3418
Rozwój rocznego dziecka – coraz większa samodzielność

Kiedy zbliżają się pierwsze urodziny Twojego dziecka, z pewnością dziwi Cię tak szybki upływ czasu oraz to, ile Twój maluch już potrafi. Rzeczywiście, lista umiejętności rocznego dziecka oraz poziom jego samodzielności są doprawdy imponujące. Zobacz, jak dokładnie wygląda rozwój dziecka, kiedy ma dwanaście miesięcy.
To już potrafi
Ruchy dziecka po ukończeniu pierwszego roku życia stają bardziej precyzyjne, co powoduje, że coraz więcej czynności maluch chce wykonywać samodzielnie. Potrafi już przewracać strony swojej ulubionej książeczki do czytania, a dzięki umiejętności chwytania przedmiotów przy pomocy dwóch palców oraz wkładania jednej rzeczy w drugą, zaczyna budować pierwsze wieże z klocków.
Rozpoznawanie różnych przedmiotów zazwyczaj kończy się wskazywaniem na nie paluszkiem. W tym czasie raczkowanie wychodzi dziecku coraz lepiej, podobnie jak utrzymywanie pionowej pozycji oraz pierwsze wymarzone przez rodziców kroki. W zależności od stopnia zaawansowania procesu chodzenia, maluch może zacząć pokonywać pierwsze przeszkody spotykane na swoje drodze, na przykład pod postacią schodków. Odbywa się to poprzez dostawianie jednej nóżki do drugiej (tzw. krok dostawny), choć akurat ta umiejętność może być dla dziecka niebezpieczna i wymaga wzmożonej czujności rodziców.
Umiejętność jedzenia w okresie pierwszego roku życia jest na tyle zaawansowana, że nasze dziecko może zjadać te same posiłki, co pozostali członkowie rodziny. Oczywiście, muszą one być zdrowe. Maluch potrafi już samodzielnie zdjąć sobie bucik lub rozpiąć pieluchę, choć trzeba przyznać, że akurat te czynności zazwyczaj wykonuje w najmniej oczekiwanych przez rodziców momentach!
Zobacz więcej na: http://www.enfamil.pl/pl/articles/kamienie-milowe-niemowlecia/miesiac-9
Coraz większa samodzielność i świadomość
Do listy umiejętności swojego szkraba możesz dopisać posługiwanie się przedmiotami zgodnie z ich rzeczywistym zastosowaniem, a także zapamiętywanie kolejności czynności do wykonania. Ta umiejętność to przedsmak przyszłego myślenia zorganizowanego. Roczne dziecko zaczyna z coraz większą świadomością wymawiać proste słowa. Pierwsze, wyczekiwane „ma – ma”, złożone ze zlepionych przypadkiem sylab, zostaje zastąpione świadomym „mama”. Nazwy zwierząt wymawiane są w postaci dźwięków, jakie zwierzęta wydają, na przykład krówka to „muu”, a kotek „miau”. Próby komunikowania niechęci w postaci słowa „nie” zostają dodatkowo potwierdzone przeczącym kręceniem głowy (tak dla pewności, żeby rodzice zrozumieli, że zupka nie do końca jest trafionym pomysłem).
Coraz większa samodzielność Twojej pociechy niestety łączy się również z coraz to większym nieposłuszeństwem wobec poleceń, które nie zyskują aprobaty dziecka. Takie zachowanie to znak, że kształtuje się u niego świadome myślenie o sobie samym. Pomimo okazywania niechęci do niektórych czynności, zwłaszcza tych mniej lubianych, maluch bardzo chętnie wykonuje polecenia dotyczące zabawy, takie jak na przykład „podaj samochodzik”, lub „połóż klocek na ziemi”. Pochwała dobrze wykonanej czynności wywołuje u dziecka zadowolenie.
Roczne dziecko nadal nieswojo czuje się w towarzystwie nieznanych osób. Za to uwielbia spędzać czas ze swoimi rodzicami, zwłaszcza z mamą. Maluch w dalszym ciągu kocha obserwację twarzy osób gromadzących się wokół niego i rozpoznaje coraz więcej z nich. Dziecko zwraca także uwagę na charakterystyczne szczegóły wyglądu u różnych osób, takie jak na przykład okulary.
Zabawa to podstawa – ale z kim i jak?
W tym okresie samodzielna zabawa trwa zazwyczaj maksymalnie przez kilka minut, natomiast ta, w której uczestniczą rodzice, może trwać praktycznie w nieskończoność. Roczne dziecko co prawda wykazuje zainteresowanie innymi dziećmi, ale wspólna zabawa z nimi na tym etapie jest raczej niemożliwa, ponieważ nie potrafi się dzielić zabawkami.
Każdy przedmiot jest uważany za własny i na wyłączność. Nawet, jeśli usadzisz maluchy obok siebie, by w ten sposób zachęcić je do wspólnej zabawy, każde z nich będzie bawiło się samodzielnie. Ogromną radość rocznym dzieciom sprawia pomoc osobom dorosłym w wykonywaniu różnych domowych czynności.
enfamil.pl

▪ ▪ ▪
2787
02.09.2016
Dzieci zazwyczaj nie lubią wstawać rano do szkoły. Wymyślają różne wymówki, by uniknąć tego przykrego obowiązku. Są przy tym coraz bardziej kreatywne. Co zrobić, by nasz maluch chętniej chodził...

▪ ▪ ▪
3632
29.10.2014
Owsiki powodują, że twoje dziecko jest niespokojne, rozdrażnione, ma podkrążone oczy, skarży się na bóle głowy, źle śpi i budzi się w nocy, narzekając na swędzenie w okolicach odbytu. Owsiki...

▪ ▪ ▪
2990
09.10.2015
Wystartował nowy program Fundacji Orange na rzecz świetlic szkolnych. Celem MegaMisji jest wzbogacenie ich oferty oraz wsparcie dzieci w rozwoju umiejętności cyfrowych. Jest to pierwsza kompleksowa,...

▪ ▪ ▪
2853
30.07.2015
Czasem działacie na siebie jak płachta na byka? Obwiniacie o to dziecko, pracę, brak wolnego czasu? W związku bywa różnie, raz są wzloty raz upadki. Pamiętajmy, aby tych pierwszych było znacznie...

▪ ▪ ▪
2292
26.07.2016
Lato już na dobre zawitało do Polski. Upały bywają jednak bardzo niebezpieczne, przede wszystkim dla małych dzieci. Są one bowiem najbardziej narażone na odwodnienie. Jak temu zapobiegać?

▪ ▪ ▪
2863
11.09.2015
Urządzanie pokoju dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, gdy cel jest jeden i dość jasno określony – córka chce się czuć jak księżniczka, a pokój ma być jej królestwem. I to dosłownie....