Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

460

Dodano: 08.05.2023

Symbolika świecy do chrztu 

Symbolika świecy do chrztu 

Sakrament Chrztu Świętego jest pierwszym w życiu człowieka, pełnym ważnej symboliki. W ten sposób włącza się do wspólnoty chrześcijańskiej nowego członka, obmywa się go wodą z grzechu pierworodnego.

Jednym z najważniejszych elementów przyjęcia sakramentu jest świeca do chrztu. Przygotowując dziecko do chrztu warto dowiedzieć się nieco więcej o tym wyjątkowym symbolu.

Świeca do chrztu jako bardzo ważny symbol

Za zakup świecy do chrztu odpowiada zazwyczaj Ojciec Chrzestny dziecka, który stara się wybrać odpowiednią. Wiele osób kieruje się w tym panującymi obecnie trendami i modą, jednak nie jest to obowiązkowe. Z uwagi na charakter całej uroczystości najlepiej sprawdzi się świeca do chrztu w kolorze białym, z delikatnymi akcentami innych kolorów. Dla chłopców zazwyczaj stawia się na barwy niebieskie, dla dziewczynek natomiast różowe. Jeżeli chodzi o bardziej uniwersalne rozwiązania dobrym pomysłem jest złoto i srebro, które sprawdzą się bez względu na płeć maluszka. Współcześnie funkcjonujące sklepy z takimi akcesoriami oferują naprawdę szeroki asortyment, dlatego każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla małej pociechy w tym ważnym dla niej i całej rodziny dniu.

Dlaczego świeca do chrztu jest tak ważna?

Świeca do chrztu jest symbolem światła, które ma prowadzić przez życie młodego chrześcijanina, zgodnie z moralnymi zasadami. Niekiedy przedmiot ten nazywany jest gromnicą, jednak stanowi to niemałe uproszczenie, ponieważ ten rodzaj świecy odpowiada za ochronę przed burzami i grzmotami i stąd wzięła swoją nazwę. Natomiast świecę do chrztu przynosi się do kościoła również podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Świeca do chrztu stanowi nie tylko ważny symbol, ale również pamiątkę na wiele najbliższych lat. Wielu rodziców przechowuje ją co najmniej do dnia przyjęcia kolejnego sakramentu, czyli I Komunii Świętej. Dlatego należy się odpowiednio przyłożyć do poszukiwań tego wyjątkowego przedmiotu i nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Na szczęście wybór naprawdę nie jest mały, tym bardziej, że funkcjonują zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy z dewocjonaliami. Duża dostępność wzorów i kolorystyki może przyprawiać o przysłowiowy zawrót głowy, co jest dobrą informacją dla ojców chrzestnych.

Jakie propozycje świec do chrztu warto rozważyć?

Od kilku sezonów zdecydowanym faworytem wśród świec do chrztu są te zachowane w delikatnych kolorach, z użyciem subtelnych dodatków. Na sklepowych półkach nie brakuje propozycji w uniwersalnych barwach, czyli złocie i srebrze, a także klasycznej bieli. Modne jest ponadto personalizowanie produktów, które polega na wyhaftowaniu imienia lub imion dziecka oraz daty przyjęcia sakramentu. Szczególną uwagę warto zwrócić na produkty ręcznie dekorowane, na przykład białymi, czy kolorowymi wstążeczkami z satyny i dołożenie do tego efektownego stroika. Całość prezentuje się wówczas niezwykle okazale i subtelnie, nie ma mowy o przepychu. Ten nie jest odbierany podczas uroczystości zbyt dobrze, w przeciwieństwie do zachowania równowagi dobrego smaku.

Zobacz także:
Na kogo wypadnie na tego bęc! Na kogo wypadnie na tego bęc!

▪ ▪ ▪

13.09.2015

Zabawy domowe wymagają kreatywności, cierpliwości i mnóstwa energii. Każdy rodzic wie, jak trudno jest zainteresować malca na dłużej. Wraz z rozwojem dziecka jest to coraz większe wyzwanie–...

Malowanie brzuszków Malowanie brzuszków

▪ ▪ ▪

2682

23.08.2015

Body painting to świetna zabawa dla całej rodziny. Wszystkim przyszłym mamom polecamy odrobinę szaleństwa z farbkami w dłoni.

Baśnie ponadczasowe Baśnie ponadczasowe

▪ ▪ ▪

3058

13.06.2015

O tym, że warto czytać nie trzeba nikogo przekonywać. Samo wąchanie książek nie wystarczy, czasem trzeba jeszcze nieco wytężyć umysł.

WYGRAJ DOM Z NATURY – rusza wielka loteria promująca ALMETTE! WYGRAJ DOM Z NATURY – rusza wielka loteria promująca ALMETTE!

▪ ▪ ▪

2500

01.09.2016

Już 1 września startuje niezwykle atrakcyjna promocja dla konsumentów puszystych serków Almette. W loterii do zdobycia są nagrody, których łączna wartość to ponad MILION złotych!

Pielęgnacja niemowlęcia Pielęgnacja niemowlęcia

▪ ▪ ▪

3186

13.11.2014

Przy pierwszym dziecku każdy rodzic wpada lekko w panikę - ciągle zastanawia się, czy uda mu się odpowiednio zadbać o pielęgnację swojego maleństwa. Prawdą jest iż pielęgnacja niemowlęcia...

Ćwiczymy grafomotorykę Ćwiczymy grafomotorykę

▪ ▪ ▪

3917

08.10.2014

Ćwiczenia grafomotoryczne są bardzo ważnymi ćwiczeniami. Przede wszystkim ułatwiają dzieciom opanowanie nauki pisania. Przyczyniają się też do poprawy poziomu graficznego prac, rozwoju koordynacji...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.