2104
Woda i napoje a zdrowie dzieci - Komentarze ekspertów
do „Badania nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci w wieku szkolnym”, zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój S.A., 2016
Prof. dr hab. n. med. Halina Weker
- „Woda stanowi niewielki odsetek wśród napojów, które dzieci spożywają w ciągu dnia. A to spożycie powinno być na poziomie 60 do nawet 80 proc. Dlaczego promujemy wodę? Bo jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem w organizmie i najlepiej nawadnia. Dzięki temu dzieci mają lepszą koncentrację i więcej energii do nauki i aktywności fizycznej”.
- „Powinniśmy zachęcać dzieci do picia wody między innymi poprzez zapewnienie jej dostępności. Woda powinna być zawsze w zasięgu ręki dziecka, ale ważna jest też rola rodziców, by tę wodę swoim dzieciom podsuwali, a jednocześnie ograniczali dostęp napojów słodkich. Nowe wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na lata 2016-2020 wskazują cukier, obok soli, tłuszczów nasyconych i izomerów trans, jako element który powinien być ograniczany w naszej diecie”.
Dr n. med. Agnieszka Jarosz
- „Objawy odwodnienia u dzieci mogą być bardzo różne. Czasem oceniamy, że jeśli dzieci są niesforne, rozdrażnione, nie potrafią skupić uwagi, to cierpią na jakieś zaburzenia, tymczasem może to być spowodowane właśnie niedoborem płynów. Każdy organizm wymaga wody, a jej brak prowadzi do problemów zdrowotnych”.
Danuta Kozakiewicz, dyrektor szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie
- „Dziecko powinno mieć prawo napić się wody w ciągu lekcji. To powinno być czymś zupełnie naturalnym, bez konieczności pytania nauczyciela o zgodę”.
- „W natłoku informacji, na temat zdrowego odżywiania, w tym nawodnienia, rodzice faktycznie mogą czuć się zagubieni. Szkoła może być tym miejscem, gdzie przekazywana jest wiedza z dobrych źródeł, na przykład z Instytutu Żywności i Żywienia. My tę wiedzę w atrakcyjny i dopasowany do wieku i płci sposób dajemy uczniom, a oni poprzez przygotowania do konkursów, czy przedstawienia teatralne przekazują swoim rodzicom. W naszej szkole to się świetnie sprawdza”.
Marta Żysko-Pałuba, psycholog i psychoterapueta
- „Nie jest tak, że rodzimy się z nawykami. Mamy wykształconą preferencję smakową, ale nawyki to coś, co nabywamy z czasem, w otoczeniu różnych czynników. Jednym z istotnych czynników są rodzice i ich nawyki, to co sami piją, piją także ich dzieci, które uczą się przez naśladowanie”.
- „Często zdarza się, że rodzice nie postrzegają napojów jako dodatkowych posiłków, szczególnie jeśli są to produkty zawierające cukier. Dostarczają one kalorii i przy niewłaściwie zbilansowanej diecie mogą doprowadzić do sytuacji, że dziecko nie będzie chciało jeść. A przywrócenie mu apetytu może wymagać konsultacji lekarskiej i psychologicznej. Warto więc zwracać uwagę, co nasze dzieci jedzą i piją w ciągu dnia”.
Grzegorz Łapanowski, fundacja „Szkoła na widelcu”
- „Dzieci działają instynktownie, intuicyjnie, dlatego mając utrwaloną preferencję smaku słodkiego będą sięgać po to co słodkie i kolorowe. Tymczasem woda ma delikatny smak, trzeba się do niego przekonać i przyzwyczaić”.
- „Na warsztatach kulinarnych, które od lat prowdzimy dla dzieci w szkołach, pokazujemy im różne produkty, opowiadamy o ich historii, o pochodzeniu, potem wspólnie przygotowujemy posiłki i naprawdę ponad 60 proc. dzieci próbuje tego, co same zrobiły. Nawet jeśli wcześniej utrzymywały, że coś im nie smakuje i tego nie jedzą. Można je więc przekonać do zmiany nawyków, tylko trzeba im poświęcić czas i uwagę”.
▪ ▪ ▪
1889
19.06.2017
Nareszcie przyszedł czas pachnących, soczysztych truskawek! Korzystajmy z niego, bo nie trwa zbyt długo. Przełom maja i czerwca to idealny moment, aby uruchomić nasze kulinarne fantazje i wypróbować...
▪ ▪ ▪
4114
30.06.2016
Rodzice przyznają, że w dzisiejszych czasach dzieci są o wiele dojrzalsze niż kiedyś. Zachowują się inaczej niż oni, gdy byli w tym samym wieku – mają inne zainteresowania, potrzeby, a nawet...
▪ ▪ ▪
2249
21.08.2016
Dziecko wymaga stałej obecności obojga rodziców, budowania więzi i opieki. Często lekceważona jest rola ojca, co nie powinno mieć miejsca. Jest on potrzebny, by dzielić z maluchem jego codzienność....
▪ ▪ ▪
3027
16.03.2015
Słońce - za gorąco, deszcz - za zimno to tylko kolejne wymówki. Zatem kiedy będzie ta właściwa pora, aby zacząć się ruszać?
▪ ▪ ▪
1820
29.03.2017
Wielu specjalistów twierdzi, że komórki macierzyste stanowią klucz do długowieczności. Nic dziwnego, że pokłada się w nich tak duże nadzieje, ponieważ już teraz znajdują one coraz szersze...
▪ ▪ ▪
3582
10.04.2016
Niezależnie od wieku malucha – nie można zmuszać swojej pociechy do jedzenia. Odmowa spożywania pokarmu zawsze ma swoje podłoże, zaś chwilowy brak apetytu u malca nie powinien martwić rodziców.