1905
33 pomysły na zabawy w domu - część 2.

Gdy aura za oknem nie dopisuje, a dzieciaki umierają z nudy mamy coś dla Ciebie. Kilka propozycji, jak ciekawie wykorzystać ten czas, a przy tym dobrze się bawić. Nie dość, że twórcze, to jeszcze nie wymaga wielkich pieniędzy.
Gimnastyka
Ćwiczyć można na wiele sposobów, a zajęcia z wf nie powinny być nudne. Gimnastyka świetnie wpływa na organizm dziecka, a przy tym pozwoli właściwie spożytkować energię. Bicie fit jest teraz na topie, dlatego taka zabawa sprawdzi się zarówno dla rodziców, jak i maluchów. I pamiętaj, że ćwiczenia to nie tylko gimnastyka, ale także taniec, czy step.
Zespół muzyczny
Jeśli jesteście nie jesteście uzdolnioną muzycznie rodziną, to nic straconego. To, że nie masz perkusji, nie oznacza, że nie możesz jej stworzyć. Przecież instrumenty możecie zrobić wspólnie. Weźcie garnki, patelnie, cymbałki, szklanki z wodą, łyżki, groch, fasolę...i niech się dzieje muzyka!
Kasztaniaki
To zabawa na jesień, jednak i o tej porze roku znajdziecie odpowiednie materiały. Weźcie zapałki, kasztany, żołędzie oraz drucik, którym zrobicie otwory na ręce i nogi. Do dzieła, stwórzcie autorskie ludziki.
Mali budowniczy
Mali chłopcy z pewnością nie raz chcieli poczuć się, jak Bob Budowniczy. Przy pomocy kartonów, pudełek i plastikowych kubeczków możecie stworzyć cuda. Od domku dla lalek, po statek kosmiczny, czy bolid Formuły 1. Cała zabawa w wymyślaniu, budowaniu i ozdabianiu.
Plastelina, masa solna
Z plasteliny można wyczarować cuda. Ludziki, potworki, zwierzątka. Zajęcia manualne dobrze wpływają na rozwój malucha, a przy tym zobaczysz, co mu w głowie siedzi. Jeśli nie macie plasteliny zawsze możecie zrobić masę solną. Dodatkowym atutem takiej masy jest fakt, że po wyschnięciu da się ją pomalować na dowolny kolor.
List do...
Pomóż dziecku napisać list do babci, dziadka, czy taty, który właśnie jest w pracy. Następnie rano, tuż przed wyjściem do pracy ukryjcie list. Z pewnością będzie to miła niespodzianka, gdy otworzy torbę.
Pomidor
Zabawa polega na zadawaniu pytań. Jedna osoba jest "pomidorem" i zadanie pozostałym pytania, na które muszą odpowiadać "pomidor". Jeśli ktoś pomyli się - oddaje jakiegoś fanta. Następnie, aby wykupić swoje fanty uczestnicy muszą wykonać jakieś zadania np. podskakiwać, czy udawać kotka.
Stary niedźwiedź mocno śpi
Tę grę znają chyba wszyscy. Uczestnicy śpiewają piosenkę tańcząc wokół niedźwiedzia, który śpi. Na słowa " trzecia godzina niedźwiedź łapie" dzieci rozbiegają się, a zadaniem niedźwiedzia jest złapanie ich.
Papuga
"Papuga zawsze druga", czyli naśladujemy. Jedna osoba pokazuje różne figury, dźwięki, gesty. Zadaniem pozostałych jest chodzenie "krok w krok" i powielanie ruchów pokazującego. Następnie role mogą się odwrócić.
Biżuteria
Spróbujcie wspólnie stworzyć niepowtarzalną biżuterię. Przygotujcie sznureczki, paciorki, koraliki, wstążeczki. I przekonajcie się, co z tego może wyjść. Jest to dobry prezent na dzień matki, czy babci.
W kolejnych artykułach z cyklu "pomysły na" zaprezentujemy zabawy poza domem; bezpieczne eksperymenty naukowe, które można zrobić w domu; miejsca, które warto odwiedzić z pociechami; zwierzaki dla dzieci i wiele innych.
Teatrzyk
Która dziewczynka nie marzy, by zostać piękną księżniczką albo aktorką? Stwórzcie wasz własny teatr. A tutaj pole do popisu macie ogromne. Zacznijcie od niesamowitej charakteryzacji. To nie tylko makijaż, ale także fryzura i strój. Nie zapominajcie o bajecznej scenerii, czyli czas na budowanie sceny. Tutaj pełna dowolność. Duże kartony sprawdzą się idealnie, a za kurtynę może służyć koc. Teraz czas na scenariusz i sztuka gotowa!
Recytujemy
Jeśli mamy scenę potrzebną do teatrzyku teraz możemy użyć jej do konkursu recytatorskiego. Najpierw wyszukajcie ulubionych wierszy. Tuwim, Brzechwa, Konopnicka to klasycy, do których warto sięgać. Zadbaj o odpowiednią otoczkę, czyli odświętny strój, czy fanfary. Scena jest, teksty są, to zaczynajcie pierwsze próby.
Seans filmowy
Przygotujcie smaczne napoje i przekąski. Zasłońcie okna i usiądźcie wygodnie. Teraz wystarczy odpalić ulubiony film lub bajkę. Miłego seansu.
Kukiełki
Pełna dowolność, czy chcecie bawić się pacynkami, a może sami chcecie być aktorami maskowymi? Pacynki można zrobić ze starych skarpet, doszyjcie oczy i usta, jakieś uszy. Jeśli stawiacie na maski, to weźcie kolorowe pisaki, wycinanki, nożyczki i klej. I gotowe!
Teatr cieni
Zaciemnijcie pokój. W stronę pustej ściany ustawcie małą lampkę. Dłonie wyciągnijcie przed lampką i zobaczcie co się dzieje na ścianie. Dłonie to nie wszystko, zawsze możecie wyciąć różne kształty z bloku rysunkowego, czy gazety.
Własny obraz
Co powiesz na ozdobienie pokoju własnym obrazem? Powali na kolana nie jednych gości. Spróbujcie stworzyć wspólnie niezwykły portret waszej rodziny, czy domu. Dajcie upust wyobraźni. Później taki obrazek oprawcie odpowiednią ramką i cieszcie oczy, kiedy tylko macie ochotę.
Puzzle
Układanie puzzli rozwija i uczy cierpliwości. Pamiętajcie, że nie musicie ułożyć całego obrazka od razu. Jeśli wasze układanki maja mnóstwo elementów zawsze możecie schować je pod dywan i wrócić do nich za jakiś czas.
Karaoke
Dzień z karaoke to doskonała okazja, by przypomnieć sobie piosenki z dzieciństwa, jak i poznać muzyczne nowości. Martwisz się, że nie posiadacie oryginalnego mikrofonu? To żaden problem. Dzieciakom wystarczy dezodorant (przypomnij sobie, jak sama śpiewałaś do takiego mikrofonu). Jeśli potrzebujecie tekst piosenki, to wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację, czy skorzystać z gotowych tekstów na youtube.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Maria Mnich

▪ ▪ ▪
1649
09.12.2015
Wraz z nadejściem jesieni za oknem robi się zimniej, wieje silny wiatr i często pada deszcz. Wszystko to sprawia, że znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji układu oddechowego u dzieci....

▪ ▪ ▪
1073
28.04.2017
Warszawa, 10.04.2017 - Laboratorium Iwostin wzbogaciło linię ochrony przeciwsłonecznej Iwostin Solecrin o Krem na przebarwienia SPF 50+ Iwostin Solecrin Lucidin®. Preparat jest przeznaczony do bardzo...

▪ ▪ ▪
1263
28.11.2016
Co roku chcemy, żeby Boże Narodzenie było wyjątkowe, dlatego wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Czy Tobie też sen z powiek spędza przygotowanie wigilijnego menu, sprzątanie mieszkania...

▪ ▪ ▪
1844
08.12.2014
Gdy dziecko jest gnębione przez swoich rówieśników, jest to bardzo poważny problem. Nie można dziecka pozostawiać z tym samego, bo może nie znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły. Nierozwiązane...

▪ ▪ ▪
1778
18.03.2015
Obecność zajęć z jogi w ofercie dydaktycznej polskich szkół przestaje zaskakiwać, a coraz częściej budzi zainteresowanie wśród rodziców chcących przekonać swoje dzieci do nowych form aktywności....

▪ ▪ ▪
1381
27.08.2016
Szkoła muzyczna czy nauczanie indywidualne? Posłać dziecko jak najwcześniej czy poczekać aż samo o to poprosi? Motywować czy liczyć na to, że samo będzie pracowało systematycznie? Rodzice, którzy...