4794
Psycholog i pedagog szkolny – do kogo zwrócić się po pomoc
Niby pracują w jednej szkole, a nawet w jednym gabinecie. Niby ogólnie jest wiadomo, jaką pełnią funkcje w placówkach edukacyjnych, jednak większość osób miałaby trudności w wyliczeniu poszczególnych zadań. Zazwyczaj psycholodzy mają mniejsze etaty niż pedagodzy. Jaka jest więc rola jednych i drugich?
Obydwoje pracują w szkole, aby pomagać uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom. Diagnozują problemy wszelkiego rodzaju (od edukacyjnych, wychowawcze, po psychologiczne). Jako system pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole współpracują z wieloma instytucjami zewnętrznymi, m.in. z :
- poradniami psychologiczno-pedagogicznymi
- ośrodkami wspierającymi rozwój dzieci
- ośrodkami pomocy społecznej
- sądami – kuratorami
- policją
- strażą miejską.
Do ogólnych zadań pedagoga oraz psychologa należy również przeprowadzanie zajęć z uczniami, rodzicami i nauczycielami, najczęściej w formie warsztatowej.
Gdybyśmy przyjrzeli się zadaniom samego pedagoga, z pewnością byłoby to:
- sprawowanie nadzoru nad uczniami doświadczającymi dużych niepowodzeń szkolnych. Pedagog diagnozuje te trudności, rozpoznaje indywidualne potrzeby, dąży do udzielania pomocy czy kontrolowania licznych nieobecności, aby w efekcie uczeń osiągnął sukces (lub przynajmniej nie pogłębił trudności)
- ustalenie i dostosowywanie form pomocy do zdiagnozowanych potrzeb
- organizowanie różnych form pomocy uczniom, rodzicom i nauczycielom
- udzielanie porad indywidualnych
- organizowanie pomocy materialnej dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej (stypendia, wyprawki, paczki żywnościowe czy świąteczne, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej)
- realizowanie programu wychowawczego oraz profilaktycznego, sformułowanych w danej szkole
- wspieranie działań o charakterze wychowawczym oraz profilaktycznych, prowadzonych przez innych nauczycieli.
▪ ▪ ▪
2644
20.05.2016
Już nasze babcie wierzyły w uzdrawiającą moc herbaty z berberysu, soku z buraka, miodu i czosnku, które znane są jako naturalne antybiotyki. Wzmacniające działanie charakteryzuje również mikstury...
▪ ▪ ▪
3489
27.07.2015
To częste choroby wśród dzieci. Do zarażenia może dojść przez kontakt z inną osobą, jak i zwierzęciem. Nie dość, że zakaźna, to jeszcze długotrwała w leczeniu.
▪ ▪ ▪
2465
09.04.2016
Wypowiedź: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, ekspert programu edukacji finansowej dzieci „Cha-Ching”.
▪ ▪ ▪
1679
17.08.2017
Wakacje i gorące, letnie weekendy to idealny moment na relaks i odpoczynek. Wiele osób swój wolny czas wykorzystuje na wycieczki – dłuższe, krótsze, zagraniczne lub po malowniczej Polsce. Coraz...
▪ ▪ ▪
2543
22.08.2015
Dziecięcy ból brzucha to nie tylko kolka. Warto wiedzieć, co dolega maluszkowi i jak mu pomóc. Czasem wystarczy zwykły masaż, innym razem jednak konieczna jest wizyta u lekarza.
▪ ▪ ▪
3199
10.10.2014
FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy, jest pewnym rodzajem niepełnosprawności, którą dziecko nabywa jeszcze w życiu płodowym. Mózg takiego maleństwa zostaje uszkodzony, bo mama, będąc w ciąży,...