Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3710

Dodano: 02.05.2019

Jak przygotować się do matury z chemii?

Jak przygotować się do matury z chemii?

Choć chemia nie należy do ulubionych przedmiotów w szkole to jej zdawanie na maturze otwiera drzwi na wiele uczelni. Chcąc studiować prestiżowe kierunki typu medycyna bez dobrego wyniku z matury się nie obejdzie. Dlatego przygotowaliśmy dla Was ten krótki poradnik, gdzie doradzimy Wam, jak przygotować się do matury z tego przedmiotu. Kluczowe znaczenie ma tutaj podręcznik z chemii.

Po pierwsze: systematyczna praca się opłaca

Z nauką z chemii, jest tak, jak z nauką matematyki. A mianowicie małe zaległości generują coraz większe i w końcu okazuje się, że "wiem, że nic nie wiem", co niestety odzwierciedla się też w otrzymywanych stopniach. Z niezbyt dobrymi ocenami i brakiem wiedzy z tego przedmiotu raczej nie mamy co liczyć, że dobrze zdamy maturę. Dlatego kluczowe znaczenie ma systematyczna praca. Przynosi ona najlepsze efekty. Zatem nauki z danego zagadnienia nie należy przekładać, ale uczyć się regularnie. Wtedy nie będziemy obawiać się, że czegoś zapomnimy, a wiedza będzie usystematyzowana, a nie oparta tylko i wyłącznie na nauczeniu się na pamięć. Trzeba tutaj pamiętać, że chemia jest nauką ścisłą opartą na naukach biologicznych i matematycznych, zatem opiera się na jasnych i klarownych zasadach. Stąd tylko regularna nauka pomoże ci zrozumieć ten przedmiot. Jeżeli korzystasz z podręcznika "To jest chemia" to wiesz, że zagadnienia są w nim przedstawione w sposób logiczny i zrozumiały. Ponadto możesz też wykonywać ćwiczenia, co jeszcze bardziej usystematyzuje całą widzę.

Po drugie: kto pyta nie błądzi

Pamiętaj też o aktywności na lekcji. Nie należy być absolutnie biernym. Warto zgłaszać się do wykonania zadania, ćwiczeń. Zatem zamiast często spoglądać na swojego smartphona, czy zegarek, lepiej zaangażować się w lekcji. Słuchanie i uczestniczenie w zajęciach sprawia, że wiedza jest zdecydowanie lepiej przyswajana. Podczas wykonywania zadań należy je powoli i ze zrozumieniem czytać. Jeżeli jakieś zagadnienie nie jest zrozumiałe to warto podnieść rękę i poprosić o pomoc, wszak kto pyta nie błądzi. Kolejną zasadą jest samodzielne odrabianie zadań. To zrozumiałe, że po męczącym tygodniu uczenia się każdemu ma prawo się nie chcieć, jednak zadania są po to, aby usystematyzować wiedzę. Zatem zamiast spisywać 5 minut przez zajęciami, zdecydowanie lepiej poświęć trochę czasu w domu i na pewno je zrozumiesz. Ponadto, gdy wykonasz je dobrze masz jeszcze większą satysfakcję z własnej pracy.

Po trzecie: uczestnicz w zajęciach pozalekcyjnych

Pamiętaj o chodzeniu punktualnie na lekcję. Spóźniając się nie tylko omijasz ważną część materiału, ale jednocześnie przeszkadzasz innym. Jeżeli w twojej szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne to koniecznie się na nie zapisz. W ten sposób możesz poszerzyć wiedzę i jeszcze lepiej ją przyswoić. Owszem wymaga to od Ciebie zostania dłużej w szkole, ale chodzi przecież o Twoją przyszłość. A zdanie matury jest właśnie pierwszym krokiem, aby odnieść zawodowy sukces.

Po czwarte: nie rezygnuj

Nawet, jeżeli chemia wydaje ci się zbyt trudna, to nie poddawaj się. Wszak systematyczną pracą zdobędziesz wiedzę. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu opuściłeś zajęcia to czasami nadrobienie nawet dwóch lekcji jest trudne, ale nie niemożliwe. Zatem warto nie tylko spisać bezmyślnie notatki od kolegi, czy koleżanki, ale możesz również poprosić o pomoc, by wytłumaczyli Ci realizowane zagadnienia. Możecie skorzystać z podręcznika z chemii i razem przerobić dany materiał. Zdarza się, że jakiś dział z chemii może być dla Ciebie trudniejszy. Zawsze możesz jeszcze dodatkowo zapisać się na korepetycje z chemii. Dzięki nim rozwiejesz wszelkie wątpliwości, a jednocześnie możesz również podczas nich przerabiać najtrudniejsze działy, czy zagadnienia z podręcznika "To jest chemia". Niestety czasami zdarza się tak, że nauczyciel podczas lekcji nie zdąży zrealizować całego tematu, wtedy też lepiej i tak go przerobić, żeby lepiej przygotować się do matury.

Zdając maturę z chemii masz możliwość pójścia na bardzo prestiżowe studia. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do tego egzaminu dojrzałości. Zatem systematyczna praca i nie posiadanie zaległości są ważne. Warto też być aktywnym na zajęciach i regularnie powtarzać materiał, a wtedy matura z chemii będzie przysłowiową "pestką".

Zobacz także:
Odporność na 5+ Odporność na 5+

▪ ▪ ▪

2808

01.03.2016

Twoje dziecko wciąż „łapie” infekcje? Wraca do domu zakatarzone, często ma kaszel i gorączkę? Kontakt z grupą rówieśników mu nie sprzyja? Prawdopodobnie układ immunologiczny malca potrzebuje...

Konta bankowe dla dzieci Konta bankowe dla dzieci

▪ ▪ ▪

3476

11.02.2019

Coraz więcej rodziców postanawia założyć swoim dzieciom konta w banku. Niektórzy rodzice zakładają konta nastolatkom, ale są też tacy, którzy zakładają konta kilkulatkom. Zobacz, czy takie...

Znów biegunka! Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka? Znów biegunka! Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka?

▪ ▪ ▪

2939

21.12.2015

Przy biegunce u niemowląt i dzieci najważniejsze jest, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jak zrobić to na tyle szybko i skutecznie, żeby leczenie nie skończyło się w szpitalu – odpowiadają...

Rodzice mają wychodne – walentynkowy wieczór oczami rodziców Rodzice mają wychodne – walentynkowy wieczór oczami rodziców

▪ ▪ ▪

2196

09.02.2018

Zaraz po Bożym Narodzeniu, kiedy z billboardów i sklepowych półek znikną ozdoby choinkowe, wystawy w galeriach handlowych zalewa fala pluszowych misiów, czerwonych róż i biżuterii z romantycznymi...

Ręcznik dla noworodka - jaki wybrać? Ręcznik dla noworodka - jaki wybrać?

▪ ▪ ▪

5282

05.09.2018

Zanim maluch na dobre pokocha radosne kąpiele, warto uzbroić się w cierpliwość i stopniowo, krok po kroku, przyzwyczajać dziecko do kontaktu z wodą. Nie od dziś wiadomo, że kąpiel dla maluszka...

Podania składane podczas rekrutacji - zachować czy zniszczyć Podania składane podczas rekrutacji - zachować czy zniszczyć

▪ ▪ ▪

2683

25.06.2019

Co należy zrobić z podaniami uczniów do klas I gdy rekrutacja została zakończona a dane które były potrzebne są już pobrane. Czy należy je zabezpieczyć w archiwum czy zniszczyć?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.