7026
Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

Reakcja skórna u niemowląt i najmłodszych dzieci powstaje w odpowiedzi na wiele różnych czynników środowiskowych lub chorób. Organizm dopiero dostosowuje się do nowych warunków życia i - niekiedy - nawet lekarz może mieć kłopot w natychmiastowej odpowiedzi na pytanie - co spowodowało w danej chwili wysypkę u niemowlęcia.
Jakie mogą być przyczyny wysypki u niemowlaka i jak sobie z tym radzić?
Do najczęstszych przyczyn takiej reakcji organizmu należą nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i alergie. Wysypka u niemowlaka może przyjmować różne postacie i - w zależności od jej bezpośredniej przyczyny - różnie się ją także leczy.
Potówki
To drobne, wypełnione płynem, krostki. Dzieci zazwyczaj nie odczuwają boleśnie ich pojawienia się. Występują najczęściej w upalne dni lub po prostu w sytuacji przegrzania niemowlęcia.
Nie ma w tym przypadku jakiegoś konkretnego sposobu leczenia. Potówki znikają same. Można jednak, a nawet trzeba, stosować profilaktykę. Należy unikać przegrzania skóry, stosować przewiewną odzież i naturalne, „oddychające” materiały. Gdy pojawiają się krostki, należy szczególnie dbać o higienę skóry, częściej dziecko kąpać i przebierać.
Egzema – alergia kontaktowa
Zmiany mogą wystąpić na całym ciele niemowlęcia, choć początkowo najczęściej pojawiają się one na twarzy i w fałdach skórnych malucha (zgięcia kolan i łokci, pachwiny). Zaczerwienione policzki, swędząca, popękana, łuszcząca się skóra to charakterystyczne objawy egzemy. Wystąpienie takich zmian alergicznych na skórze może być uwarunkowane genetycznie albo środowiskowo. W tym drugim przypadku duże znaczenie ma między innymi zanieczyszczenie żywności i otoczenia dziecka. Alergenem wywołującym egzemę może być kosmetyk, proszek do prania, materiał, pieluszka, konkretny produkt spożywczy etc.
Leczenie polega zazwyczaj na wyeliminowaniu alergenu z otoczenia dziecka i stosowaniu terapii objawowej przy udziale maści, kremów przeciwhistaminowych oraz odpowiednim nawilżaniu skóry, które przynosi maluchowi ulgę.
Pokrzywka
Pokrzywka również jest rodzajem swędzącej wysypki alergicznej, która - zgodnie ze swoją nazwą – przypomina wyglądem krostki pojawiające się na skórze po oparzeniu pokrzywą. Zazwyczaj powstaje w odpowiedzi na konkretny składnik pokarmu (mleko, orzechy, gluten), niekiedy także na składnik jakiegoś leku (na przykład wiele dodatków smakowych czy barwników występujących w syropach dla dzieci może uczulać).
Leczenie polega na usunięciu przyczyny pokrzywki. Wysypka zazwyczaj znika po odkryciu i wyeliminowaniu alergenu oraz podaniu leków antyhistaminowych. W sytuacji długo utrzymujących się objawów bądź większego ich nasilenia, lekarz może podjąć decyzję o terapii sterydowej.
Prosaki
To niewielkie, jedno- bądź dwumilimetrowe, białe krostki, które pojawiają się głównie na twarzy - w okolicach oczu i nosa. Przyczyną ich występowania jest nie w pełni jeszcze dojrzała skóra u niemowlęcia i - wynikająca z tego - nieprawidłowa praca gruczołów łojowych u dziecka.
Prosaki nie wymagają żadnego odrębnego leczenia. Należy po prostu utrzymywać właściwą higienę skóry, a w miarę jej dojrzewania, prosaki stopniowo znikną same. Nie wolno ich wyciskać ani tym bardziej nakłuwać, ponieważ przy tak delikatnej skórze, jaką ma niemowlak, bardzo łatwo o zakażenie bakteryjne.
Potrzebujesz więcej wiedzy na temat wysypki u niemowlaka? Sprawdź https://www.mamazone.pl/artykuly/male-dziecko/niemowle/zdrowie/wysypka-na-twarzy-i-ciele-u-dziecka/ i dowiedz się więcej na temat wysypki.

▪ ▪ ▪
2917
07.07.2014
Tajemniczy syndrom COUVADE prawidłowo wymawiamy jako syndrom kuwady. Określenie wywodzi się z języka francuskiego i oznacza „wylęganie” i „wysiadywanie jaj”. Choć zespół ma dość dziwną...

▪ ▪ ▪
3873
04.12.2014
Ciekawe określenie… Pedagog ulicy, czyli kto? Człowiek pełniący rolę wychowawcy, pracujący na ulicy? Właśnie tak. Pedagog mimo że nie musi posiadać wykształcenia wyższego? Zgadza się. Osoba,...

▪ ▪ ▪
3693
09.10.2014
Depresja niesłusznie jest kojarzona tylko z osobami dorosłymi. Symptomy tej podstępnej choroby mogą ujawnić się nawet w wieku niemowlęcym (szczególnie na skutek odosobnienia z matką). Depresja...

▪ ▪ ▪
3053
19.03.2016
Żadne dziecko się bez nich obejść nie może. I bardzo dobrze. Czym bowiem byłoby dzieciństwo bez zabawek? Zwłaszcza że zabawki nie tylko bawią, ale i uczą. Kolorowe, edukacyjne, interaktywne...

▪ ▪ ▪
2923
06.10.2015
Pilny uczeń przynoszący do domu piątki i czwórki to duża radość dla każdego rodzica. Zdarza się jednak, że pierwszak niechętnie ćwiczy umiejętność pisania, czytania czy liczenia. Na szczęście...

▪ ▪ ▪
2855
01.08.2014
Dziecko z chorym gardłem latem, to problem znany wszystkim rodzicom. Niestety tak długo wyczekiwana przez wszystkich pora roku, to okres częstych infekcji dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ...