Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1970

Dodano: 15.11.2016

Znajdź spokój brzucha

Znajdź spokój brzucha

Warszawa, Polska - 05.10.2016 r. – Współczesna kobieta musi sprostać wielu wyzwaniom. Nadmiar obowiązków często powoduje stres, który jest jedną z najczęściej wymienianych przez Polaków przyczyn dolegliwości brzusznychi. Życie w ciągłym napięciu jest jednym z czynników powstawania zespołu jelita nadwrażliwego (ZJN). Jest to problem typowo kobiecy, ponieważ aż 80% populacji z nasilonymi objawami stanowią właśnie kobiety2,3,4. Częste objawy ZJN to dyskomfort i ból w obrębie jamy brzusznej2. W przypadku takich dolegliwości pomocne mogą okazać się leki rozkurczowe.

Kilka słów o ZJN 2,3,4

Zespół jelita nadwrażliwego to powszechna choroba przewodu pokarmowego, która może dotykać nawet co 5-tą osobę*. Przyczyny rozwoju choroby nie są do końca znane, jednak wyróżnia się kilka czynników mogących mieć znaczenie w jej powstawaniu i leczeniu, są to: stres, jedzenie w pośpiechu, a także przebyte infekcje przewodu pokarmowego, długotrwałe leczenie antybiotykami, czynniki genetyczne oraz przyczyny psychospołeczne.

Profil osoby chorującej na ZJN 2,3,4

Zespół jelita nadwrażliwego dotyka przeważnie kobiety i ludzi młodych. Szczyt zachorowań przypada na 20-30. rok życia. Chorują też osoby młodsze, 14% z nich to studenci, a 16% uczniowie w wieku od 11 do 17 lat.

Najczęstsze objawy 2,3,4

Na co dzień choroba wiąże się z odczuwaniem częstego dyskomfortu wzmagającego się po jedzeniu w obrębie jamy brzusznej, bólem brzucha, który może być bardzo różnie odczuwany (np. ściskanie w jamie brzusznej), a także występowaniem wzdęć, biegunek czy zaparć.

Wpływ stresu na ZJN

Ból brzucha może być reakcją bezpośrednią po zadziałaniu stresora (czynnika wyzwalającego stres) lub odroczoną (np. nastąpić w czasie wyjścia ze stanu mobilizacji i napięcia). Zawsze jednak, kiedy ból brzucha łączy się z aktualnie przeżywanym lub nagłym nieodległym w czasie, przeżytym stanem napięcia, musimy wziąć pod uwagę komponent psychogenny - mówi psycholog dr Anna Bukowska-Posadzy.

*Szacuje się, że na zespół jelita nadwrażliwego cierpi od 9% do 22% populacji

Istotna więc staje się umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Przydatne mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne lub uprawianie sportu. W przypadku zmagania się z ZJN ważna staje się akceptacja ograniczeń własnego organizmu i poczucie, że można wpłynąć na objawy dzięki odpowiedniemu nastawieniu.

Wpływ diety na ZJN5

Błędy w sposobie żywienia często nasilają objawy ZJN. Przy zespole jelita nadwrażliwego dieta powinna być dobrana do postaci choroby i uwzględniać indywidualne reakcje organizmu. Zalecenie jest picie dużej ilości wody oraz spożywanie małych i częstych posiłków, ponieważ przejedzenie może wzmagać dolegliwości bólowe.

Co można zrobić w przypadku ZJN?

ZJN nie można całkowicie wyleczyć, dlatego po postawieniu diagnozy przez lekarza, leczenie farmakologiczne polega na złagodzeniu najbardziej dokuczliwych objawów*. W terapii wspomagającej, jako pierwsze stosuje się m.in. leki rozkurczowe, np. z zawartością drotaweryny, takie jak NO-SPA®2.

sanofi.com

Zobacz także:
Owocowa innowacja Frupp! Owocowa innowacja Frupp!

▪ ▪ ▪

2983

31.03.2016

Owoce i warzywa to nie tylko pyszna przekąska. Dietetycy zalecają je jeść co najmniej 5 razy dziennie. Dlaczego? Są źródłem witamin, błonnika oraz wielu innych składników odżywczych, które...

Stresozaradny urlop - jak efektywnie wypoczywać? Stresozaradny urlop - jak efektywnie wypoczywać?

▪ ▪ ▪

2235

21.08.2017

Warszawa, 27.07.2017 r. – Wakacje to czas relaksu i podróży. Są jednak osoby, które na samą myśl o dłuższym wypoczynku czują podenerwowanie, a w czasie wyjazdu nie mogą przestać myśleć...

Kurs językowy za granicą - niepotrzebny wydatek czy nauka na całe życie? Kurs językowy za granicą - niepotrzebny wydatek czy nauka na całe życie?

▪ ▪ ▪

2849

16.12.2015

Wielu rodziców, już od najmłodszych lat swoich pociech, myśli o ich przyszłości. Dobrze wybrana szkoła podstawowa czy liceum, rozwijanie pasji i hobby, efektywna nauka kilku języków obcych –...

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty? Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty?

▪ ▪ ▪

2253

10.09.2016

Posyłając dziecko do szkoły, należy skompletować mu odpowiednią wyprawkę. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór plecaka lub tornistra, w którym nasz pierwszak będzie nosił książki i...

Wino na prezent Wino na prezent

▪ ▪ ▪

3591

01.07.2015

Idąc na przyjęcie często zastanawiamy się, jaki prezent wybrać? Kobiety często otrzymują kwiaty i biżuterię, dla mężczyzn w zdecydowanej większości stawiamy na alkohol. Okazuje się jednak,...

Z Tantum Verde ząbkowanie nie musi być bolesne. Z Tantum Verde ząbkowanie nie musi być bolesne.

▪ ▪ ▪

2562

12.06.2016

Ząbkowanie to niełatwy etap rozwoju dziecka. Niestety, nie da się go uniknąć. Ból i nieprzespane noce do około 3 roku życia, to codzienność dla rodziców, jak i samego dziecka. Jak to przetrwać?...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.