1878
Wsiądź na rower i zwiedzaj Polskę! Oto 8 szlaków rowerowych, które warto poznać
W jaki sposób jednocześnie odpoczywać, ćwiczyć, odkrywać, zwiedzać i zachwycać się imponującymi widokami? Odpowiedź jest jedna – na rowerze. Aktywny wypoczynek to najlepszy sposób na regenerację i oderwanie od codziennej pracy. W tym sezonie warto wsiąść na rower z rodziną, przyjaciółmi lub samotnie i wybrać się na niezapomnianą wycieczkę. Jak się okazuje, nie trzeba wielkiego planowania i ogromnego budżetu, aby miło spędzić czas, poznać nowe miejsca i zachwycać się turystycznymi atrakcjami. Oto 8 szlaków rowerowych po Polsce, które warto poznać!
Korzyści płynących z jazdy na rowerze jest wiele m.in. zwiększenie metabolizmu, kształtowanie mięśni nóg, wzmocnienie kręgosłupa, lepsza praca serca oraz poprawa samopoczucia. Wybierając rower jako środek transportu, można łatwiej podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca.
Nie musi być daleko, aby było pięknie
Na rowerową podróż nie trzeba wybierać się daleko. W każdym regionie Polski można znaleźć ciekawe szlaki turystyczne przeznaczone dla rowerzystów. Z wielu możliwości warto wybrać najlepsze dla siebie i swojej rodziny – pod względem długości trasy, poziomu trudności, atrakcji czy czasu potrzebnego do pokonania odległości. W dowolnym miejscu można zatrzymać się na chwilę, odpocząć, poleżeć na trawie, podziwiać piękno przyrody.
Polska na dwóch kółkach – 8 tras, które warto znać!
Spotkanie z żubrem
województwo: podlaskie odległość: 22 km, czas: 1 dzień, stopień trudności: bardzo łatwy
Szlak rozpoczyna się w miejscowości Narewka, a kończy w Starym Masiewie. W całości znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym. Na trasie warto zwrócić uwagę na: platformę widokową w Kosym Moście, gdzie można obserwować żubry i walory Puszczy Białowieskiej. To tu znajduje się aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt.
Pustynnym szlakiem
województwo: śląskie odległość: 26 km, czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy
Szlak rozpoczyna i kończy się w miejscowości Chechło w województwie śląskim. Największą atrakcją na tej trasie jest niewątpliwie jedyna w Polsce Pustynia Błędowska, na której terenie podobno można doświadczyć fatamorgany.
Na mazowieckim szlaku
województwo: mazowieckie odległość: 83 km, czas: 1-2 dni, stopień trudności: średni
Szlak rozpoczyna i kończy się w punkcie Warszawa-Wawer. Na trasie rowerowej wyprawy można odkryć m.in. tajemniczą historię „czarnej dziury” w Otwocku, zwiedzić zamek w Czersku, a nawet zobaczyć turniej rycerski. Tuż przed powrotem do Warszawy warto zatrzymać się w parku zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie oraz ogrodzie botanicznym w Powsinie.
Rowerem po Dolinie Bugu
województwo: podlaskie, lubelskie odległość: 90 km, czas: 1-2 dni, stopień trudności: średni
Szlak rozpoczyna się w Mielnikach, kończy w Jabłecznie. Jest to fragment większego szlaku rowerowego Green Velo, który łączy 5 województw wschodniej części Polski: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Na trasie warto na dłużej zatrzymać się w Janowie Podlaskim, gdzie znajduje się najpopularniejsza stadnina koni.
Kraina 100 Jezior
województwo: wielkopolskie odległość: 99 km, czas: 2 dni, stopień trudności: średni
Szlak rozpoczyna się w Poznaniu, kończy zaś w Międzychodzie. Wyprawa tą trasą nierozerwalnie łączy się z głównymi walorami Wielkopolski, jakimi są zbiorniki wodne. Jezioro Malta, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie to tylko niektóre z aż kilkudziesięciu jezior znajdujących się na tych terenach. Dodatkowo w Szamotułach warto zrobić sobie przerwę i zwiedzić pierwszą w tym województwie drukarnię.
Nadmorski szlak
województwo: pomorskie, zachodniopomorskie odległość: 170 km, czas: 2 dni, stopień trudności: średni
Szlak rozpoczyna się w Helu i kończy w Ustce. Nadmorska trasa obfituje w zabytkowe latarnie morskie. Warto zwiedzić: najniższą latarnię znajdującą się w Jastarni, latarnię na wydmie w Sasino, latarnię w Ustce, w której podobno ukazuje się duch. Koniecznie należy odwiedzić Świnoujście – serce nadmorskiego życia, gdzie znajduje się najwyższa latarnia nad Bałtykiem oraz muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego.
Z niemiecki akcentem
województwo: lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie odległość: 339 km, czas: 5 dni, stopień trudności: średni
Szlak rozpoczyna się w Szczecinie, kończy się w Zgorzelcu. Jest to najdłuższy szlak w tym zestawieniu, jego łączna długość to 339 km i łączy dwa kraje – Polskę i Niemcy. Trasa prowadzi od wybrzeża aż po Dolny Śląsk; całość wzdłuż granicy kraju. Na szlaku warto na dłużej zatrzymać się choćby we Frankfurcie nad Odrą.
Śladami cerkwi
województwo: podkarpackie odległość: 83 km, czas: 2 dni, stopień trudności: bardzo trudny
Szlak rozpoczyna się w Gorlicach, a kończy w Dukli. Podkarpacka trasa śladami historii Łemków oraz cerkwi to najtrudniejsza trasa w zestawieniu. Szlak prowadzi przez tereny górzyste ze wzniesieniami nawet do 600 metrów. W podróży warto, poza słynnymi cerkwiami, odwiedzić m.in. Gorlice, gdzie zapalono pierwszą uliczną lampę naftową oraz Myscową, gdzie zachowały się oryginalne drewniane chyże, czyli łemkowskie zagrody.
Mapy wspominanych szlaków rowerowych oraz wszystkie dodatkowe informacje pomocne przed wyruszeniem w rowerową podróż można znaleźć na blogu HRS.
http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/polska-na-rowerze.html
▪ ▪ ▪
3050
31.03.2016
Owoce i warzywa to nie tylko pyszna przekąska. Dietetycy zalecają je jeść co najmniej 5 razy dziennie. Dlaczego? Są źródłem witamin, błonnika oraz wielu innych składników odżywczych, które...
▪ ▪ ▪
3788
07.04.2015
Określenie „galerianki”, jak bardzo nie byłoby to ciekawe pojęcie, oznacza „nieletnie prostytutki”. Ich miejscem działania nie są ulice, a galerie i centra handlowe, stąd więc wywodzi się...
▪ ▪ ▪
3239
19.06.2015
Dzieci uwielbiają, gdy rodzice czytają im przed snem. Czasem sięgamy po baśnie, innym razem są to wierszyki. Dlaczego tak rzadko wybieramy legendy? Te, często niedoceniane historię rozbudzają wyobraźnię,...
▪ ▪ ▪
2540
28.05.2016
Na swoje święto, dzieci czekają niecierpliwie cały rok. W sklepach Toys”R’Us świętowanie Dnia Dziecka rozpocznie się już 28 maja. Specjalnie z tej okazji marka przygotowała wiele atrakcji...
▪ ▪ ▪
3023
16.03.2015
Słońce - za gorąco, deszcz - za zimno to tylko kolejne wymówki. Zatem kiedy będzie ta właściwa pora, aby zacząć się ruszać?
▪ ▪ ▪
1884
09.07.2017
Lato. Żar leje się z nieba, miejskie parki wypełnione po brzegi, a asfalt dosłownie pali się pod stopami. Każdy, nawet najmniejszy powiew wiatru, jest na wagę złota. Jak sobie z tym radzić? Letnie...