Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1109

Dodano: 15.08.2016

Lista najczęstszych alergenów

Lista najczęstszych alergenów

Lista alergenów odpowiadających za nieprawidłowe reakcje organizmu dzieci jest bardzo długa. Wśród nich są składniki pokarmowe, kosmetyki oraz różnego rodzaju pyłki. Jakie substancje uczulają maluchy najczęściej?

U najmłodszych najpowszechniejsze są alergie pokarmowe. Mogą one pojawić się już u niemowląt. Z tego względu, rodzice powinni być czujni i stopniowo wprowadzać kolejne składniki do diety swojej pociechy. Należy podawać je pojedynczo i w co najmniej 1-2 dniowych odstępach. Dzięki temu można właściwie ocenić reakcję na „nowości” i dostrzec ewentualne niepożądane reakcje organizmu.

Do produktów najczęściej wywołujących alergie zalicza się:

Decydując się na włączenie do diety którychś z powyższych produktów, należy zachować szczególną ostrożność. Warto obserwować czy na skórze nie pojawiają się wykwity oraz czy nie następują zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wszelkie tego typu zmiany wymagają konsultacji z lekarzem.

Należy również zwrócić uwagę na szczególną pielęgnację najmłodszych, ponieważ nie tylko alergeny zawarte w pożywieniu mogą uczulać. Kosmetyki i proszki do prania są częstą przyczyną powstawania alergicznych wykwintów na skórze. Również warto zainteresować się składem ubranek, w które ubieramy niemowlę – zaleca się unikanie sztucznych tworzyw i wybieranie naturalnych, przyjaznych dla delikatnej skóry materiałów.

Znacznie rzadziej obserwuje się alergie na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśni, sierści, naskórka czy wydzieliny zwierząt. Nie oznacza to jednak, że nie występują w ogóle i należy także wziąć je pod uwagę.

Niektóre alergeny są bardzo groźne. Szczególnie niebezpieczna da dziecka może być reakcja organizmu na jad owada, który doprowadza do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu.

To tylko niektóre z długiej listy alergenów, które mogą powodować uczulenia u dziecka. Należy zatem uważnie je obserwować, notować wszystkie nieprawidłowości i niepokojące reakcje, a następnie koniecznie wspomnieć o nich lekarzowi. Zbada on malucha pod kątem alergii. Może się również okazać, że konieczne będzie wykonanie testów.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Plecak dla mamy - wolne ręce i proste plecy! Plecak dla mamy - wolne ręce i proste plecy!

▪ ▪ ▪

1906

25.06.2015

Aktywne młode mamy poszukują rozwiązań na miarę potrzeb. Akcesoriów, które nadążają za wymaganiami i naprawdę pomagają w opiece nad niemowlęciem. Nowoczesne plecaki Forma Skip Hop to dodatek...

Jak zatrzymać dziecko na świeżym powietrzu? Jak zatrzymać dziecko na świeżym powietrzu?

▪ ▪ ▪

785

15.08.2017

Coraz częściej, nawet dla bardzo małych dzieci, dobra zabawa oznacza tę odbywającą się w wirtualnym świecie. Niestety w większości wypadków oznacza to jeszcze mniej czasu poświęcanego na aktywność...

Dzień Darmowej Dostawy – czyli kupuj bez kosztów! Dzień Darmowej Dostawy – czyli kupuj bez kosztów!

▪ ▪ ▪

1189

01.12.2015

Dzień Darmowej Dostawy 2015 wypada w tym roku we wtorek 1 grudnia.

Dwujęzyczność – doby pomysł? Dwujęzyczność – doby pomysł?

▪ ▪ ▪

1314

02.10.2016

W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego obcego języka jest koniecznością. Nie wypada nie znać angielskiego, który otwiera wiele możliwości. Coraz częściej słyszy się też o kształtowaniu...

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

▪ ▪ ▪

1558

27.04.2016

Na całym świecie nawet 20% dorosłych osób choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia, jakie daje objawy i w jaki sposób je leczyć?

Przygotowanie dziecka do przedszkola Przygotowanie dziecka do przedszkola

▪ ▪ ▪

1511

07.07.2014

Nawet nie wiemy kiedy tak szybko mija czas, że nasze niedawno narodzone dziecko awansuje do roli przedszkolaka. Jakże wtedy my, rodzice, jesteśmy pełni obaw. Przede wszystkim nie wiemy, na ile nasz...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.