Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3389

Dodano: 10.10.2014

Techniki szybkiego uczenia się i zapamiętywania c.d.

Techniki szybkiego uczenia się i zapamiętywania

Mało kto wie, że nazwa określająca techniki pamięciowe – mnemotechniki – wywodzi się od imienia greckiej bogini pamięci Mnemosyne. Mówi się, że bogini ta znała zarówno przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość.

Rzymski Pokój

Metoda polega na umieszczaniu obiektów, na których „zawieszamy” słowa do zapamiętania, w różnych miejscach. Bazą zapamiętywania może być pokój bądź pomieszczenie, w którym się znajdujemy, własne ciało czy nawet droga, którą najczęściej pokonujemy. W technice rzymskiego pokoju pracujemy na SKOJARZENIACH. Na punktach wybranego miejsca próbujemy wyobrazić sobie informację, którą chcemy zapamiętać i wszystko ze sobą kojarzymy. Przykładowe ćwiczenia:

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

W technice tej również pracujemy w oparciu o skojarzenia (patrz wyżej). Słowa czy informacje, które chcemy zapamiętać, układamy w ciąg, a pomiędzy nimi tworzymy skojarzenia. Jeśli więc będziemy przywoływać w pamięci określony ciąg, bardzo ważny jest pierwszy, bazowy wyraz, a reszta powinna przypomnieć się niemalże automatycznie.

Niezmiernie istotne, zwłaszcza w tej metodzie, jest swobodne operowanie fantazją. Historie przezabawne, nierzeczywiste czy mocno przerysowane łatwiej jest zapamiętać niż nudnie podane informacje. Spróbuj wykonać ćwiczenie. Pozostańmy przy naszej liście zakupów. Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu i od wejścia wysypuje się na ciebie mnóstwo mąki. Jesteś cały biały, całe ubranie jest w mące, twoja twarz też. Szukając ratunku, wpadasz w stertę dużych cebul, które zaczynają wokół ciebie skakać. I tak dalej…

Techniki szybkiego zapamiętywania przydadzą się nie tylko podczas robienia zakupów (choć efekty są bardzo szybkie). Koniec z notowaniem na kartce listy zakupów! Naprawdę wszystko, co mamy zapamiętać, można przepracować przy użyciu mnemotechnik: wystąpienie publiczne, referat, wiersze, wszelkie notatki, plany pracy czy sprawy do załatwienia. Nasza wyobraźnia i kreatywność mogą zaskoczyć nas samych i innych.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

1 2
Zobacz także:
Jak otulać niemowlę? Jak otulać niemowlę?

▪ ▪ ▪

2483

10.09.2015

O tym, że otulenie ma znaczenie, wiadomo od lat. To metoda, po którą sięgały nasze mamy i babcie, gdy chciały uspokoić płaczące niemowlę. Dziś otulanie przeżywa prawdziwy renesans. Słusznie?

Dziecięce zmysły Dziecięce zmysły

▪ ▪ ▪

2624

27.04.2015

Noworodek uczy się przez doświadczenia zmysłowe. Dbajcie o rozwój waszego maleństwa od samego początku. Dzieci potrafią zapamiętywać odczucia jeszcze z życia płodowego. Jednak nadmiar bodźców...

Kreatywne zabawki z tektury Kreatywne zabawki z tektury

▪ ▪ ▪

3529

07.10.2015

Kreatywne zabawki z tektury mają same zalety – są bezpieczne dla zdrowia Twojej pociechy i przyjazne dla środowiska, a także gwarantują świetną zabawę dla całej rodziny. Wybór kartonowych budowli...

Cykl ZDROWIE – Co robić, gdy dziecko bolą zęby? Cykl ZDROWIE – Co robić, gdy dziecko bolą zęby?

▪ ▪ ▪

1817

22.01.2017

Jeżeli dziecko cierpi z powodu bólu zęba, nic nie zastąpi wizyty u stomatologa. Jak zatem działać w sytuacji, gdy stan zapalny dopadnie pociechę późnym wieczorem, w nocy lub w dzień wolny od...

Gdy zastanawiamy się nad zmianą szkoły Gdy zastanawiamy się nad zmianą szkoły

▪ ▪ ▪

2297

10.10.2014

Minęło już trochę czasu od rozpoczęcia roku szkolnego. Może twoje dziecko chodzi chętnie do szkoły, nie zgłasza większych trudności, odnosi sukcesy. A może jest wręcz inaczej? – dziecko...

Wilk w sieci Wilk w sieci

▪ ▪ ▪

2755

26.04.2015

Bajka o czerwonym kapturku jest powszechnie znana. Niemal każde dziecko potrafi ją opowiedzieć. Niestety wilk nie czai się tylko w lesie.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.