Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2969

Dodano: 04.08.2015

Mutyzm – Moje dziecko nie mówi, co się dzieje?

Mutyzm – Moje dziecko nie mówi, co się dzieje?

Smoczek jest ważny dla dziecka. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i zaspokaja odruch ssania z którym rodzi się maluch. Jednak zbyt długie stosowania smoczka ma również negatywne skutki.

Mutyzm może być spowodowany brakiem możliwości mówienia (mutyzm organiczny), jest on wówczas związany z uszkodzeniami narządów mowy lub niechęcią do mówienia (mutyzm funkcjonalny). Ten drugi jest przejawem związanym z psychiką dziecka. Mutyzm funkcjonalny możemy podzielić na trzy rodzaje.

Mutyzm całkowity – przejawia całkowitym brakiem porozumiewania się za pomocą mowy. Dziecko nie odpowiada słownie, jednak wydaje z siebie dźwięki i krzyki. Można się z nim porozumiewać poprzez pismo lub komunikaty niewerbalne. Dziecko zamiast odpowiedzi, wykonuje gesty, czasem bezgłośnie szepcze. Mutyzm całkowity jest często powodowany przez traumatyczne przeżycie lub szok, jest także związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Mutyzm selektywny – ta odmiana charakteryzuje się selektywnym brakiem mówienia. Dzieci komunikują się w normalny sposób z wybraną grupą osób, lub w określonych warunkach. Przykładowo z rodziną komunikują się normalnie, jednak nie wyrażają chęci do rozmowy z kimkolwiek innym. Jego występowanie często pojawia się w wieku 3-5 lat.

1 2
Zobacz także:
Psycholog i pedagog szkolny – do kogo zwrócić się po pomoc Psycholog i pedagog szkolny – do kogo zwrócić się po pomoc

▪ ▪ ▪

4456

27.11.2014

Niby pracują w jednej szkole, a nawet w jednym gabinecie. Niby ogólnie jest wiadomo, jaką pełnią funkcje w placówkach edukacyjnych, jednak większość osób miałaby trudności w wyliczeniu poszczególnych...

Moje dziecko niedosłyszy! Moje dziecko niedosłyszy!

▪ ▪ ▪

3738

16.10.2015

Diagnoza o wadzie słuchu u dziecka jest szokiem. Słuch jest przecież jednym ze zmysłów, tak bardzo potrzebnym nam przez całe życie. Niedosłyszenie lub całkowite niesłyszenie zmienia jakość...

Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach? Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach?

▪ ▪ ▪

2570

18.12.2017

Wolne miejsce przy stole? Pierwsza gwiazdka, opłatek i kolędy? W większości polskich domów podtrzymuje się wiele tradycji i obrzędów, które były bliskie naszym babkom i prababkom.

Dnia 10 lutego 2016 roku Świadoma Mama odwiedziła Bydgoszcz. Dnia 10 lutego 2016 roku Świadoma Mama odwiedziła Bydgoszcz.

▪ ▪ ▪

2487

17.02.2016

Konferencja i warsztaty dla Rodziców odbyły się w nowo otwartym Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187.

Poród, a karmienie piersią Poród, a karmienie piersią

▪ ▪ ▪

2590

12.06.2014

Karmienie piersią najwspanialsza więź matki z dzieckiem. Nosisz swoje maleństwo pod sercem i gdy tylko się urodzi pragniesz mu dać wszystko co najlepsze....także pokarm.

Nauka samodzielności w rozwoju dziecka - dlaczego to takie ważne? Nauka samodzielności w rozwoju dziecka - dlaczego to takie ważne?

▪ ▪ ▪

2167

04.03.2021

Każde dziecko wymaga wsparcia rodziców, aby mogło się prawidłowo rozwijać. Nie oznacza to jednak, że dorośli mają wyręczać we wszystkim małego człowieka. Prawidłowe wychowanie według ekspertów...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.