2931
Jak przygotować się do matury z chemii?
Choć chemia nie należy do ulubionych przedmiotów w szkole to jej zdawanie na maturze otwiera drzwi na wiele uczelni. Chcąc studiować prestiżowe kierunki typu medycyna bez dobrego wyniku z matury się nie obejdzie. Dlatego przygotowaliśmy dla Was ten krótki poradnik, gdzie doradzimy Wam, jak przygotować się do matury z tego przedmiotu. Kluczowe znaczenie ma tutaj podręcznik z chemii.
Po pierwsze: systematyczna praca się opłaca
Z nauką z chemii, jest tak, jak z nauką matematyki. A mianowicie małe zaległości generują coraz większe i w końcu okazuje się, że "wiem, że nic nie wiem", co niestety odzwierciedla się też w otrzymywanych stopniach. Z niezbyt dobrymi ocenami i brakiem wiedzy z tego przedmiotu raczej nie mamy co liczyć, że dobrze zdamy maturę. Dlatego kluczowe znaczenie ma systematyczna praca. Przynosi ona najlepsze efekty. Zatem nauki z danego zagadnienia nie należy przekładać, ale uczyć się regularnie. Wtedy nie będziemy obawiać się, że czegoś zapomnimy, a wiedza będzie usystematyzowana, a nie oparta tylko i wyłącznie na nauczeniu się na pamięć. Trzeba tutaj pamiętać, że chemia jest nauką ścisłą opartą na naukach biologicznych i matematycznych, zatem opiera się na jasnych i klarownych zasadach. Stąd tylko regularna nauka pomoże ci zrozumieć ten przedmiot. Jeżeli korzystasz z podręcznika "To jest chemia" to wiesz, że zagadnienia są w nim przedstawione w sposób logiczny i zrozumiały. Ponadto możesz też wykonywać ćwiczenia, co jeszcze bardziej usystematyzuje całą widzę.
Po drugie: kto pyta nie błądzi
Pamiętaj też o aktywności na lekcji. Nie należy być absolutnie biernym. Warto zgłaszać się do wykonania zadania, ćwiczeń. Zatem zamiast często spoglądać na swojego smartphona, czy zegarek, lepiej zaangażować się w lekcji. Słuchanie i uczestniczenie w zajęciach sprawia, że wiedza jest zdecydowanie lepiej przyswajana. Podczas wykonywania zadań należy je powoli i ze zrozumieniem czytać. Jeżeli jakieś zagadnienie nie jest zrozumiałe to warto podnieść rękę i poprosić o pomoc, wszak kto pyta nie błądzi. Kolejną zasadą jest samodzielne odrabianie zadań. To zrozumiałe, że po męczącym tygodniu uczenia się każdemu ma prawo się nie chcieć, jednak zadania są po to, aby usystematyzować wiedzę. Zatem zamiast spisywać 5 minut przez zajęciami, zdecydowanie lepiej poświęć trochę czasu w domu i na pewno je zrozumiesz. Ponadto, gdy wykonasz je dobrze masz jeszcze większą satysfakcję z własnej pracy.
Po trzecie: uczestnicz w zajęciach pozalekcyjnych
Pamiętaj o chodzeniu punktualnie na lekcję. Spóźniając się nie tylko omijasz ważną część materiału, ale jednocześnie przeszkadzasz innym. Jeżeli w twojej szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne to koniecznie się na nie zapisz. W ten sposób możesz poszerzyć wiedzę i jeszcze lepiej ją przyswoić. Owszem wymaga to od Ciebie zostania dłużej w szkole, ale chodzi przecież o Twoją przyszłość. A zdanie matury jest właśnie pierwszym krokiem, aby odnieść zawodowy sukces.
Po czwarte: nie rezygnuj
Nawet, jeżeli chemia wydaje ci się zbyt trudna, to nie poddawaj się. Wszak systematyczną pracą zdobędziesz wiedzę. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu opuściłeś zajęcia to czasami nadrobienie nawet dwóch lekcji jest trudne, ale nie niemożliwe. Zatem warto nie tylko spisać bezmyślnie notatki od kolegi, czy koleżanki, ale możesz również poprosić o pomoc, by wytłumaczyli Ci realizowane zagadnienia. Możecie skorzystać z podręcznika z chemii i razem przerobić dany materiał. Zdarza się, że jakiś dział z chemii może być dla Ciebie trudniejszy. Zawsze możesz jeszcze dodatkowo zapisać się na korepetycje z chemii. Dzięki nim rozwiejesz wszelkie wątpliwości, a jednocześnie możesz również podczas nich przerabiać najtrudniejsze działy, czy zagadnienia z podręcznika "To jest chemia". Niestety czasami zdarza się tak, że nauczyciel podczas lekcji nie zdąży zrealizować całego tematu, wtedy też lepiej i tak go przerobić, żeby lepiej przygotować się do matury.
Zdając maturę z chemii masz możliwość pójścia na bardzo prestiżowe studia. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do tego egzaminu dojrzałości. Zatem systematyczna praca i nie posiadanie zaległości są ważne. Warto też być aktywnym na zajęciach i regularnie powtarzać materiał, a wtedy matura z chemii będzie przysłowiową "pestką".
▪ ▪ ▪
2543
02.06.2016
Zarwane noce i brak apetytu, obrzęk dziąseł i nadmierne ślinienie się, rozdrażnienie i płacz – ząbkowanie to bez wątpienia jeden z trudniejszych etapów w rozwoju niemowlaka. Chociaż u niektórych...
▪ ▪ ▪
1676
14.08.2019
13-15 września zapraszamy całe rodziny na Warszawskie Dni Rodzinne.
▪ ▪ ▪
2581
25.05.2015
Każde chwile spędzone z maleństwem są cenne. Dlatego dziś podpowiadamy, jak można przedłużyć ten czas.
▪ ▪ ▪
2576
28.05.2015
Współcześni rodzice poszukując idealnego prezentu dla swojej pociechy, wybierają spośród interaktywnych i edukacyjnych gier. Klasyczne klocki, piłka, puzzle wydają się być staroświeckim przeżytkiem,...
▪ ▪ ▪
1551
13.02.2024
W świecie pełnym wyborów, gdy przychodzi czas na zakupy dla naszych najmłodszych, poszukujemy nie tylko praktycznych, ale także estetycznych rozwiązań. Jednym z takich niezastąpionych akcesoriów...
▪ ▪ ▪
2506
14.09.2015
To głupota, czy niewiedza? Jedno gorsze od drugiego. Pijące ciężarne są plagą, z którą musimy zacząć walczyć jak najszybciej. Niestety często brakuje możliwości na obronę tych maleńkich...