Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3752

Dodano: 10.10.2014

Techniki szybkiego uczenia się i zapamiętywania c.d.

Techniki szybkiego uczenia się i zapamiętywania

Mało kto wie, że nazwa określająca techniki pamięciowe – mnemotechniki – wywodzi się od imienia greckiej bogini pamięci Mnemosyne. Mówi się, że bogini ta znała zarówno przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość.

Rzymski Pokój

Metoda polega na umieszczaniu obiektów, na których „zawieszamy” słowa do zapamiętania, w różnych miejscach. Bazą zapamiętywania może być pokój bądź pomieszczenie, w którym się znajdujemy, własne ciało czy nawet droga, którą najczęściej pokonujemy. W technice rzymskiego pokoju pracujemy na SKOJARZENIACH. Na punktach wybranego miejsca próbujemy wyobrazić sobie informację, którą chcemy zapamiętać i wszystko ze sobą kojarzymy. Przykładowe ćwiczenia:

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

W technice tej również pracujemy w oparciu o skojarzenia (patrz wyżej). Słowa czy informacje, które chcemy zapamiętać, układamy w ciąg, a pomiędzy nimi tworzymy skojarzenia. Jeśli więc będziemy przywoływać w pamięci określony ciąg, bardzo ważny jest pierwszy, bazowy wyraz, a reszta powinna przypomnieć się niemalże automatycznie.

Niezmiernie istotne, zwłaszcza w tej metodzie, jest swobodne operowanie fantazją. Historie przezabawne, nierzeczywiste czy mocno przerysowane łatwiej jest zapamiętać niż nudnie podane informacje. Spróbuj wykonać ćwiczenie. Pozostańmy przy naszej liście zakupów. Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu i od wejścia wysypuje się na ciebie mnóstwo mąki. Jesteś cały biały, całe ubranie jest w mące, twoja twarz też. Szukając ratunku, wpadasz w stertę dużych cebul, które zaczynają wokół ciebie skakać. I tak dalej…

Techniki szybkiego zapamiętywania przydadzą się nie tylko podczas robienia zakupów (choć efekty są bardzo szybkie). Koniec z notowaniem na kartce listy zakupów! Naprawdę wszystko, co mamy zapamiętać, można przepracować przy użyciu mnemotechnik: wystąpienie publiczne, referat, wiersze, wszelkie notatki, plany pracy czy sprawy do załatwienia. Nasza wyobraźnia i kreatywność mogą zaskoczyć nas samych i innych.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

1 2
Zobacz także:
Zwiększamy zasób słów u dziecka Zwiększamy zasób słów u dziecka

▪ ▪ ▪

3437

10.04.2015

Słowa towarzyszą dziecku już od urodzenia (można nawet twierdzić, że od życia płodowego). Tempo przyswajania kolejnych wyrazów, a zwłaszcza ich wypowiadania, u każdego dziecka jest już inne,...

Ranking najdziwniejszych gadżetów dla dzieci Ranking najdziwniejszych gadżetów dla dzieci

▪ ▪ ▪

2798

12.05.2015

Rynek produktów dla rodziców i dzieci jest bardzo szeroki, znajdziemy na nim produkty podstawowe, perełki, ale także i dziwne twory, dzięki którym producenci próbują Nas naciągnąć na niedorzeczne...

Terapia dziecięca Terapia dziecięca

▪ ▪ ▪

2889

30.06.2015

Rodziców niepokoi dosłownie wszystko. Albo przynajmniej ma prawo niepokoić, zwłaszcza dziś, gdy świadomość problemów jest wysoka, a niesprawdzone informacje mieszają się z reklamami i docierają...

Noszenie dziecka w chuście Noszenie dziecka w chuście

▪ ▪ ▪

2797

01.05.2015

To trend lansowany przez tzw. eko mamy. Jak każda moda ma zarówno entuzjastów, jak i krytyków. Szczególnie na początku wiązanie sprawia sporo problemów.

Majówka z niemowlakiem Majówka z niemowlakiem

▪ ▪ ▪

3215

13.04.2015

Majówka już za chwile a Wy zastanawiacie się jak ją spędzić. Nowa rola rodzica nie oznacza rezygnowania z wyjazdów. Odpowiednie przygotowanie i wybór miejsca nie są wcale takie trudne.

Serowe love, czyli kluseczki leniwe jak kiedyś Serowe love, czyli kluseczki leniwe jak kiedyś

▪ ▪ ▪

2223

07.02.2017

Prosta, pyszna kuchnia naszych mam i babć to kulinarne wspomnienia, których smak pozostaje z nami przez całe życie. Jednym z najbardziej lubiany, polskich przysmaków bez wątpienia...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.