2924
Zabawy z kolorami. Kiedy dać dziecku kredki?

W różnym wieku dzieci podejmują pierwsze próby rysowania. Kiedy zatem dać dziecku kredki? Dzieci przejawiają aktywność twórczą przez cały czas, niezależnie od swojej woli czy świadomości. W ten sposób poznają otaczający je świat. Jedną z czynności, która rozwija twórcze myślenie u dziecka, a przy okazji motorykę małą (czyli sprawność dłoni i palców) jest rysowanie.
Pierwszy kroki w rysowaniu
Przygoda z rysowanie najczęściej rozpoczyna się między 12 a 18 miesiącem życia. Co prawda sześciomiesięczne niemowlę potrafi już chwytać kredkę i utrzymuje ją w dłoni, ale umiejętność pozostawiania śladów na powierzchni kartki przychodzi parę miesięcy później.
Warto jednak dać dziecku kredki i kartkę formatu A4, musimy jednak liczyć się z tym, że nasz mały artysta część swego dzieła pozostawi na podłodze, a to m.in. dlatego że nie zgina jeszcze sprawnie stawu łokciowego. Dobrym pomysłem jest, więc rozłożenie przed dzieckiem, na podłodze lub przy biurku, wielkiego kartonu lub szablonów do kolorowania (np. kolorowanki religijne z narysowanymi konturami postaci lub scenek biblijnych).
Abstrakcyjne kreski
Pamiętajmy, że kilkumiesięczne dziecko będzie chwytało kredkę zaciskając na niej całą dłoń i jest to zachowanie jak najbardziej prawidłowe. Z czasem, po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach, nauczy się właściwego chwytu.
Gdy zauważymy, że dziecko zgina łokieć przy rysowaniu, można podrzucić dziecku nieco mniejszy format kartki. Pamiętaj jednak, że standardowy format bloku rysunkowego - A4 poleca się tym maluchom, które operują już sprawnie nadgarstkiem. Są to najczęściej dzieci powyżej 1-1,5 roku życia. Umiejętność ta może przyjść później ponieważ dzieci mają swój indywidualny rytm rozwoju.
Na początku dziecko będzie rysowało różne linie, nieprzedstawiające żadnych kształtów. Nieco później zacznie malować to, co widzi w swoim otoczeniu.
Kiedy dziecko zaczyna rysować…
Rysowanie jest nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim naturalną potrzebą, a także formą komunikacji. Doskonale wpływa na rozwój osobisty dziecka, jego mowę, sprawność palców czy koordynację ruchową. Kiedy dziecko zaczyna rysować dostaje nowe narzędzie do wyrażania siebie i swoich myśli, co jest bardzo ważne, bowiem na tym etapie rozwoju nie jest wstanie jeszcze wszystkiego powiedzieć, bo nie ma takiego zasobu słów.
Zabawa w rysowanie uczy malucha rozpoznawania kolorów, kształtów czy tekstury. Zaś znajomość kolorów wspomaga wizualne odróżnianie i rozbudowuje słownictwo. Poza tym, tworzenie pierwszych rysunków rozwija w nim wytrwałość i potrzebę skupienia uwagi.
Jak nauczyć dziecko kolorować?
Około 3 roku życia dziecko ma całkiem sprawne ruchy dłoni i palców, można więc śmiało uczyć je kolorować. Niezwykle pomocne w tym przypadku okazują się być kolorowanki, które są doskonałe do ćwiczeniem zdolności manualnych. Dziecko na początku będzie miało problem z trzymaniem się wyznaczonych linii i równym kolorowaniem całego wyznaczonego obszaru, ale z każdym obrazkiem lepiej będzie kontrolowało ruchy ręki. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym jak nauczyć dziecko kolorować to przede wszystkim dajmy mu mądre kolorowanki.
Nauka poprzez zabawę
Dobrym sposobem na zaznajomienie dzieci z tematyką religijną w przyjemny i atrakcyjny sposób jest podrzucenie im kolorowanek religijnych. Jest to dokonała metoda nauki przez zabawę. Mogą one przedstawiać postaci biblijne, np. Jezusa, Adama i Ewę czy Noego, różne motywy biblijne, a nawet współczesną rodzinę żyjącą według boskich przykazań. Takie kolorowanki religijne pomagają dziecku w kreatywny sposób zapamiętać religijne wydarzenia.

▪ ▪ ▪
1212
04.05.2017
Kiedy na świecie pojawia się dziecko, wszystko nagle się zmienia. Świat wywraca się do góry nogami, przewartościowuje, a całe życie zdominowuje słodki maluch, który w uroczy sposób zagarnia...

▪ ▪ ▪
1487
08.10.2015
Mądry rodzic wie, że choć mleczne ząbki służą dziecku tylko przez kilka lat, trzeba o nie dbać równie troskliwie co o zęby stałe. Właśnie dlatego, marka CURAPROX we współpracy z naukowcami...

▪ ▪ ▪
1254
26.06.2016
do „Badania nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci w wieku szkolnym”, zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój S.A., 2016

▪ ▪ ▪
771
07.08.2017
Wnętrze samochodu pozostawionego na słońcu już w pół godziny nagrzewa się do poziomu zagrażającego zdrowiu i życiu pasażera. Pozostawienie w takich warunkach małego dziecka lub zwierzęcia...

▪ ▪ ▪
1723
17.02.2016
Konferencja i warsztaty dla Rodziców odbyły się w nowo otwartym Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187.

▪ ▪ ▪
3004
07.07.2014
Po trudach ciąży i porodu kobieta powinna solidnie odpocząć. Niestety jest to dość trudne przy noworodku, który potrzebuje opieki całodobowej. Dodatkowo na zmęczenie i niewyspanie nakłada się...