2885
Pożegnanie ze smoczkiem c.d.

Nieraz uciszył naszego rozpłakanego maluszka. Towarzyszy dziecku podczas zasypiania, znudzenia, obniżonego samopoczucia. Smoczek jest jak przyjaciel dziecka. Kiedyś jednak jego funkcja się kończy, a dziecko trzeba oduczyć od jego obecności. I tutaj zaczynają się nieraz prawdziwe schody…
Zaczynamy odzwyczajanie od smoczka
Na początek warto jest ograniczyć sytuacje, w których podajemy dziecku smoczek. Dziecko jest zafascynowanie wychodzeniem na spacery, po co mu więc smoczek w buzi? Spacery świetnie sprzyjają odwracaniu uwagi od smoczka. Tu patyczek, tam kamyczek, itd. Istnieje naprawdę spora szansa, że zafascynowany maluch zapomni o swoim „przyjacielu”. Możemy więc zacząć od niepodawania smoczka w ciągu dnia.
Dobrze jest wprowadzić dziecko w pozytywny klimat pozbycia się smoczka, oddania mniejszemu dziecku. U niektórych maluchów sprawdza się odcięcie silikonowej części smoczka tak krótko, aby uniemożliwić ssanie (smoczek się zepsuł). Metod może być wiele, ale i tak najważniejsza jest nasza konsekwencja. Jeśli smoczek został oddany innemu dziecku czy zepsuł się, nie kupujemy nowego. Koniecznie należy usunąć wszystkie smoczki z domu i torebek. Nasz plan może się nie udać, gdy malec znajdzie sobie inny smoczek.
Gdy oduczasz dziecko od używania smoczka, wybierz dobry moment. Dziecko nie powinno być chore, a już na pewno nie ząbkować (rozdrażnienie wywołane bólem i brakiem smoczka będzie nie do zniesienia).
Okazuj mnóstwo miłości, czułości. Przytulaj! Spraw, aby maluch w jak najmniejszym stopniu odczuwał utratę ukochanego smoka.
pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

▪ ▪ ▪
1509
19.07.2024
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważny jest dobór odpowiedniej pościeli dla Twojego maluszka? To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim komfortu i bezpieczeństwa.

▪ ▪ ▪
2560
16.07.2015
Dla świeżo upieczonych rodziców nie lada udogodnieniem są wolne dni, które pozwalają spędzić jak najwięcej czasu z maluchem. Chwile tak szybko przemijają, a dzieci rosną. Stąd tak ochoczo korzystają...

▪ ▪ ▪
2487
24.04.2016
Udając się do lekarza lub apteki często słyszymy propozycję zamiany oryginalnego leku na jego tańszy odpowiednik. Wówczas mamy dylemat, co wybrać? Czy decydując się na produkt odtwórczy kuracja...

▪ ▪ ▪
2284
26.01.2017
Dzieci żyją dziś w zawrotnym tempie, co powoduje, że codzienny rytm funkcjonowania organizmu jest zakłócany przez zbyt wczesne lub zbyt późne wstawanie, naukę w porach dnia przeznaczonych na wypoczynek,...

▪ ▪ ▪
3029
26.04.2015
Bajka o czerwonym kapturku jest powszechnie znana. Niemal każde dziecko potrafi ją opowiedzieć. Niestety wilk nie czai się tylko w lesie.

▪ ▪ ▪
2931
28.01.2017
Jesienią i zimą kaszel u dziecka może pojawić się nawet kilka razy. U rodziców wzbudza niepokój i zatroskanie. Może być zwiastunem poważniejszej choroby jak np. zapalenie oskrzeli, płuc,...