Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2216

Dodano: 15.11.2016

Znajdź spokój brzucha

Znajdź spokój brzucha

Warszawa, Polska - 05.10.2016 r. – Współczesna kobieta musi sprostać wielu wyzwaniom. Nadmiar obowiązków często powoduje stres, który jest jedną z najczęściej wymienianych przez Polaków przyczyn dolegliwości brzusznychi. Życie w ciągłym napięciu jest jednym z czynników powstawania zespołu jelita nadwrażliwego (ZJN). Jest to problem typowo kobiecy, ponieważ aż 80% populacji z nasilonymi objawami stanowią właśnie kobiety2,3,4. Częste objawy ZJN to dyskomfort i ból w obrębie jamy brzusznej2. W przypadku takich dolegliwości pomocne mogą okazać się leki rozkurczowe.

Kilka słów o ZJN 2,3,4

Zespół jelita nadwrażliwego to powszechna choroba przewodu pokarmowego, która może dotykać nawet co 5-tą osobę*. Przyczyny rozwoju choroby nie są do końca znane, jednak wyróżnia się kilka czynników mogących mieć znaczenie w jej powstawaniu i leczeniu, są to: stres, jedzenie w pośpiechu, a także przebyte infekcje przewodu pokarmowego, długotrwałe leczenie antybiotykami, czynniki genetyczne oraz przyczyny psychospołeczne.

Profil osoby chorującej na ZJN 2,3,4

Zespół jelita nadwrażliwego dotyka przeważnie kobiety i ludzi młodych. Szczyt zachorowań przypada na 20-30. rok życia. Chorują też osoby młodsze, 14% z nich to studenci, a 16% uczniowie w wieku od 11 do 17 lat.

Najczęstsze objawy 2,3,4

Na co dzień choroba wiąże się z odczuwaniem częstego dyskomfortu wzmagającego się po jedzeniu w obrębie jamy brzusznej, bólem brzucha, który może być bardzo różnie odczuwany (np. ściskanie w jamie brzusznej), a także występowaniem wzdęć, biegunek czy zaparć.

Wpływ stresu na ZJN

Ból brzucha może być reakcją bezpośrednią po zadziałaniu stresora (czynnika wyzwalającego stres) lub odroczoną (np. nastąpić w czasie wyjścia ze stanu mobilizacji i napięcia). Zawsze jednak, kiedy ból brzucha łączy się z aktualnie przeżywanym lub nagłym nieodległym w czasie, przeżytym stanem napięcia, musimy wziąć pod uwagę komponent psychogenny - mówi psycholog dr Anna Bukowska-Posadzy.

*Szacuje się, że na zespół jelita nadwrażliwego cierpi od 9% do 22% populacji

Istotna więc staje się umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Przydatne mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne lub uprawianie sportu. W przypadku zmagania się z ZJN ważna staje się akceptacja ograniczeń własnego organizmu i poczucie, że można wpłynąć na objawy dzięki odpowiedniemu nastawieniu.

Wpływ diety na ZJN5

Błędy w sposobie żywienia często nasilają objawy ZJN. Przy zespole jelita nadwrażliwego dieta powinna być dobrana do postaci choroby i uwzględniać indywidualne reakcje organizmu. Zalecenie jest picie dużej ilości wody oraz spożywanie małych i częstych posiłków, ponieważ przejedzenie może wzmagać dolegliwości bólowe.

Co można zrobić w przypadku ZJN?

ZJN nie można całkowicie wyleczyć, dlatego po postawieniu diagnozy przez lekarza, leczenie farmakologiczne polega na złagodzeniu najbardziej dokuczliwych objawów*. W terapii wspomagającej, jako pierwsze stosuje się m.in. leki rozkurczowe, np. z zawartością drotaweryny, takie jak NO-SPA®2.

sanofi.com

Zobacz także:
Butelka z podgrzewaczem - idealna na spacer z dzieckiem Butelka z podgrzewaczem - idealna na spacer z dzieckiem

▪ ▪ ▪

4017

22.05.2017

Spacery z małym dzieckiem zawsze są wyzwaniem dla mamy, nie tylko ze względu na konieczność odpowiedniego ubioru, ale też ze względu na konieczność podania dziecku ciepłego mleka. Mamy, które...

Kąpiel noworodka nie musi być trudna Kąpiel noworodka nie musi być trudna

▪ ▪ ▪

2622

08.11.2015

Pierwsza kąpiel noworodka budzi wiele obaw. Kolejne wcale nie są dla młodych rodziców łatwiejsze. Czy jest się czego bać?

Operacje plastyczne u dzieci – kaprys czy konieczność? Operacje plastyczne u dzieci – kaprys czy konieczność?

▪ ▪ ▪

2632

16.06.2016

Operacja plastyczna u dziecka? „Fanaberia”, „niebezpieczna moda”, „chwilowe widzimisię” – takie komentarze na ten temat można usłyszeć bardzo często. Czy rzeczywiście tego rodzaju zabiegi...

Ciąża zimą – na co powinna uważać przyszła mama? Ciąża zimą – na co powinna uważać przyszła mama?

▪ ▪ ▪

3277

22.01.2016

Bez względu na termin porodu i porę roku, na którą przypada okres ciąży – zawsze warto być w dobrej formie, dbając o bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Ciąża i poród zimą sprawiają, że...

Fonoholicy – o dzieciach uzależnionych od telefonów komórkowych Fonoholicy – o dzieciach uzależnionych od telefonów komórkowych

▪ ▪ ▪

2814

11.12.2014

Niemalże w każdym domu dzieci mają styczność z telefonami komórkowymi. My, dorośli, sami wydajemy się być uzależnieni, a przecież dzieci bacznie nas obserwują. Mamy rozmawiają przez telefon...

Dziecko nieśmiałe w szkole Dziecko nieśmiałe w szkole

▪ ▪ ▪

4960

07.10.2014

Nie wszystkie dzieci muszą być pewne siebie i przebojowe. Dziecko nieśmiałe nie znaczy gorsze. Po prostu taka jest jego natura, choć mogły też zadziałać uwarunkowania genetyczne oraz wychowanie....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.