3289
Obgryzanie paznokci - przyczyna i jak temu zaradzić c.d.
Obgryzanie paznokci (onychofagia) tak naprawdę jest problemem natury psychicznej. Pomaga to rozładować napięcia emocjonalne u dziecka. Zawsze kiedy, w sytuacjach stresowych, dziecko zaczyna wkładać ręce do ust, powinno być dla nas sygnałem, że może nie radzić sobie z emocjami. To znak, że potrzebuje naszego wsparcia.
Rady dla rodzica
- Dbaj o to, by dziecko miało krótko przycięte paznokcie (jeśli tylko jest co obcinać). Nie będzie miało wtedy pokusy ich obgryzać.
- Paznokcie dziecka możesz też smarować płynem przeciw obgryzaniu (np. Gormax baby, Paluszek, Mavala stop). Wyjątkowo gorzki smak preparatu zniechęci je do skubania paznokci.
- Staraj się, by dziecko miało pod ręką jakąś elastyczną zabawkę (np. gumową piłeczkę), którą będzie mogło uciskać. Może również zgniatać papier lub pogryzać marchewkę.
- Gdy widzisz, że maluch wkłada palce do buzi, możesz mu rzucić porozumiewawcze spojrzenie, przypomnieć o waszej umowie albo odwrócić jego uwagę, np. rozmową, zachęceniem do wspólnego rysowania lub przygotowania sałatki.
- Spędzaj z dzieckiem dużo czasu. Razem się bawcie, czytajcie książki, rozmawiajcie. To może być dobry sposób rozładowania emocji, a także okazja, by pociecha się wyżaliła, opowiedziała, co ją trapi.
- Nie wyśmiewaj dziecka, nie krytykuj go i nie karz, ponieważ takie zachowania wzmocnią jego napięcie.
- Okaż maluchowi wsparcie, staraj się dowiedzieć, co odczuwa, bądź cierpliwa i wyrozumiała. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpieczne.
- Jeśli dotyczy on malucha, gdy tylko zauważysz, że wkłada palce do ust, delikatnie wyjmij mu rękę z buzi. Powstrzymaj się od zbędnych komentarzy, nie krzycz na niego, nie karć, bo to nasili jego niepokój. Bądź delikatna, życzliwa, mów bez nacisku.
Obserwuj, w jakich sytuacjach dziecko gryzie paznokcie. Jeżeli podczas nauki – omów trudny materiał i zaproponuj sprawdzenie jego wiedzy, a jeśli oglądając telewizję, tłumacz, co dzieje się na ekranie.
▪ ▪ ▪
2147
20.01.2017
Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów zażywających najwięcej leków przeciwbólowych. Szacuje się, że blisko 20% populacji jest od nich uzależniona. Dostępne bez recepty preparaty...
▪ ▪ ▪
2826
21.11.2015
Papierosy palą coraz mniejsze dzieci, wiele z nich wpada nawet w nałóg. Znaczną rolę odgrywa środowisko rodzinne. Jeśli rodzice nałogowo palą papierosy, podkreślają, że sprawia im to przyjemność,...
▪ ▪ ▪
2807
30.12.2015
Nie od dziś wiadomo, że nauka czytania wszechstronnie rozwija dziecko. Podczas nauki czytania dziecko rozwija: wzrok, słuch, mowę a także: kreatywność, pamięć fotograficzną i myślenie operacyjne....
▪ ▪ ▪
2408
10.10.2014
Minęło już trochę czasu od rozpoczęcia roku szkolnego. Może twoje dziecko chodzi chętnie do szkoły, nie zgłasza większych trudności, odnosi sukcesy. A może jest wręcz inaczej? – dziecko...
▪ ▪ ▪
2856
08.12.2014
Jesteś mamą dorastającej córki, a we wspomnieniach masz obraz rozmowy twojej mamy z tobą, gdy sama byłaś dziewczynką? Potrzebowałaś rozmowy o pierwszej miesiączce, a może wcale jej nie było?...
▪ ▪ ▪
2768
20.11.2014
Mężczyzno! Jeżeli: Twoje życie przypomina Armagedon, a Ty nie możesz sobie poradzić; Wszystkie obowiązki domowe są na Twojej głowie, a doba jest zbyt krótka; Ty czujesz się zdezorientowany...