Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2486

Dodano: 11.08.2016

APGAR - co to jest?

APGAR - co to jest?

Zaraz po przyjściu na świat, noworodkiem zajmuje się pediatra i poddaje go tzw. testowi Apgar. Na jego podstawie dziecko zostaje ocenione w skali od 1 do 10. Przyznane punkty podczas prostych badań pozwalają lekarzom zorientować się, czy nowo narodzone dziecko jest zdolne do życia poza łonem matki. Co jest brane pod uwagę podczas testu, za co przyzwane są punkty i co robić w sytuacji, gdy maluch otrzyma ich za mało? O tym po

Badanie noworodka ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą wymagać interwencji lekarzy. Pierwsza minuta życia służy sprawdzeniu, czy dziecko nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. W trzeciej, piątej i dziesiątej ocenia się jego stan – czy się pogarsza, polepsza, czy też pozostaje bez zmian.

Podczas testu, punktuje się pięć podstawowych funkcji życiowych: oddech, wygląd skóry, czynność serca, odruch na wprowadzenie cewnika do nosa oraz napięcie mięśniowe kończyn. Każda z tych kwestii oceniana jest na maksymalnie 2 punkty, co w sumie daje 10 za wszystkie. Jeżeli dziecko wyraźnie oddycha, jego skóra jest różowa, serce wykonuje ponad 100 uderzeń na minutę, energicznie porusza rękoma i nogami, a na wprowadzenie cewnika do nosa zaczyna kaszleć, uzyskuje maksymalną punktację.

Noworodki, które otrzymały przynajmniej 8 punktów są zdrowe i zwykle nie wymagają żadnej poważniejszej interwencji medycznej. Przyznanie od 4 do 7 punktów oznacza stan średni. Najczęściej w takim przypadku maluch wymaga udrożnienia dróg oddechowych i podania tlenu. Jeżeli natomiast otrzyma 3 punktu lub mniej, jego stan określa się jako ciężki.

Skala Apgar w żadnym wypadku nie decyduje o zdrowiu malucha w całym jego późniejszym życiu. Badanie ocenia jedynie stan zdrowia w pierwszych minutach życia. Informuje o kondycji dziecka i decyduje, czy potrzebna jest natychmiastowa interwencja personelu medycznego. Nawet jeżeli noworodek otrzymał 2 lub 4 punkty, dzięki lekarzom może je szybko nadrobić.

Poza wykonaniem testu Apgar, pediatra ocenia też czy niemowlę jest prawidłowo zbudowane, waży je oraz dokonuje pomiaru długości ciała i obwodu główki. Dokonywana jest też wstępna ocena drożności układu pokarmowego, czynności serca i ruchowości stawów biodrowych.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Ćwiczymy grafomotorykę Ćwiczymy grafomotorykę

▪ ▪ ▪

4125

08.10.2014

Ćwiczenia grafomotoryczne są bardzo ważnymi ćwiczeniami. Przede wszystkim ułatwiają dzieciom opanowanie nauki pisania. Przyczyniają się też do poprawy poziomu graficznego prac, rozwoju koordynacji...

Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia” Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia”

▪ ▪ ▪

2603

26.08.2015

24 września 2015 roku w Katowicach w Oku Miasta o godzinie 16:30 rozpocznie się konferencja pod tytułem „Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia”.

Poznaj owocowe desery w tubkach Gerber Poznaj owocowe desery w tubkach Gerber

▪ ▪ ▪

2456

15.07.2016

W sklepach pojawiła się już nowa linia produktów Gerber – owocowe desery w tubkach. Maluszki i ich rodzice mogą już testować ich przydatność podczas wakacyjnych podróży.

 Poród – czy dzielić z kimś ten czas? Poród – czy dzielić z kimś ten czas?

▪ ▪ ▪

2421

04.04.2015

Brzuszek rośnie, zaokrąglą się i widzisz że dużymi krokami zbliża się czas porodu. W tym czasie jest wiele kwestii do ustalenia. Jedną z takich decyzji jest określenie czy chcesz rodzić sama,...

Codzienne obowiązki a opieka nad dzieckiem. Codzienne obowiązki a opieka nad dzieckiem.

▪ ▪ ▪

2792

05.11.2015

Dużo młodych matek decyduje się na podjęcie tak zwanej „pracy zdalnej”, która pomaga na pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie ze zsynchronizowaniem...

Świadoma mama -  kwietniowe spotkania Świadoma mama - kwietniowe spotkania

▪ ▪ ▪

3037

27.03.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Lublina, Rzeszowa, Kielce i okolic!

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.