Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

7001

Dodano: 04.04.2018

Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

Reakcja skórna u niemowląt i najmłodszych dzieci powstaje w odpowiedzi na wiele różnych czynników środowiskowych lub chorób. Organizm dopiero dostosowuje się do nowych warunków życia i - niekiedy - nawet lekarz może mieć kłopot w natychmiastowej odpowiedzi na pytanie - co spowodowało w danej chwili wysypkę u niemowlęcia.

Jakie mogą być przyczyny wysypki u niemowlaka i jak sobie z tym radzić?

Do najczęstszych przyczyn takiej reakcji organizmu należą nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i alergie. Wysypka u niemowlaka może przyjmować różne postacie i - w zależności od jej bezpośredniej przyczyny - różnie się ją także leczy.

Potówki

To drobne, wypełnione płynem, krostki. Dzieci zazwyczaj nie odczuwają boleśnie ich pojawienia się. Występują najczęściej w upalne dni lub po prostu w sytuacji przegrzania niemowlęcia.

Nie ma w tym przypadku jakiegoś konkretnego sposobu leczenia. Potówki znikają same. Można jednak, a nawet trzeba, stosować profilaktykę. Należy unikać przegrzania skóry, stosować przewiewną odzież i naturalne, „oddychające” materiały. Gdy pojawiają się krostki, należy szczególnie dbać o higienę skóry, częściej dziecko kąpać i przebierać.

Egzema – alergia kontaktowa

Zmiany mogą wystąpić na całym ciele niemowlęcia, choć początkowo najczęściej pojawiają się one na twarzy i w fałdach skórnych malucha (zgięcia kolan i łokci, pachwiny). Zaczerwienione policzki, swędząca, popękana, łuszcząca się skóra to charakterystyczne objawy egzemy. Wystąpienie takich zmian alergicznych na skórze może być uwarunkowane genetycznie albo środowiskowo. W tym drugim przypadku duże znaczenie ma między innymi zanieczyszczenie żywności i otoczenia dziecka. Alergenem wywołującym egzemę może być kosmetyk, proszek do prania, materiał, pieluszka, konkretny produkt spożywczy etc.

Leczenie polega zazwyczaj na wyeliminowaniu alergenu z otoczenia dziecka i stosowaniu terapii objawowej przy udziale maści, kremów przeciwhistaminowych oraz odpowiednim nawilżaniu skóry, które przynosi maluchowi ulgę.

Pokrzywka

Pokrzywka również jest rodzajem swędzącej wysypki alergicznej, która - zgodnie ze swoją nazwą – przypomina wyglądem krostki pojawiające się na skórze po oparzeniu pokrzywą. Zazwyczaj powstaje w odpowiedzi na konkretny składnik pokarmu (mleko, orzechy, gluten), niekiedy także na składnik jakiegoś leku (na przykład wiele dodatków smakowych czy barwników występujących w syropach dla dzieci może uczulać).

Leczenie polega na usunięciu przyczyny pokrzywki. Wysypka zazwyczaj znika po odkryciu i wyeliminowaniu alergenu oraz podaniu leków antyhistaminowych. W sytuacji długo utrzymujących się objawów bądź większego ich nasilenia, lekarz może podjąć decyzję o terapii sterydowej.

Prosaki

To niewielkie, jedno- bądź dwumilimetrowe, białe krostki, które pojawiają się głównie na twarzy - w okolicach oczu i nosa. Przyczyną ich występowania jest nie w pełni jeszcze dojrzała skóra u niemowlęcia i - wynikająca z tego - nieprawidłowa praca gruczołów łojowych u dziecka.

Prosaki nie wymagają żadnego odrębnego leczenia. Należy po prostu utrzymywać właściwą higienę skóry, a w miarę jej dojrzewania, prosaki stopniowo znikną same. Nie wolno ich wyciskać ani tym bardziej nakłuwać, ponieważ przy tak delikatnej skórze, jaką ma niemowlak, bardzo łatwo o zakażenie bakteryjne.

Potrzebujesz więcej wiedzy na temat wysypki u niemowlaka? Sprawdź https://www.mamazone.pl/artykuly/male-dziecko/niemowle/zdrowie/wysypka-na-twarzy-i-ciele-u-dziecka/ i dowiedz się więcej na temat wysypki.

Zobacz także:
Sposoby na uparciucha Sposoby na uparciucha

▪ ▪ ▪

3861

11.11.2015

Czasami jest naprawdę trudno, szczególnie gdy śpieszymy się, chcemy coś sprawnie załatwić, a dziecko, jak na złość, upiera się przy swoim. Denerwujemy się, może nawet krzyczymy i… napotykamy...

Dziecko nieśmiałe w szkole Dziecko nieśmiałe w szkole

▪ ▪ ▪

4947

07.10.2014

Nie wszystkie dzieci muszą być pewne siebie i przebojowe. Dziecko nieśmiałe nie znaczy gorsze. Po prostu taka jest jego natura, choć mogły też zadziałać uwarunkowania genetyczne oraz wychowanie....

Rowerek biegowy Rowerek biegowy

▪ ▪ ▪

2870

26.04.2015

Jazda na rowerze to podstawowa umiejętność. Dzieci bardzo chętne się jej uczą, tym bardziej jeżeli rodzice preferują rowery jako formę transportu na cieple dni. Szybkość, wiatr we włosach,...

Dziecko Harcerzem Dziecko Harcerzem

▪ ▪ ▪

2616

27.10.2015

Wielu z nas, dorosłych, z nostalgią wspomina przynależenie do harcerstwa w okresie dzieciństwa. To było takie dumne zajęcie, nie tylko sposób na spędzanie czasu wolnego. Chodziło o szkołę życia,...

Rodzaje zapłodnienia in vitro Rodzaje zapłodnienia in vitro

▪ ▪ ▪

4131

03.08.2016

Czasami zdarza się, że mimo długich starań, para nie może doczekać się potomstwa. Szacuje się, że dotyczy to od 10 do 15 proc. osób w wieku rozrodczym. Współcześnie istnieje wiele możliwości...

Droga do dziecięcej samodzielności Droga do dziecięcej samodzielności

▪ ▪ ▪

3155

05.07.2015

Chcesz pomóc swojemu dziecku w działaniach prowadzących do samodzielności, ale nie wiesz od czego zacząć? W kształtowaniu zaradności u maluchów istotną rolę odgrywa najbliższe środowisko,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.