3228
Badania w ciąży - Drugi Trymestr
Oboje czujecie się doskonale, brzuszek fajny jeszcze nie utrudnia życia. Czujesz, że mogłabyś teraz góry przenosić, a lekarz wręcza ci listę kolejnych badań? Nawet jeśli wydają ci się niepotrzebne, nie lekceważ ich. Mają ogromne znaczenie dla Was, dla Ciebie i Twojego maluszka.
Kolejne badania są także bardzo ważne, pozwalają wykryć choroby i odchylenia od normy, które mogą wpłynąć na rozwój płodu. Jeśli zagrożenie zostanie wcześnie ujawnione, w większości wypadków można zapobiec jego negatywnym konsekwencjom.
Mamy pocieszenie dla młodych mam, na szczęście kolejnych badań nie jest już tak dużo. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, w drugim trymestrze wystarczy odwiedzać ginekologa raz na miesiąc. Na każdej wizycie mierzone jest ciśnienie i sprawdzana waga kobiety. W badaniu ginekologicznym lekarz ocenia stan szyjki macicy i wydzieliny pochwowej. I dobra wiadomość - można już słuchać tętna dziecka przez brzuch za pomocą specjalnego detektora.
Rzadziej do laboratorium
Ilość badań laboratoryjnych jest teraz znacznie mniejsza. Przy kolejnych wizytach powtarza się przede wszystkim badanie ogólne moczu. Morfologię krwi, jeśli wyniki są prawidłowe, wystarczy powtarzać co dwa miesiące. Nie trzeba się przejmować niewielkim spadkiem parametrów morfologii. Wynika on z fizjologicznego rozrzedzenia krwi w ciąży i zdarza się dość często.
U kobiet z ujemnym czynnikiem Rh powtarza się badanie w kierunku przeciwciał anty Rh. Jeśli zostaną wykryte, konieczne jest skierowanie do specjalistycznej kliniki zajmującej się leczeniem konfliktu serologicznego.
▪ ▪ ▪
4279
03.11.2014
Bardzo ważnym tematem dotyczącym rozwoju i wychowania naszego małego szkraba jest jego żywienie. Od dawien dawna prowadzone są dyskusje, co powinna młoda mama, a czego nie. Trzeba być bardzo spokojną...
▪ ▪ ▪
2830
23.08.2015
Body painting to świetna zabawa dla całej rodziny. Wszystkim przyszłym mamom polecamy odrobinę szaleństwa z farbkami w dłoni.
▪ ▪ ▪
3206
13.06.2015
O tym, że warto czytać nie trzeba nikogo przekonywać. Samo wąchanie książek nie wystarczy, czasem trzeba jeszcze nieco wytężyć umysł.
▪ ▪ ▪
1973
12.05.2018
Twoje dziecko jest wiecznie zmęczone, senne i w ostatnim czasie schudło? Oprócz tego często odwiedza toaletę i męczy je pragnienie? Musisz bacznie je obserwować i udać się z nim do lekarza. Bardzo...
▪ ▪ ▪
2773
07.01.2015
Okres zimowy cechuje zmienność pogody i wahania temperatur. Pada marznący deszcz i wieje przenikliwy wiatr a przy takich warunkach atmosferycznych bardzo łatwo jest się przeziębić. Szczególnie...
▪ ▪ ▪
1912
22.01.2017
Jeżeli dziecko cierpi z powodu bólu zęba, nic nie zastąpi wizyty u stomatologa. Jak zatem działać w sytuacji, gdy stan zapalny dopadnie pociechę późnym wieczorem, w nocy lub w dzień wolny od...