Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2394

Dodano: 11.08.2016

APGAR - co to jest?

APGAR - co to jest?

Zaraz po przyjściu na świat, noworodkiem zajmuje się pediatra i poddaje go tzw. testowi Apgar. Na jego podstawie dziecko zostaje ocenione w skali od 1 do 10. Przyznane punkty podczas prostych badań pozwalają lekarzom zorientować się, czy nowo narodzone dziecko jest zdolne do życia poza łonem matki. Co jest brane pod uwagę podczas testu, za co przyzwane są punkty i co robić w sytuacji, gdy maluch otrzyma ich za mało? O tym po

Badanie noworodka ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą wymagać interwencji lekarzy. Pierwsza minuta życia służy sprawdzeniu, czy dziecko nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. W trzeciej, piątej i dziesiątej ocenia się jego stan – czy się pogarsza, polepsza, czy też pozostaje bez zmian.

Podczas testu, punktuje się pięć podstawowych funkcji życiowych: oddech, wygląd skóry, czynność serca, odruch na wprowadzenie cewnika do nosa oraz napięcie mięśniowe kończyn. Każda z tych kwestii oceniana jest na maksymalnie 2 punkty, co w sumie daje 10 za wszystkie. Jeżeli dziecko wyraźnie oddycha, jego skóra jest różowa, serce wykonuje ponad 100 uderzeń na minutę, energicznie porusza rękoma i nogami, a na wprowadzenie cewnika do nosa zaczyna kaszleć, uzyskuje maksymalną punktację.

Noworodki, które otrzymały przynajmniej 8 punktów są zdrowe i zwykle nie wymagają żadnej poważniejszej interwencji medycznej. Przyznanie od 4 do 7 punktów oznacza stan średni. Najczęściej w takim przypadku maluch wymaga udrożnienia dróg oddechowych i podania tlenu. Jeżeli natomiast otrzyma 3 punktu lub mniej, jego stan określa się jako ciężki.

Skala Apgar w żadnym wypadku nie decyduje o zdrowiu malucha w całym jego późniejszym życiu. Badanie ocenia jedynie stan zdrowia w pierwszych minutach życia. Informuje o kondycji dziecka i decyduje, czy potrzebna jest natychmiastowa interwencja personelu medycznego. Nawet jeżeli noworodek otrzymał 2 lub 4 punkty, dzięki lekarzom może je szybko nadrobić.

Poza wykonaniem testu Apgar, pediatra ocenia też czy niemowlę jest prawidłowo zbudowane, waży je oraz dokonuje pomiaru długości ciała i obwodu główki. Dokonywana jest też wstępna ocena drożności układu pokarmowego, czynności serca i ruchowości stawów biodrowych.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Czy karierę i wygodne życie można połączyć z posiadaniem rodziny? Czy karierę i wygodne życie można połączyć z posiadaniem rodziny?

▪ ▪ ▪

2256

06.10.2015

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym – pisał Phil Bosmans.. Ale czy każdy z nas pragnie tego cudu? Czy nie okazuje się, iż dziecko może być jednak zastąpione?...

Normy najważniejszych wskaźników - wyniki badań Normy najważniejszych wskaźników - wyniki badań

▪ ▪ ▪

2650

18.07.2014

Wszystkie badania wykonane zgodnie z zaleceniem lekarza. Wizytę masz za 3 tygodnie, a jesteś niespokojna czy wszystko w porządku. Zobacz jak czytać wyniki? Zobacz normy.

Sprawdzone sposoby na mokry kaszel u dziecka Sprawdzone sposoby na mokry kaszel u dziecka

▪ ▪ ▪

3150

23.11.2015

W okresie jesienno-zimowym nietrudno o przeziębienie. Nikt nie lubi chorować, a dla dziecka okres choroby może być szczególnie męczący, chociażby z powodu objawów takich, jak gorączka czy katar....

Wpływ diety dziecka na rozwój zgryzu Wpływ diety dziecka na rozwój zgryzu

▪ ▪ ▪

1979

24.06.2016

Okazuje się, że zła dieta może mieć niekorzystny wpływ nie tylko na stan zdrowia zębów dziecka, ale również na rozwój jego zgryzu. Według doktor Kamili Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny...

Niebezpieczne słonce Niebezpieczne słonce

▪ ▪ ▪

2573

12.06.2015

Słoneczne dni napawają optymizmem, chętnie wystawiamy twarze ku słońcu. Takie dni idealne są też na dziecięce zabawy. Niestety słonce może być też bardzo niebezpieczne. Szczególnie dla niemowląt.

Pierwsze przyjaźnie Pierwsze przyjaźnie

▪ ▪ ▪

2382

18.08.2015

Relacje międzyludzkie są niezwykle skomplikowane, ale pewne jest jedno, że życie bez drugiego człowieka jest trudne. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują przyjaciół i znajomych. Z czasem...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.