35113
Odbicie lustrzane liter

Czasami takie poprzekręcane litery nie przypominają tych z alfabetu polskiego. Litery odwrócone w płaszczyźnie pionowej, a przede wszystkim całe wyrazy pisane w odbiciu lustrzanym, czyli z prawej strony na lewą, najlepiej odczytuje się z użyciem lustra. Okazuje się, że pisał w ten sposób m.in. Leonardo da Vinci.
Skąd taki sposób pisania
W wielu przypadkach pismo lustrzane jest konsekwencją leworęczności. Sposób pisania w języku polskim, czyli od lewej strony do prawej, jest idealnie przystosowany dla osób praworęcznych. Osobom z dominacją ręki lewej łatwiej jest pisać od strony prawej do lewej. U dzieci, maksymalnie do drugiego semestru klasy pierwszej, lustrzany zapis jest w miarę akceptowalny. W znacznej mierze jest on wynikiem nie ustalonej jeszcze lateralizacji. Lateralizacja jest „stronnością” ciała, a więc dominacją jednej połowy ciała na drugą, a więc np. prawej ręki nad lewą, prawej nogi nad lewą. W przypadku pisania w odbiciu lustrzanym zwykle dominująca jest lewa ręka i prawe oko.
Jak ćwiczyć, by dziecko pisało poprawnie
Choć sposób zapisywania przez dziecko liter i słów wydaje się nam dziwny, absolutnie nie powinniśmy drwić, wyśmiewać czy komentować w przykry sposób. Wielu specjalistów uważa, że dziecko do piątego roku życia czy do początków nauki szkoły podstawowej ma jeszcze prawo tak pisać. Odbicie lustrzane w znacznej grupie uczniów zanika, bądź pojawia się sporadycznie, choć w niektórych przypadkach utrzymuje się do dorosłości.
Będąc rodzicem zawsze możesz udać się do poradni psychologiczno-pedagogiczną po poradę, ewentualną diagnozę i wskazówki do pracy. Warto jest próbować różnych ćwiczeń:
- Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że pisaniu w lustrzanym odbiciu sprzyja rozpoczynanie nauki pisania liter od tych w postaci drukowanej. Potem dziecku może być trudno odwrócić litery.
- Ponadto bardzo cenną umiejętnością, niezwykle przydatną podczas pisania, jest umiejętność rozróżniania stron i kierunków. Warto jest pilnować kierunku (od strony lewej do prawej) nawet w przypadku rysowania.
- Linie pionowe zawsze muszą być prowadzone z góry na dół.
- Równie ważny jest kierunek kreślenia szlaczków. Na tym etapie dziecko bardzo szybko utrwala niepoprawną stronę zapisu, co potem przekłada się na kierunek pisania liter. Utrwalone nieprawidłowości wpływają także na trudności z odpowiednim ustawieniem ręki i ułożeniem zeszytu. Zeszyt dla osoby leworęcznej powinien być ułożony na ukos w prawą stronę.
- Polepszeniu orientacji w przestrzeni służą ćwiczenia fizyczne.
pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

▪ ▪ ▪
2576
27.08.2015
Osiągnięcia, przypisywane określonym grupom wiekowym dzieci, są tylko ogólnymi wytycznymi. Gdyby każde dziecko spełniało określone normy, oznaczałoby, że rozwija się książkowo. Jednak nie...

▪ ▪ ▪
3977
09.06.2015
W poszukiwaniu lekarstwa na brak motywacji, czy problemy z koncentracją sięgamy po różne metody. Okazuje się, że niepozorne origami świetnie radzi sobie z tymi dolegliwościami.

▪ ▪ ▪
2432
03.03.2017
Biegunka jest gwałtowną reakcją organizmu na zatrucie toksycznymi substancjami. Mówimy o niej, gdy luźny lub płynny stolec jest oddawany więcej niż 3 razy na dzień. Schorzeniu towarzyszyć może...

▪ ▪ ▪
2845
23.06.2015
Zapewne większości z nas owsianka kojarzy się z koszmarem z dzieciństwa - biała, gęsta i rozgotowana papka, która nie miała żadnego smaku, a którą byliśmy karmieni rzekomo dla naszego dobra....

▪ ▪ ▪
2506
29.11.2016
Czy tanie podróżowanie z całą rodziną jest możliwe? Zdecydowanie tak! W Budapeszcie możesz znaleźć nocleg już od 20 złotych, a w Czechach zjesz pyszną czekoladę za niecałe 4 złote. Zobacz,...

▪ ▪ ▪
1739
31.03.2018
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu jesteśmy w stanie w pełni poznawać świat i uczyć się go. Dlatego tak ważne jest, by dbać o wzrok u dzieci, by później...