Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1889

Dodano: 29.05.2017

Wsiądź na rower i zwiedzaj Polskę! Oto 8 szlaków rowerowych, które warto poznać

Wsiądź na rower i zwiedzaj Polskę! Oto 8 szlaków rowerowych, które warto poznać

W jaki sposób jednocześnie odpoczywać, ćwiczyć, odkrywać, zwiedzać i zachwycać się imponującymi widokami? Odpowiedź jest jedna – na rowerze. Aktywny wypoczynek to najlepszy sposób na regenerację i oderwanie od codziennej pracy. W tym sezonie warto wsiąść na rower z rodziną, przyjaciółmi lub samotnie i wybrać się na niezapomnianą wycieczkę. Jak się okazuje, nie trzeba wielkiego planowania i ogromnego budżetu, aby miło spędzić czas, poznać nowe miejsca i zachwycać się turystycznymi atrakcjami. Oto 8 szlaków rowerowych po Polsce, które warto poznać!

Korzyści płynących z jazdy na rowerze jest wiele m.in. zwiększenie metabolizmu, kształtowanie mięśni nóg, wzmocnienie kręgosłupa, lepsza praca serca oraz poprawa samopoczucia. Wybierając rower jako środek transportu, można łatwiej podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca.

Nie musi być daleko, aby było pięknie

Na rowerową podróż nie trzeba wybierać się daleko. W każdym regionie Polski można znaleźć ciekawe szlaki turystyczne przeznaczone dla rowerzystów. Z wielu możliwości warto wybrać najlepsze dla siebie i swojej rodziny – pod względem długości trasy, poziomu trudności, atrakcji czy czasu potrzebnego do pokonania odległości. W dowolnym miejscu można zatrzymać się na chwilę, odpocząć, poleżeć na trawie, podziwiać piękno przyrody.

Polska na dwóch kółkach – 8 tras, które warto znać!

Spotkanie z żubrem

województwo: podlaskie odległość: 22 km, czas: 1 dzień, stopień trudności: bardzo łatwy

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Narewka, a kończy w Starym Masiewie. W całości znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym. Na trasie warto zwrócić uwagę na: platformę widokową w Kosym Moście, gdzie można obserwować żubry i walory Puszczy Białowieskiej. To tu znajduje się aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt.

Pustynnym szlakiem

województwo: śląskie odległość: 26 km, czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

Szlak rozpoczyna i kończy się w miejscowości Chechło w województwie śląskim. Największą atrakcją na tej trasie jest niewątpliwie jedyna w Polsce Pustynia Błędowska, na której terenie podobno można doświadczyć fatamorgany.

Na mazowieckim szlaku

województwo: mazowieckie odległość: 83 km, czas: 1-2 dni, stopień trudności: średni

Szlak rozpoczyna i kończy się w punkcie Warszawa-Wawer. Na trasie rowerowej wyprawy można odkryć m.in. tajemniczą historię „czarnej dziury” w Otwocku, zwiedzić zamek w Czersku, a nawet zobaczyć turniej rycerski. Tuż przed powrotem do Warszawy warto zatrzymać się w parku zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie oraz ogrodzie botanicznym w Powsinie.

Rowerem po Dolinie Bugu

województwo: podlaskie, lubelskie odległość: 90 km, czas: 1-2 dni, stopień trudności: średni

Szlak rozpoczyna się w Mielnikach, kończy w Jabłecznie. Jest to fragment większego szlaku rowerowego Green Velo, który łączy 5 województw wschodniej części Polski: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Na trasie warto na dłużej zatrzymać się w Janowie Podlaskim, gdzie znajduje się najpopularniejsza stadnina koni.

Kraina 100 Jezior

województwo: wielkopolskie odległość: 99 km, czas: 2 dni, stopień trudności: średni

Szlak rozpoczyna się w Poznaniu, kończy zaś w Międzychodzie. Wyprawa tą trasą nierozerwalnie łączy się z głównymi walorami Wielkopolski, jakimi są zbiorniki wodne. Jezioro Malta, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie to tylko niektóre z aż kilkudziesięciu jezior znajdujących się na tych terenach. Dodatkowo w Szamotułach warto zrobić sobie przerwę i zwiedzić pierwszą w tym województwie drukarnię.

Nadmorski szlak

województwo: pomorskie, zachodniopomorskie odległość: 170 km, czas: 2 dni, stopień trudności: średni

Szlak rozpoczyna się w Helu i kończy w Ustce. Nadmorska trasa obfituje w zabytkowe latarnie morskie. Warto zwiedzić: najniższą latarnię znajdującą się w Jastarni, latarnię na wydmie w Sasino, latarnię w Ustce, w której podobno ukazuje się duch. Koniecznie należy odwiedzić Świnoujście – serce nadmorskiego życia, gdzie znajduje się najwyższa latarnia nad Bałtykiem oraz muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego.

Z niemiecki akcentem

województwo: lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie odległość: 339 km, czas: 5 dni, stopień trudności: średni

Szlak rozpoczyna się w Szczecinie, kończy się w Zgorzelcu. Jest to najdłuższy szlak w tym zestawieniu, jego łączna długość to 339 km i łączy dwa kraje – Polskę i Niemcy. Trasa prowadzi od wybrzeża aż po Dolny Śląsk; całość wzdłuż granicy kraju. Na szlaku warto na dłużej zatrzymać się choćby we Frankfurcie nad Odrą.

Śladami cerkwi

województwo: podkarpackie odległość: 83 km, czas: 2 dni, stopień trudności: bardzo trudny

Szlak rozpoczyna się w Gorlicach, a kończy w Dukli. Podkarpacka trasa śladami historii Łemków oraz cerkwi to najtrudniejsza trasa w zestawieniu. Szlak prowadzi przez tereny górzyste ze wzniesieniami nawet do 600 metrów. W podróży warto, poza słynnymi cerkwiami, odwiedzić m.in. Gorlice, gdzie zapalono pierwszą uliczną lampę naftową oraz Myscową, gdzie zachowały się oryginalne drewniane chyże, czyli łemkowskie zagrody.

Mapy wspominanych szlaków rowerowych oraz wszystkie dodatkowe informacje pomocne przed wyruszeniem w rowerową podróż można znaleźć na blogu HRS.

http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/polska-na-rowerze.html

Zobacz także:
Kąpiel noworodka nie musi być trudna Kąpiel noworodka nie musi być trudna

▪ ▪ ▪

2496

08.11.2015

Pierwsza kąpiel noworodka budzi wiele obaw. Kolejne wcale nie są dla młodych rodziców łatwiejsze. Czy jest się czego bać?

Butelce mówimy do widzenia Butelce mówimy do widzenia

▪ ▪ ▪

2602

02.07.2015

Rozstanie z butelką nie jest łatwe i wiąże się z płaczem i sprzeciwem. Nie dość, że takie karmienie jest wygodne dla rodziców, to jeszcze akceptowane przez dzieci. Przywiązują się one do butelki...

Zabawa to całkiem poważna sprawa Zabawa to całkiem poważna sprawa

▪ ▪ ▪

2330

04.08.2016

Obwiniasz się, że za mało czasu spędzasz na zabawie z dzieckiem? A może masz wyrzuty sumienia, że zostawiasz je bez planu na kilka wakacyjnych dni? Odetchnij i daj mu się pobawić! Swobodna, nieukierunkowana...

Co robić gdy wiosna za oknem? Co robić gdy wiosna za oknem?

▪ ▪ ▪

4281

18.03.2015

Za oknem wiosna, a w domu nadal zimowy klimat zabawy. Słonce zachęca do wyjścia na dwór, warto zatem skorzystać z tego zaproszenia. Świeże powietrze nie tylko pozytywnie wpłynie na wasze samopoczucie,...

Kokony dla niemowlaków - najważniejsze cechy Kokony dla niemowlaków - najważniejsze cechy

▪ ▪ ▪

882

03.07.2023

Kiedy patrzymy na kokony dla niemowlaków, możemy myśleć, że to tylko kolejny gadżet dla dzieci. Ale prawda jest taka, że kokony dla dzieci to coś więcej niż tylko miejsce do spania. To narzędzie,...

Bezpieczny i wygodny  leżaczek  dla niemowlaka Bezpieczny i wygodny leżaczek dla niemowlaka

▪ ▪ ▪

2339

08.04.2017

Gdy nasze dziecko trochę podrośnie i z noworodka przemieni się w niemowlę, zacznie być tak ciekawe świata, że leżenie w łóżeczku nie będzie mu wystarczało. Taki bobas chce uczestniczyć we...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.