6849
Wysypka u niemowlaka – dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

Reakcja skórna u niemowląt i najmłodszych dzieci powstaje w odpowiedzi na wiele różnych czynników środowiskowych lub chorób. Organizm dopiero dostosowuje się do nowych warunków życia i - niekiedy - nawet lekarz może mieć kłopot w natychmiastowej odpowiedzi na pytanie - co spowodowało w danej chwili wysypkę u niemowlęcia.
Jakie mogą być przyczyny wysypki u niemowlaka i jak sobie z tym radzić?
Do najczęstszych przyczyn takiej reakcji organizmu należą nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i alergie. Wysypka u niemowlaka może przyjmować różne postacie i - w zależności od jej bezpośredniej przyczyny - różnie się ją także leczy.
Potówki
To drobne, wypełnione płynem, krostki. Dzieci zazwyczaj nie odczuwają boleśnie ich pojawienia się. Występują najczęściej w upalne dni lub po prostu w sytuacji przegrzania niemowlęcia.
Nie ma w tym przypadku jakiegoś konkretnego sposobu leczenia. Potówki znikają same. Można jednak, a nawet trzeba, stosować profilaktykę. Należy unikać przegrzania skóry, stosować przewiewną odzież i naturalne, „oddychające” materiały. Gdy pojawiają się krostki, należy szczególnie dbać o higienę skóry, częściej dziecko kąpać i przebierać.
Egzema – alergia kontaktowa
Zmiany mogą wystąpić na całym ciele niemowlęcia, choć początkowo najczęściej pojawiają się one na twarzy i w fałdach skórnych malucha (zgięcia kolan i łokci, pachwiny). Zaczerwienione policzki, swędząca, popękana, łuszcząca się skóra to charakterystyczne objawy egzemy. Wystąpienie takich zmian alergicznych na skórze może być uwarunkowane genetycznie albo środowiskowo. W tym drugim przypadku duże znaczenie ma między innymi zanieczyszczenie żywności i otoczenia dziecka. Alergenem wywołującym egzemę może być kosmetyk, proszek do prania, materiał, pieluszka, konkretny produkt spożywczy etc.
Leczenie polega zazwyczaj na wyeliminowaniu alergenu z otoczenia dziecka i stosowaniu terapii objawowej przy udziale maści, kremów przeciwhistaminowych oraz odpowiednim nawilżaniu skóry, które przynosi maluchowi ulgę.
Pokrzywka
Pokrzywka również jest rodzajem swędzącej wysypki alergicznej, która - zgodnie ze swoją nazwą – przypomina wyglądem krostki pojawiające się na skórze po oparzeniu pokrzywą. Zazwyczaj powstaje w odpowiedzi na konkretny składnik pokarmu (mleko, orzechy, gluten), niekiedy także na składnik jakiegoś leku (na przykład wiele dodatków smakowych czy barwników występujących w syropach dla dzieci może uczulać).
Leczenie polega na usunięciu przyczyny pokrzywki. Wysypka zazwyczaj znika po odkryciu i wyeliminowaniu alergenu oraz podaniu leków antyhistaminowych. W sytuacji długo utrzymujących się objawów bądź większego ich nasilenia, lekarz może podjąć decyzję o terapii sterydowej.
Prosaki
To niewielkie, jedno- bądź dwumilimetrowe, białe krostki, które pojawiają się głównie na twarzy - w okolicach oczu i nosa. Przyczyną ich występowania jest nie w pełni jeszcze dojrzała skóra u niemowlęcia i - wynikająca z tego - nieprawidłowa praca gruczołów łojowych u dziecka.
Prosaki nie wymagają żadnego odrębnego leczenia. Należy po prostu utrzymywać właściwą higienę skóry, a w miarę jej dojrzewania, prosaki stopniowo znikną same. Nie wolno ich wyciskać ani tym bardziej nakłuwać, ponieważ przy tak delikatnej skórze, jaką ma niemowlak, bardzo łatwo o zakażenie bakteryjne.
Potrzebujesz więcej wiedzy na temat wysypki u niemowlaka? Sprawdź https://www.mamazone.pl/artykuly/male-dziecko/niemowle/zdrowie/wysypka-na-twarzy-i-ciele-u-dziecka/ i dowiedz się więcej na temat wysypki.

▪ ▪ ▪
2424
12.10.2016
Zapowiada się wyjątkowo różowy i wypełniony świętowaniem październik.Kreatywna, polska marka dla dziewczynek Lilla Lou obchodzi swoje 5 urodziny!

▪ ▪ ▪
2723
16.06.2015
Nowoczesne torby dla młodych mam to nie tylko garść funkcjonalnych rozwiązań, ale i niepowtarzalny design. Na co zwracać uwagę, wybierając tę jedną jedyną? Oto lista polecanych toreb dla mam.

▪ ▪ ▪
2302
28.07.2016
Regularne dostarczanie płynów do organizmu dziecka jest niezwykle istotne. Zanim jednak sięgniesz po lubiane przez Twoją pociechę owocowe soczki, zastanów się, czy jest to dobry pomysł.

▪ ▪ ▪
2068
23.11.2016
Bakterie pneumokokowe, niewidoczne gołym okiem, kolonizujące bezobjawowo jamę nosowo-gardłową, są mniej zauważalne niż kleszcze roznoszące wirusa zapalenia mózgu lub boreliozę, albo rotawirusy...

▪ ▪ ▪
2334
11.05.2015
Wakacyjny czas może być spędzony bardzo aktywnie. Wyjazdy kolonijne dla dzieci to nie tylko niesamowita przygoda, ale także rozwijające doświadczenie. Mamy dla Was kilka wskazówek jak wybrać te...

▪ ▪ ▪
3269
25.11.2014
Molestowanie seksualne jest niewyobrażalną krzywdą wyrządzaną dziecku. Wykorzystuje się jego słabość, zależność, nieraz zaufanie w najbardziej przerażający sposób. Dobrze, że coraz więcej...