Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3430

Dodano: 07.07.2016

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Rodzice często sprzeciwiają się grupom mieszanym w przedszkolach. Chcą aby ich pociechy spędzały czas z równolatkami. Nie mniej jednak, dowiedziono, że dzieci młodsze szybciej się uczą podpatrując starsze. Również dla starszych dzieci jest szereg korzyści z takiego łączenia grup.

Skupmy naszą uwagę na zaletach takiego stanu rzeczy. Zarówno żłobek prywatny jak i przedszkola, nie tylko te prywatne, wprowadzają takie rozwiązanie do swoich placówek. Dzieci młodsze łączy się w grupach ze starszymi.

Specjaliści są zgodni co do tego, że podpatrywanie zachowań innych dzieci (tzw. uwaga mimowolna), przynosi pozytywne efekty. Można to zaobserwować w grupach mieszanych wiekowo, już w pierwszych dniach nowego roku szkolnego.

Jak to się przejawia? A choćby tym, że młodsze dzieci, nawet te które pierwszy raz są w przedszkolu mniej płaczą. Obserwują bowiem swoich starszych kolegów, którzy już są „zaprawieni w bojach”. Dzieciom bardzo łatwo przychodzi naśladowanie innych. Skoro starszaki nie płaczą, to maluszkom też będzie łatwiej. Między dziećmi u których jest stosunkowo nieduża różnica wieku wywiązuje się nić porozumienia. Pomagają one sobie nawzajem. W praktyce często wygląda to tak, że starszaki czują się troszkę opiekunami maluszków. Czują się odpowiedzialne za młodsze dzieci. Pomagają w trudniejszych zabawach, uczą ładnie mówić, na swój sposób uczą nawet jak należy się zachowywać, a jak nie wypada. Maluszki bacznie obserwują zachowanie starszych. Jak radzą sobie z trudnościami, jak rozwiązują problemy, czy choćby nawet jak jedzą obiad, aby się nie ubrudzić.

Przedszkola jak i żłobek prywatny mają swoją podstawę programową, którą realizują w grupach, jednak młodsze dzieci mogą robić to co starsze, jeśli tylko chcą. Młodsze i starsze dzieci razem wykonują przedszkolne obowiązki. Dzielą się nimi. Często jest to rozwiązane w ten sposób, że przedszkolne dyżury to zespół dwóch osób starszaczka i malucha, którzy nawzajem sobie pomagają.

Zalet grup mieszanych jest jeszcze wiele:

Zorganizowanie grupy mieszanej, tak aby dobrze funkcjonowała wymaga sporo trudu i logicznych rozwiązań. Młodsze dzieci mają bowiem inne potrzeby niż starsze, potrzebują na pewne czynności więcej czasu. Potrzebne są odpowiednie materiały dydaktyczne, jak również niezbędna jest wykwalifikowana kadra, która wykaże się bardzo dobrą znajomością potrzeb dzieci.

Są również wady grup mieszanych w przedszkolu. Na przykład niektórzy rodzice starszaków uważają, że łączenie ich dzieci z młodszymi opóźni ich rozwój, nie wniesie nic dobrego do ich codziennego życia. Nie jest to jednak prawda, bo dzieci starsze dużo zyskują „opiekując” się młodszymi. Owszem zdarza się, że starsze dziecko nieco dziecinnieje dużo przebywając z młodszymi, nie wynika to jednak z jego opóźniania, tylko z naśladownictwa. To jednak chwilowe zachowania, po pewnym czasie wszystko wraca do normy.

Jeśli chcą Państwo osobiście poznać opinię pedagogów na temat grup mieszanych proponuję żłobek prywatny Ciuchcia Puch Puch Bielany gdzie pracują wykwalifikowani pedagodzy oraz psychologowie, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące grup mieszanych w żłobkach i przedszkolach. Adres placówki znajdą państwo na stronie puchpuch.pl.

puchpuch.pl

Zobacz także:
Szkoła rodzenia Szkoła rodzenia

▪ ▪ ▪

2473

02.04.2015

Denerwujesz się przed porodem? Nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? W tym artykule przedstawimy wam za i przeciw uczęszczania do szkoły rodzenia.

Rodzic najważniejszym nauczycielem dziecka. Rodzic najważniejszym nauczycielem dziecka.

▪ ▪ ▪

2732

16.01.2015

Dzieci uczą się obserwując dorosłych. To od nas w dużej mierze przejmują zachowania, postawy życiowe, podejście do świata oraz sposób nawiązywania i trwania w relacjach. Chcąc być dobrymi...

Brak snu u Rodziców Brak snu u Rodziców

▪ ▪ ▪

2394

24.06.2014

Sen regeneruje Nas fizycznie i psychicznie. Każdy chwilami myśli, aby wyspać się za wszystkie czasy.... Czy to jest możliwe?

Sportowa rodzina to najlepsza drużyna! Sportowa rodzina to najlepsza drużyna!

▪ ▪ ▪

2281

14.03.2017

Jedynie 20% rodzin ćwiczy wspólnie raz w tygodniu lub częściej, a 81% dzieci i młodzieży chciałoby, aby ich rodzice uprawiali sport. Odpowiadając na te potrzeby, w ramach programu Kluby Sportowe...

ssUśnij wreszcie! Pokonujemy problemy dzieci z zasypianiem ssUśnij wreszcie! Pokonujemy problemy dzieci z zasypianiem

▪ ▪ ▪

2400

20.10.2015

Dziecko nie śpi, nie śpią rodzice. To już nawet nie chodzi o to, że rozrabiający wieczorem maluch nie pozwala odpocząć innym domownikom. Niedosypianie, także dziecka, wywołuje zaburzenia koncentracji...

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem

▪ ▪ ▪

2412

10.08.2015

Temat śmierci jest trudny dla wszystkich. W Polsce jest on często traktowany jako temat tabu. Rodzice uważają, że rozmowa z dzieckiem o śmierci jest nieodpowiednia do jego wieku, gdy tak naprawdę...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.