2548
Cykl EDUKACJA: Liceum, technikum czy zawodówka?
Zanim uczeń trafi do szkoły średniej – musi zdecydować, jakich przedmiotów chce uczyć się na poziomie rozszerzonym, a co za tym idzie – jaki profil klasy wybrać. Do niego bowiem dostosowana jest oferta kształcenia. W praktyce oznacza to, że niektórych lekcji jest więcej, innych zaś mniej.
Wraz z końcem gimnazjum nastolatek musi podjąć decyzję o swojej przyszłości, niezależnie od tego, czy będzie kontynuował naukę w liceum ogólnokształcącym czy profilowanym, szkole zawodowej lub technikum. W pierwszej klasie liceum uczeń będzie realizować przedmioty, których uczył się w gimnazjum. Pod koniec pierwszej klasy musi jednak zdecydować, czy woli kształcić się w kierunku humanistycznym, ścisłym lub przyrodniczym. Przykładowo jeżeli Twoje dziecko postanowi, że chce uczęszczać do klasy o profilu biologiczno-chemicznym, może liczyć na mniejszą liczbę godzin historii i wiedzy o społeczeństwie już od drugiego roku nauki. Jego koledzy i koleżanki z klasy humanistycznej będą realizować z kolei rozszerzony program z języka polskiego. Decyzja o kontynuacji edukacji w szkole średniej musi być zatem dobrze przemyślana. W trakcie roku szkolnego zmiana klasy na inny profil będzie bowiem bardzo trudna. Nadmiar materiału do nadrobienia może się okazać dużą przeszkodą.
Zmiany w podstawie programowej skutkują też tym, że inaczej zostanie przeprowadzony egzamin maturalny. Maturzysta oprócz egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego musi zdać test z przedmiotu dodatkowego, który realizował na poziomie rozszerzonym. W 2016 roku uczniowie technikum po raz pierwszy napiszą taką samą maturę, jak licealiści. Podobnie jak oni, nastolatkowie muszą wybrać przedmioty, których chcą uczyć się na poziomie rozszerzonym. Uczniowie techników oprócz zajęć ogólnych realizują też przedmioty zawodowe. W porównaniu do licealistów – zdają oni egzamin zawodowy – teoretyczny i praktyczny. W trakcie czteroletniego okresu edukacji muszą również odbyć praktyki zawodowe. Liczba godzin przewidziana w programie zależy od profilu kształcenia. W zawodówkach nie nastąpiły natomiast większe zmiany. Kształcenie dualne z praktykami zawodowymi nadal uatrakcyjnia naukę zawodu i czyni ten rodzaj szkoły interesującym.
▪ ▪ ▪
4686
06.06.2015
Wasze dziecko jest już prawie dorosłe i chce w wakacje zarobić trochę własnych pieniędzy? Zastanawiacie się czy to dobry pomysł? W końcu to jego czas na odpoczynek, a praca wiąże się często...
▪ ▪ ▪
4311
02.09.2016
Sporty walki dla dzieci, gimnastyka, gry i zabawy, taniec - takiej szkoły w Krakowie jeszcze nie było!
▪ ▪ ▪
2223
28.07.2016
Regularne dostarczanie płynów do organizmu dziecka jest niezwykle istotne. Zanim jednak sięgniesz po lubiane przez Twoją pociechę owocowe soczki, zastanów się, czy jest to dobry pomysł.
▪ ▪ ▪
2704
07.10.2015
Każdy dorosły „łapie” średnio od dwóch do czterech infekcji rocznie. Dzieci chorują jeszcze częściej – w tym samym czasie przeziębiają się siedem, a mali rekordziści – nawet kilkanaście...
▪ ▪ ▪
2607
17.02.2016
Konferencja i warsztaty dla Rodziców odbyły się w nowo otwartym Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187.
▪ ▪ ▪
2612
10.09.2015
O tym, że otulenie ma znaczenie, wiadomo od lat. To metoda, po którą sięgały nasze mamy i babcie, gdy chciały uspokoić płaczące niemowlę. Dziś otulanie przeżywa prawdziwy renesans. Słusznie?