Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

7046

Dodano: 25.10.2015

Odbicie lustrzane liter

Odbicie lustrzane liter

Czasami takie poprzekręcane litery nie przypominają tych z alfabetu polskiego. Litery odwrócone w płaszczyźnie pionowej, a przede wszystkim całe wyrazy pisane w odbiciu lustrzanym, czyli z prawej strony na lewą, najlepiej odczytuje się z użyciem lustra. Okazuje się, że pisał w ten sposób m.in. Leonardo da Vinci.

Skąd taki sposób pisania

W wielu przypadkach pismo lustrzane jest konsekwencją leworęczności. Sposób pisania w języku polskim, czyli od lewej strony do prawej, jest idealnie przystosowany dla osób praworęcznych. Osobom z dominacją ręki lewej łatwiej jest pisać od strony prawej do lewej. U dzieci, maksymalnie do drugiego semestru klasy pierwszej, lustrzany zapis jest w miarę akceptowalny. W znacznej mierze jest on wynikiem nie ustalonej jeszcze lateralizacji. Lateralizacja jest „stronnością” ciała, a więc dominacją jednej połowy ciała na drugą, a więc np. prawej ręki nad lewą, prawej nogi nad lewą. W przypadku pisania w odbiciu lustrzanym zwykle dominująca jest lewa ręka i prawe oko.

Jak ćwiczyć, by dziecko pisało poprawnie

Choć sposób zapisywania przez dziecko liter i słów wydaje się nam dziwny, absolutnie nie powinniśmy drwić, wyśmiewać czy komentować w przykry sposób. Wielu specjalistów uważa, że dziecko do piątego roku życia czy do początków nauki szkoły podstawowej ma jeszcze prawo tak pisać. Odbicie lustrzane w znacznej grupie uczniów zanika, bądź pojawia się sporadycznie, choć w niektórych przypadkach utrzymuje się do dorosłości.

Będąc rodzicem zawsze możesz udać się do poradni psychologiczno-pedagogiczną po poradę, ewentualną diagnozę i wskazówki do pracy. Warto jest próbować różnych ćwiczeń:

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

Zobacz także:
Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego

▪ ▪ ▪

1750

14.04.2015

Choroby wieku dziecięcego są wywoływane najczęściej przez wirusy, dlatego tak szybko się rozprzestrzeniają. Za dużą zachorowalność odpowiada również przebywanie z rówieśnikami, szczególnie...

Cykl EDUKACJA: Książki dla drugoklasisty i trzecioklasisty – za które zapłaci rodzic? Cykl EDUKACJA: Książki dla drugoklasisty i trzecioklasisty – za które zapłaci rodzic?

▪ ▪ ▪

1368

21.09.2015

Podobnie jak uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, drugoklasiści otrzymają podręczniki i ćwiczenia opłacone z budżetu państwa. Rodzice trzecioklasistów będą już musieli zapłacić za...

Dekoracje na Halloween - jak stworzyć mroczną i upiorną atmosferę w tę wyjątkową noc? Dekoracje na Halloween - jak stworzyć mroczną i upiorną atmosferę w tę wyjątkową noc?

▪ ▪ ▪

859

27.08.2018

Bez względu na to, czy w ostatni wieczór października impreza odbywa się w domu, czy w lokalu lub może jest to maraton horrorów, zdecydowanie ta noc zasługuje na szczególne wyróżnienie. Specjalne...

Modna torba dla mamy Modna torba dla mamy

▪ ▪ ▪

1226

05.02.2015

Sezon wiosenno - letni rządzi się swoimi prawami. Do łask wracają jasne kolory i energetyczne wzory. A najnowsza kolekcja toreb dla mam Duo Signature Skip Hop jest tego najlepszym przykładem.

Jak zadbać o wrażliwą skórę okolic pieluszkowych u niemowlaków? Jak zadbać o wrażliwą skórę okolic pieluszkowych u niemowlaków?

▪ ▪ ▪

666

12.02.2018

Pieluszki często powodują u maluchów występowanie nieprzyjemnych i uciążliwych zaczerwienień, mogących doprowadzić do tzw. „pieluszkowego zapalenia skóry”. Jak sobie z nimi porodzić? Co...

Dieta na stoku Dieta na stoku

▪ ▪ ▪

1604

20.10.2014

Kask, gogle, czy tłusty krem – to wszystko powinien mieć ze sobą dobrze przygotowany narciarz czy snowboardzista. Jednak wybierając się na stok warto pomyśleć przede wszystkim o pożywnym posiłku,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.