34054
Odbicie lustrzane liter
Czasami takie poprzekręcane litery nie przypominają tych z alfabetu polskiego. Litery odwrócone w płaszczyźnie pionowej, a przede wszystkim całe wyrazy pisane w odbiciu lustrzanym, czyli z prawej strony na lewą, najlepiej odczytuje się z użyciem lustra. Okazuje się, że pisał w ten sposób m.in. Leonardo da Vinci.
Skąd taki sposób pisania
W wielu przypadkach pismo lustrzane jest konsekwencją leworęczności. Sposób pisania w języku polskim, czyli od lewej strony do prawej, jest idealnie przystosowany dla osób praworęcznych. Osobom z dominacją ręki lewej łatwiej jest pisać od strony prawej do lewej. U dzieci, maksymalnie do drugiego semestru klasy pierwszej, lustrzany zapis jest w miarę akceptowalny. W znacznej mierze jest on wynikiem nie ustalonej jeszcze lateralizacji. Lateralizacja jest „stronnością” ciała, a więc dominacją jednej połowy ciała na drugą, a więc np. prawej ręki nad lewą, prawej nogi nad lewą. W przypadku pisania w odbiciu lustrzanym zwykle dominująca jest lewa ręka i prawe oko.
Jak ćwiczyć, by dziecko pisało poprawnie
Choć sposób zapisywania przez dziecko liter i słów wydaje się nam dziwny, absolutnie nie powinniśmy drwić, wyśmiewać czy komentować w przykry sposób. Wielu specjalistów uważa, że dziecko do piątego roku życia czy do początków nauki szkoły podstawowej ma jeszcze prawo tak pisać. Odbicie lustrzane w znacznej grupie uczniów zanika, bądź pojawia się sporadycznie, choć w niektórych przypadkach utrzymuje się do dorosłości.
Będąc rodzicem zawsze możesz udać się do poradni psychologiczno-pedagogiczną po poradę, ewentualną diagnozę i wskazówki do pracy. Warto jest próbować różnych ćwiczeń:
- Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że pisaniu w lustrzanym odbiciu sprzyja rozpoczynanie nauki pisania liter od tych w postaci drukowanej. Potem dziecku może być trudno odwrócić litery.
- Ponadto bardzo cenną umiejętnością, niezwykle przydatną podczas pisania, jest umiejętność rozróżniania stron i kierunków. Warto jest pilnować kierunku (od strony lewej do prawej) nawet w przypadku rysowania.
- Linie pionowe zawsze muszą być prowadzone z góry na dół.
- Równie ważny jest kierunek kreślenia szlaczków. Na tym etapie dziecko bardzo szybko utrwala niepoprawną stronę zapisu, co potem przekłada się na kierunek pisania liter. Utrwalone nieprawidłowości wpływają także na trudności z odpowiednim ustawieniem ręki i ułożeniem zeszytu. Zeszyt dla osoby leworęcznej powinien być ułożony na ukos w prawą stronę.
- Polepszeniu orientacji w przestrzeni służą ćwiczenia fizyczne.
pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.
▪ ▪ ▪
2100
09.04.2018
Rowerek biegowy to mały rower bez pedałów i łańcucha, na którym dziecko jeździ, odpychając się nóżkami od podłoża. Choć dla osób nie mających z nim styczności, ten wynalazek może wydawać...
▪ ▪ ▪
2745
08.07.2015
Nawet najczujniejsi rodzice mogą mieć czasem problem z upilnowaniem swojego dziecka. Maluchy mają w sobie bowiem niespożyte pokłady energii i ciekawość świata godną największych odkrywców. Dodatkowo...
▪ ▪ ▪
3244
22.03.2016
Na ten temat napisano niejedną książkę, przeprowadzono wiele badań, ankiet. Ten obszerny temat spróbujemy ująć w najważniejsze punkty. Po pierwsze, ważne, by dziecko jak najwcześniej rozpoczęło...
▪ ▪ ▪
2154
23.07.2017
Zawarta w soku marchewkowym i marchewkowo-selerowym witamina A pomaga zachować zdrową skórę, a beta–karoten wpływa na poprawę jej kolorytu. Nie bez znaczenia jest również sam kolor.
▪ ▪ ▪
4382
24.10.2015
Wakacje dobiegły końca, dni stają się coraz krótsze, temperatury na dworze niższe, a obowiązków szkolnych przybywa z każdym tygodniem. Jesień daje się we znaki także dzieciom, choć dla najmłodszych...
▪ ▪ ▪
2338
28.11.2015
Największą satysfakcję w życiu daje nam świadomość, że doszliśmy do rzeczy wielkich własnymi siłami. Takim sukcesem z pewnością może pochwalić się firma Marwit, której początki sięgają...