Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1327

Dodano: 07.07.2016

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Rodzice często sprzeciwiają się grupom mieszanym w przedszkolach. Chcą aby ich pociechy spędzały czas z równolatkami. Nie mniej jednak, dowiedziono, że dzieci młodsze szybciej się uczą podpatrując starsze. Również dla starszych dzieci jest szereg korzyści z takiego łączenia grup.

Skupmy naszą uwagę na zaletach takiego stanu rzeczy. Zarówno żłobek prywatny jak i przedszkola, nie tylko te prywatne, wprowadzają takie rozwiązanie do swoich placówek. Dzieci młodsze łączy się w grupach ze starszymi.

Specjaliści są zgodni co do tego, że podpatrywanie zachowań innych dzieci (tzw. uwaga mimowolna), przynosi pozytywne efekty. Można to zaobserwować w grupach mieszanych wiekowo, już w pierwszych dniach nowego roku szkolnego.

Jak to się przejawia? A choćby tym, że młodsze dzieci, nawet te które pierwszy raz są w przedszkolu mniej płaczą. Obserwują bowiem swoich starszych kolegów, którzy już są „zaprawieni w bojach”. Dzieciom bardzo łatwo przychodzi naśladowanie innych. Skoro starszaki nie płaczą, to maluszkom też będzie łatwiej. Między dziećmi u których jest stosunkowo nieduża różnica wieku wywiązuje się nić porozumienia. Pomagają one sobie nawzajem. W praktyce często wygląda to tak, że starszaki czują się troszkę opiekunami maluszków. Czują się odpowiedzialne za młodsze dzieci. Pomagają w trudniejszych zabawach, uczą ładnie mówić, na swój sposób uczą nawet jak należy się zachowywać, a jak nie wypada. Maluszki bacznie obserwują zachowanie starszych. Jak radzą sobie z trudnościami, jak rozwiązują problemy, czy choćby nawet jak jedzą obiad, aby się nie ubrudzić.

Przedszkola jak i żłobek prywatny mają swoją podstawę programową, którą realizują w grupach, jednak młodsze dzieci mogą robić to co starsze, jeśli tylko chcą. Młodsze i starsze dzieci razem wykonują przedszkolne obowiązki. Dzielą się nimi. Często jest to rozwiązane w ten sposób, że przedszkolne dyżury to zespół dwóch osób starszaczka i malucha, którzy nawzajem sobie pomagają.

Zalet grup mieszanych jest jeszcze wiele:

Zorganizowanie grupy mieszanej, tak aby dobrze funkcjonowała wymaga sporo trudu i logicznych rozwiązań. Młodsze dzieci mają bowiem inne potrzeby niż starsze, potrzebują na pewne czynności więcej czasu. Potrzebne są odpowiednie materiały dydaktyczne, jak również niezbędna jest wykwalifikowana kadra, która wykaże się bardzo dobrą znajomością potrzeb dzieci.

Są również wady grup mieszanych w przedszkolu. Na przykład niektórzy rodzice starszaków uważają, że łączenie ich dzieci z młodszymi opóźni ich rozwój, nie wniesie nic dobrego do ich codziennego życia. Nie jest to jednak prawda, bo dzieci starsze dużo zyskują „opiekując” się młodszymi. Owszem zdarza się, że starsze dziecko nieco dziecinnieje dużo przebywając z młodszymi, nie wynika to jednak z jego opóźniania, tylko z naśladownictwa. To jednak chwilowe zachowania, po pewnym czasie wszystko wraca do normy.

Jeśli chcą Państwo osobiście poznać opinię pedagogów na temat grup mieszanych proponuję żłobek prywatny Ciuchcia Puch Puch Bielany gdzie pracują wykwalifikowani pedagodzy oraz psychologowie, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące grup mieszanych w żłobkach i przedszkolach. Adres placówki znajdą państwo na stronie puchpuch.pl.

puchpuch.pl

Zobacz także:
Okres dojrzewania – pomagamy młodzieży zrozumieć zmiany Okres dojrzewania – pomagamy młodzieży zrozumieć zmiany

▪ ▪ ▪

1735

07.12.2015

Okres dojrzewania jest jedną, wielką zmianą. Dziecko staje się nastolatkiem, przygotowując się powoli do wkroczenia w dorosłe życie. Towarzyszą temu zmiany fizyczne, hormonalne, emocjonalne. Czasami...

Nie bo nie - siła argumentacji Nie bo nie - siła argumentacji

▪ ▪ ▪

2227

29.07.2015

Dzieci pragną zrozumieć otaczający je świat, w czym cały czas pomagają rodzice. Jednak czasem dochodzi do małych rodzinnych konfliktów. Warto wtedy używać racjonalnych argumentów i nie dać...

Od pieluszki do nocnika Od pieluszki do nocnika

▪ ▪ ▪

1463

24.06.2014

Czy już pora aby odstawić pieluszki i zaprzyjaźnić się z nocnikiem? A może nasz Bąbel jest jeszcze za mały? Pieluszka jest bardzo wygodnym wynalazkiem... nigdy nie jest mokro..., ale czy to dobrze?

PCOS czyli Zespół Jajników Policystycznych PCOS czyli Zespół Jajników Policystycznych

▪ ▪ ▪

1611

12.06.2014

Co to jest PCOS? Kiedy występuje? Jest to Zespół Jajników Policystycznych. W ostatnich latach bardzo częste występuje u kobiet, ale przy pomocy dzisiejszej medycyny wszystko jest możliwe...

Witamina C nie tylko przy przeziębieniu! Witamina C nie tylko przy przeziębieniu!

▪ ▪ ▪

844

10.02.2017

Witamina C ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko wspomaganie odporności. Jest np. świetnym antyoksydantem, czyli broni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami. Na rynku pojawiła się właśnie...

Dwujęzyczność – doby pomysł? Dwujęzyczność – doby pomysł?

▪ ▪ ▪

1314

02.10.2016

W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego obcego języka jest koniecznością. Nie wypada nie znać angielskiego, który otwiera wiele możliwości. Coraz częściej słyszy się też o kształtowaniu...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.