Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2034

Dodano: 06.11.2017

5 praktycznych sposobów na niejadka

5 praktycznych sposobów na niejadka

„Uwaga, leci samolot!”, czy też „Kto tu siedzi? Twój miś?” – chyba każdy rodzic przynajmniej raz próbował takich sztuczek podczas karmienia swojego dziecka. Zachęcenie niejadka do zjedzenia posiłków to nie lada wyzwanie. Oto 5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć sposób na rozbudzenie apetytu u Twojej pociechy.

Wielu rodziców codziennie zmaga się z niechęcią do jedzenia u swojego dziecka. Często łyżka krążąca wokół zamkniętej buzi czy też mnóstwo zabawek rozłożonych wokół talerza nie wystarczą, aby zachęcić pociechę do zjedzenia posiłku. Trzeba więc zastanowić się nad innymi sposobami, które przekonają niejadka, że jedzenie może być naprawdę przyjemne.

1. Proponuj mu posiłki tylko wtedy, gdy jest głodne

To, że dziecko rośnie i prawidłowo się rozwija to niewątpliwie powód do dumy. Nie oznacza to jednak, że musi jeść tyle samo co dorosły. Proponuj więc dziecku posiłki tylko wtedy, kiedy jest głodne. Jeśli okaże się, że niejadek z ochotą zjadł śniadanie lub obiad, to znaczy, że wcześniej przyjmował zbyt dużo pokarmu. Ponadto warto wprowadzić regularną porę podawania posiłków – zwróć uwagę na to, o której Twoje dziecko zazwyczaj robi się głodne i podawaj mu posiłki o tej samej porze. Regularne spożywanie pokarmów pozytywnie wpłynie na jego metabolizm, a Ty zawsze zdążysz z posiłkami na czas.

2. Liczy się kreatywność

Brak apetytu może być spowodowany między innymi monotonią na talerzu. Jeśli codziennie podajesz swojemu dziecku podobne posiłki, nic dziwnego, że nie ma ochoty ich zjeść. Zadbaj o różnorodność w doborze menu i jego kolorowe oraz apetyczne podanie. – Dzieci często nie chcą jeść produktów, które smakują dorosłym. Aby rozbudzić ich apetyt, posiłki muszą być dla nich nie tylko smaczne, ale również przyciągać uwagę. Ciekawym pomysłem na śniadanie mogą okazać się np. filusie – mini parówki, które przykują uwagę dzieci, ze względu na ich małe rozmiary. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również parówki z szynki lub jogurtowe bez glutenu. Te produkty powstały z myślą o dzieciach, a ich odmienny smak powinien zadowolić nawet największych niejadków – tłumaczy Piotr Laskowski, dyrektor marketingu i sprzedaży firmy JBB.

3. Wspólnie spędzony czas

Jedzenie posiłków to dobra okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Jeśli macie taką możliwość, zjedzcie śniadanie, obiad lub kolację razem z dzieckiem. W końcu jesteście dla niego wzorem do naśladowania – jeśli zauważy, że z waszych talerzy zniknęła cała zawartość, a przy tym będziecie się śmiać i opowiadać wesołe historie, posiłki będą mu się kojarzyć z przyjemnym celebrowaniem wspólnych chwil. Dodatkowo pozwól dziecku jeść samodzielnie, jeśli jest już na tyle duże. Z pewnością z jego talerza zniknie o wiele więcej pokarmu i naje się do syta. To właśnie przekarmianie jest często powodem niechęci i braku apetytu wśród dzieci.

4. Nie pośpieszaj, nie oszukuj

Nie irytuj się, jeśli Twoje dziecko potrzebuje dłuższej chwili na zjedzenie posiłku. Młody człowiek szuka swoich smaków oraz uczy się posługiwać sztućcami, a do tego potrzeba czasu. Jeśli dziecko zauważy, że się denerwujesz i próbujesz przyśpieszyć proces zjedzenia obiadu, może po prostu odsunąć talerz i nie chcieć spróbować kolejnych dań. Ważne jest również, aby nie przemycać w potrawach rzeczy, których nie lubi. Niech Twoje dziecko samo zdecyduje, co mu smakuje, a co nie. Próba zachęcenia go do zjedzenia szpinaku ukrytego pod mięsem czy ziemniakami może przynieść odwrotne skutki i w efekcie spowodować, że nawet potrawy, które do tej pory bardzo mu smakowały, staną się mało apetyczne.

5. Własnoręcznie zrobione lepiej smakuje

Jeśli Twój niejadek jest już na tyle duży, by móc samodzielnie przygotować potrawy, zaproś go do wspólnego tworzenia posiłków. Dzięki temu będzie miał możliwość wybrania rzeczy, które mu smakują lub łączenia produktów, których nigdy nie jadł. Poza tym własnoręcznie przygotowana kanapka, płatki czy sałatka to powód do dumy, a potrawa zdecydowanie lepiej smakuje.

Zobacz także:
Zdrowie intymne przyszłej mamy z Tantum Rosa Zdrowie intymne przyszłej mamy z Tantum Rosa

▪ ▪ ▪

2507

02.09.2014

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W trosce o prawidłowy rozwój swojego maleństwa, przyszłe mamy dbają o najdrobniejsze szczegóły - zmieniają dietę i styl życia. Jednak...

Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach? Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach?

▪ ▪ ▪

2578

18.12.2017

Wolne miejsce przy stole? Pierwsza gwiazdka, opłatek i kolędy? W większości polskich domów podtrzymuje się wiele tradycji i obrzędów, które były bliskie naszym babkom i prababkom.

Oddychanie podczas porodu Oddychanie podczas porodu

▪ ▪ ▪

9312

17.06.2014

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest umiejętność kontrolowanego oddechu podczas porodu. Czy wiesz, że wstrzymując oddech możesz zaszkodzić sobie lub dziecku... Czy wiesz, że jak wstrzymujesz...

Świąteczne pyszności z masami Helio Świąteczne pyszności z masami Helio

▪ ▪ ▪

1994

12.12.2016

Ponieważ w okresie przedświątecznym czas bardzo nagli, a i budżet często nie pozwala na ryzyko kulinarnej wpadki, powszechnie znanym w XXI wieku i lubianym kołem ratunkowym Domowych Szefów Kuchni...

Jak uniknąć alergii? Jak uniknąć alergii?

▪ ▪ ▪

2431

07.01.2015

Z problemem alergii skórnej boryka się coraz więcej niemowląt. Zwykle ma ona postać kontaktowego zapalenia skóry, do którego dochodzi, gdy skóra malucha styka się z alergenem. Szczęśliwie istnieją...

Klocki, czyli prostota w służbie fantazji Klocki, czyli prostota w służbie fantazji

▪ ▪ ▪

2316

03.03.2016

Tysiące elementów wraz z załączoną instrukcją i gotowym scenariuszem zabawy. Chcąc uszczęśliwić dzieci dajemy im do ręki gotowe rozwiązania, zamiast stymulować je do poszukiwania własnych....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.