Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3214

Dodano: 13.11.2014

Pielęgnacja niemowlęcia c.d.

Pielęgnacja niemowlęcia

Przy pierwszym dziecku każdy rodzic wpada lekko w panikę - ciągle zastanawia się, czy uda mu się odpowiednio zadbać o pielęgnację swojego maleństwa. Prawdą jest iż pielęgnacja niemowlęcia to spore wyzwanie. Wymaga szczególnej uwagi, odpowiednich kroków, a przy tym bardzo dużej delikatności. Jest kilka ważnych zasad w higienie niemowląt, które każdy rodzic powinien poznać. Proszę zapoznaj się z nimi, aby w przyszłości uniknąć często podstawowych błędów, które mogą jednak stać się z czasem przyczyną poważnych stanów chorobowych dziecka. Oto zasady pielęgnacji, o których nie można zapominać.

Ważne jest, aby po kąpieli dokładnie spłukać i osuszyć ciało dziecka, pamiętać aby w fałdkach nie pozostawić resztek mydła. Osuszanie też jest bardzo ważną czynnościom, gdyż nie wolno pocierać skóry malca tylko delikatnie oklepywać. Skórę należy osuszyć niezwykle precyzyjnie, a przede wszystkim należy zadbać o to aby idealnie suche były fałdki skórne i miejsca za uszami. Dopiero, kiedy skóra jest idealnie sucha, można maluszka nabalsamować i ubrać.

Kłopotliwą czynnością w pielęgnacji niemowląt jest również obcinanie paznokci. Należy codziennie kontrolować ich długość i obcinać je, jeśli są zbyt długie i dziecko mogłoby się podrapać. Do obcinania małych paznokci używamy specjalnie do tego celu przeznaczonych nożyczek o zaokrąglonych końcach, które zawsze przed użyciem należy zdezynfekować. Paznokcie obcinamy na prosto i niezbyt krótko. Jeśli maluch jest zbyt energiczny, można mu obciąć paznokcie, kiedy śpi.

Obowiązkowym elementem codziennej higieny powinno być także przemywanie oczu niemowlęciu. Używamy w tym celu dwóch wacików zwilżonych przegotowaną, ostudzoną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Przemywamy każde oczko od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Pielęgnacja noska dziecka nie wymaga specjalnych zabiegów, gdyż oczyszcza się on samodzielnie. Nie można wkładać do noska zrolowanych wacików, co mogłoby podrażnić błonę śluzową. Jeśli jednak zaobserwujemy nadmiar wydzieliny z noska należy użyć do jej usunięcia specjalnej gruszki.

Pamiętajcie proszę aby oczyszczając uszka, nie stosować patyczków. Niesie to bowiem ryzyko uszkodzenia przewodu słuchowego, wepchnięcia wydzieliny zbyt głęboko, a nawet pęknięcia błony bębenkowej. Aby utrzymać uszka w czystości, wystarczy umyć małżowinę uszną z zewnątrz.

Źródło: Internet

1 2 3
Zobacz także:
Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować

▪ ▪ ▪

2326

20.02.2016

Choroby w przedszkolu były, są i, niestety zawsze będą. Przedszkole to dużo emocji, nowi koledzy i... infekcje. Czy można się przygotować na to, że większość kolegów kicha i kaszle?

Ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

▪ ▪ ▪

2755

09.08.2015

Jest inaczej nazywana ciążą ektopową. Jest to ciąża, która jest umiejscowiona poza macicą. Zapłodnione jajeczko nie jest możliwe do umieszczenia w macicy, przez co taka ciąża jest niemożliwa...

Depresja poporodowa Depresja poporodowa

▪ ▪ ▪

2438

06.04.2015

Kobiety ciężarne oraz młode matki mogą borykać się z problemami natury psychicznej. Jest to związane z zmniejszoną odpornością na stres oraz okresem silnych emocji i wahań hormonalnych. Bardziej...

Kolekcja H&M Studio Kids Aw 2016 Kolekcja H&M Studio Kids Aw 2016

▪ ▪ ▪

4964

14.08.2016

Kolekcja H&M Studio AW 2016 dla dzieci przenosi nas w folklorystyczny świat modowych fantazji. Inspiracje czerpane były z sag, takich jak Alicja w Krainie Czarów, czy szwedzkich bajek Johna Bauera....

Aplikacje dla uczniów i studentów Aplikacje dla uczniów i studentów

▪ ▪ ▪

2281

02.09.2015

XXI wieku nikogo już nie dziwi dzieciak biegający z telefonem. Być może niektórych jeszcze denerwują młodzi gadżeciarze, ale jest na to sposób. Rok szkolny to doskonała okazja, aby wypróbować...

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy? Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

▪ ▪ ▪

2907

13.07.2016

Wymiana fotelika ma swoje proste wytyczne a często decyzje o zmianie opiekunowie podejmują bardzo pochopnie. Pamiętaj najważniejszą rzecz - fotelik to bezpieczeństwo Twojego dziecka!

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.