Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2018

Dodano: 29.09.2014

Gdy dziecko woli pisać lewą ręką - co nieco o leworęczności

Gdy dziecko woli pisać lewą ręką - co nieco o leworęczności

Dawniej dominacja ręki lewej odbierana była przez otoczenie jako dziwactwo i bardzo często próbowano na siłę „przestawiać” dziecko, by zaczęło posługiwać się ręką prawą. Na szczęście dzisiaj jest inaczej, a leworęczność nie jest już problemem. Co więcej – w osobach leworęcznych upatruje się dodatkowych zdolności.

Leworęczność uznajemy więc za zjawisko „normalne”, choć odbiegające od ogółu. Nie oznacza to jednak, że sama w sobie nie będzie przysparzać trudności, jeśli świat funkcjonalnie jest przystosowany do osób praworęcznych. Przyjrzyjmy się bliżej umiejętnościom pisania i sposobowi zapisu. Nasz sposób pisania jest zdecydowanie skonstruowany dla osób praworęcznych. Tylko osoba, posługująca się prawą ręką podczas pisania, widzi słowa, które już napisała.

Jeśli nasze dziecko jest leworęczne, możemy umożliwić mu warunki lepszej pracy:

Nauczyciele, sadzając dzieci w ławkach szkolnych, muszą zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię. Jedna ławka powinna być zajmowana przez dwóch uczniów leworęcznych. Jeśli w ławce siedzą razem uczniowie prawo- i leworęczni, to leworęczny powinien zajmować lewą stronę ławki. Tylko wtedy uczniowie nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

Zobacz także:
Dzieci i nauka języków obcych Dzieci i nauka języków obcych

▪ ▪ ▪

1617

26.11.2014

Kiedy zacząć? Gdy maleństwo ma kilka miesięcy czy raczej poczekać do drugiego, trzeciego roku życia? Uczyć jednocześnie z językiem polskim czy lepiej jest skupić się najpierw na języku ojczystym?...

Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka? Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

▪ ▪ ▪

1003

23.08.2016

Istnieje kilka stereotypów związanych z kolejnością narodzin dziecka. Mówi się, że to, kiedy przyszło na świat, ma istotny wpływ na jego charakter i rozwój. Czy jest to prawda?

Serowe love, czyli kluseczki leniwe jak kiedyś Serowe love, czyli kluseczki leniwe jak kiedyś

▪ ▪ ▪

825

07.02.2017

Prosta, pyszna kuchnia naszych mam i babć to kulinarne wspomnienia, których smak pozostaje z nami przez całe życie. Jednym z najbardziej lubiany, polskich przysmaków bez wątpienia...

Dziecko na wakacjach, czyli jak odpowiednio chronić skórę malucha przed szkodliwym promieniowaniem UV? Dziecko na wakacjach, czyli jak odpowiednio chronić skórę malucha przed szkodliwym promieniowaniem UV?

▪ ▪ ▪

1309

02.09.2015

Słońce, basen, morze i babki z piasku - tak właśnie dzieci wyobrażają sobie udane wakacje. Dla rodziców natomiast jest to czas, w którym wyjątkowo skutecznie muszą chronić ich delikatne...

Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia Woda najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia

▪ ▪ ▪

961

28.07.2016

Regularne dostarczanie płynów do organizmu dziecka jest niezwykle istotne. Zanim jednak sięgniesz po lubiane przez Twoją pociechę owocowe soczki, zastanów się, czy jest to dobry pomysł.

Ćwiczymy percepcję wzrokową Ćwiczymy percepcję wzrokową

▪ ▪ ▪

2110

09.10.2014

Percepcja wzrokowa nie jest tylko spostrzeganiem wzrokowym. Inaczej – nie jest ważne tylko to, co zobaczymy, ale też interpretacja bodźców. Spostrzegamy kształt i barwę, elementy na tle całości,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.