Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1632

Dodano: 07.07.2016

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Rodzice często sprzeciwiają się grupom mieszanym w przedszkolach. Chcą aby ich pociechy spędzały czas z równolatkami. Nie mniej jednak, dowiedziono, że dzieci młodsze szybciej się uczą podpatrując starsze. Również dla starszych dzieci jest szereg korzyści z takiego łączenia grup.

Skupmy naszą uwagę na zaletach takiego stanu rzeczy. Zarówno żłobek prywatny jak i przedszkola, nie tylko te prywatne, wprowadzają takie rozwiązanie do swoich placówek. Dzieci młodsze łączy się w grupach ze starszymi.

Specjaliści są zgodni co do tego, że podpatrywanie zachowań innych dzieci (tzw. uwaga mimowolna), przynosi pozytywne efekty. Można to zaobserwować w grupach mieszanych wiekowo, już w pierwszych dniach nowego roku szkolnego.

Jak to się przejawia? A choćby tym, że młodsze dzieci, nawet te które pierwszy raz są w przedszkolu mniej płaczą. Obserwują bowiem swoich starszych kolegów, którzy już są „zaprawieni w bojach”. Dzieciom bardzo łatwo przychodzi naśladowanie innych. Skoro starszaki nie płaczą, to maluszkom też będzie łatwiej. Między dziećmi u których jest stosunkowo nieduża różnica wieku wywiązuje się nić porozumienia. Pomagają one sobie nawzajem. W praktyce często wygląda to tak, że starszaki czują się troszkę opiekunami maluszków. Czują się odpowiedzialne za młodsze dzieci. Pomagają w trudniejszych zabawach, uczą ładnie mówić, na swój sposób uczą nawet jak należy się zachowywać, a jak nie wypada. Maluszki bacznie obserwują zachowanie starszych. Jak radzą sobie z trudnościami, jak rozwiązują problemy, czy choćby nawet jak jedzą obiad, aby się nie ubrudzić.

Przedszkola jak i żłobek prywatny mają swoją podstawę programową, którą realizują w grupach, jednak młodsze dzieci mogą robić to co starsze, jeśli tylko chcą. Młodsze i starsze dzieci razem wykonują przedszkolne obowiązki. Dzielą się nimi. Często jest to rozwiązane w ten sposób, że przedszkolne dyżury to zespół dwóch osób starszaczka i malucha, którzy nawzajem sobie pomagają.

Zalet grup mieszanych jest jeszcze wiele:

Zorganizowanie grupy mieszanej, tak aby dobrze funkcjonowała wymaga sporo trudu i logicznych rozwiązań. Młodsze dzieci mają bowiem inne potrzeby niż starsze, potrzebują na pewne czynności więcej czasu. Potrzebne są odpowiednie materiały dydaktyczne, jak również niezbędna jest wykwalifikowana kadra, która wykaże się bardzo dobrą znajomością potrzeb dzieci.

Są również wady grup mieszanych w przedszkolu. Na przykład niektórzy rodzice starszaków uważają, że łączenie ich dzieci z młodszymi opóźni ich rozwój, nie wniesie nic dobrego do ich codziennego życia. Nie jest to jednak prawda, bo dzieci starsze dużo zyskują „opiekując” się młodszymi. Owszem zdarza się, że starsze dziecko nieco dziecinnieje dużo przebywając z młodszymi, nie wynika to jednak z jego opóźniania, tylko z naśladownictwa. To jednak chwilowe zachowania, po pewnym czasie wszystko wraca do normy.

Jeśli chcą Państwo osobiście poznać opinię pedagogów na temat grup mieszanych proponuję żłobek prywatny Ciuchcia Puch Puch Bielany gdzie pracują wykwalifikowani pedagodzy oraz psychologowie, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące grup mieszanych w żłobkach i przedszkolach. Adres placówki znajdą państwo na stronie puchpuch.pl.

puchpuch.pl

Zobacz także:
Poznaj owocowe desery w tubkach Gerber Poznaj owocowe desery w tubkach Gerber

▪ ▪ ▪

1330

15.07.2016

W sklepach pojawiła się już nowa linia produktów Gerber – owocowe desery w tubkach. Maluszki i ich rodzice mogą już testować ich przydatność podczas wakacyjnych podróży.

Wady postawy Wady postawy

▪ ▪ ▪

2288

12.07.2015

Krzywy kręgosłup, garb, płaskostopie...to tylko nieliczne z wad, jakie występują u dzieci. Jednak bez obaw, jeśli wcześnie je zauważymy i zaczniemy leczyć możemy całkowicie je wyeliminować....

Nowe wyjątkowe smaki - Almette Nowe wyjątkowe smaki - Almette

▪ ▪ ▪

959

07.03.2017

Do rodziny puszystych serków Almette dołączyły dwa nowe, wyjątkowe smaki: Almette z rzodkiewkami oraz Almette ze szpinakiem i czosnkiem. To propozycja dla miłośników puszystych serków twarogowych...

Premiera Premiera "Harry Potter i Przeklęte Dziecko" już jutro!

▪ ▪ ▪

1484

21.10.2016

Jutrzejszej nocy pociąg do Hogwartu odjedzie już po raz ósmy! W piątkowy wieczór odbędzie się premiera najbardziej magicznej książki tego roku - „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Na co...

Dziecko Harcerzem Dziecko Harcerzem

▪ ▪ ▪

1488

27.10.2015

Wielu z nas, dorosłych, z nostalgią wspomina przynależenie do harcerstwa w okresie dzieciństwa. To było takie dumne zajęcie, nie tylko sposób na spędzanie czasu wolnego. Chodziło o szkołę życia,...

Wielojęzyczność kluczem do sukcesu.  Jak wychować dziecięcego poliglotę? Wielojęzyczność kluczem do sukcesu. Jak wychować dziecięcego poliglotę?

▪ ▪ ▪

1223

29.09.2016

Kiedy i w jaki sposób zacząć uczyć dzieci języka obcego? – to pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Podejść do tematu jest tak wiele, jak opinii w Internecie. W tym szaleństwie jednak...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.