2362
Lista najczęstszych alergenów

Lista alergenów odpowiadających za nieprawidłowe reakcje organizmu dzieci jest bardzo długa. Wśród nich są składniki pokarmowe, kosmetyki oraz różnego rodzaju pyłki. Jakie substancje uczulają maluchy najczęściej?
U najmłodszych najpowszechniejsze są alergie pokarmowe. Mogą one pojawić się już u niemowląt. Z tego względu, rodzice powinni być czujni i stopniowo wprowadzać kolejne składniki do diety swojej pociechy. Należy podawać je pojedynczo i w co najmniej 1-2 dniowych odstępach. Dzięki temu można właściwie ocenić reakcję na „nowości” i dostrzec ewentualne niepożądane reakcje organizmu.
Do produktów najczęściej wywołujących alergie zalicza się:
- białka mleka krowiego i jego pochodne,
- gluten,
- białka jaja kurzego,
- miód,
- barwniki i konserwanty w żywności (szczególnie glutaminian sodu i tartazyna),
- soja,
- owoce cytrusowe,
- ryby,
- truskawki, maliny, poziomki,
- orzeszki ziemne, orzechy laskowe, pistacje, migdały, nerkowce,
- owoce morza,
- słodycze i czekolada,
- warzywa - pietruszka, pomidory, selery, a także często nawożone marchewki i buraki.
Decydując się na włączenie do diety którychś z powyższych produktów, należy zachować szczególną ostrożność. Warto obserwować czy na skórze nie pojawiają się wykwity oraz czy nie następują zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wszelkie tego typu zmiany wymagają konsultacji z lekarzem.
Należy również zwrócić uwagę na szczególną pielęgnację najmłodszych, ponieważ nie tylko alergeny zawarte w pożywieniu mogą uczulać. Kosmetyki i proszki do prania są częstą przyczyną powstawania alergicznych wykwintów na skórze. Również warto zainteresować się składem ubranek, w które ubieramy niemowlę – zaleca się unikanie sztucznych tworzyw i wybieranie naturalnych, przyjaznych dla delikatnej skóry materiałów.
Znacznie rzadziej obserwuje się alergie na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśni, sierści, naskórka czy wydzieliny zwierząt. Nie oznacza to jednak, że nie występują w ogóle i należy także wziąć je pod uwagę.
Niektóre alergeny są bardzo groźne. Szczególnie niebezpieczna da dziecka może być reakcja organizmu na jad owada, który doprowadza do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu.
To tylko niektóre z długiej listy alergenów, które mogą powodować uczulenia u dziecka. Należy zatem uważnie je obserwować, notować wszystkie nieprawidłowości i niepokojące reakcje, a następnie koniecznie wspomnieć o nich lekarzowi. Zbada on malucha pod kątem alergii. Może się również okazać, że konieczne będzie wykonanie testów.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
2232
22.09.2016
Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

▪ ▪ ▪
2742
12.06.2016
Ząbkowanie to niełatwy etap rozwoju dziecka. Niestety, nie da się go uniknąć. Ból i nieprzespane noce do około 3 roku życia, to codzienność dla rodziców, jak i samego dziecka. Jak to przetrwać?...

▪ ▪ ▪
2654
08.04.2015
Dane szokują, przeraża każda wiadomość o próbie zabicia się przez młodego człowieka.. W Polsce codziennie jeden nastolatek chce odebrać sobie życie! Dlaczego? Dlaczego nastolatek nie chce żyć,...

▪ ▪ ▪
2833
10.03.2016
Gra ,,Pie Face” jest hitem sprzedażowym, który z miejsca zaskarbił sobie uznanie całych rodzin. Najbliższy czas jest idealny na wypróbowanie tej rozrywki na własnej skórze, ponieważ firma Toys”R”Us...

▪ ▪ ▪
2054
09.12.2016
Pierwsze Święta Bożego Narodzenia z nowonarodzonym członkiem rodziny zdają się być nie lada wyzwaniem dla rodziców. U młodych opiekunów pojawia się wiele obaw związanych ze świątecznymi przygotowaniami,...

▪ ▪ ▪
1478
05.03.2024
Wybór idealnych zabawek do pokoju dziecięcego to zadanie, które wykracza poza samą chęć sprawienia radości naszym pociechom. To również okazja, by wspierać ich rozwój, pobudzać wyobraźnię...