6443
Zabawy z kolorami. Kiedy dać dziecku kredki?
W różnym wieku dzieci podejmują pierwsze próby rysowania. Kiedy zatem dać dziecku kredki? Dzieci przejawiają aktywność twórczą przez cały czas, niezależnie od swojej woli czy świadomości. W ten sposób poznają otaczający je świat. Jedną z czynności, która rozwija twórcze myślenie u dziecka, a przy okazji motorykę małą (czyli sprawność dłoni i palców) jest rysowanie.
Pierwszy kroki w rysowaniu
Przygoda z rysowanie najczęściej rozpoczyna się między 12 a 18 miesiącem życia. Co prawda sześciomiesięczne niemowlę potrafi już chwytać kredkę i utrzymuje ją w dłoni, ale umiejętność pozostawiania śladów na powierzchni kartki przychodzi parę miesięcy później.
Warto jednak dać dziecku kredki i kartkę formatu A4, musimy jednak liczyć się z tym, że nasz mały artysta część swego dzieła pozostawi na podłodze, a to m.in. dlatego że nie zgina jeszcze sprawnie stawu łokciowego. Dobrym pomysłem jest, więc rozłożenie przed dzieckiem, na podłodze lub przy biurku, wielkiego kartonu lub szablonów do kolorowania (np. kolorowanki religijne z narysowanymi konturami postaci lub scenek biblijnych).
Abstrakcyjne kreski
Pamiętajmy, że kilkumiesięczne dziecko będzie chwytało kredkę zaciskając na niej całą dłoń i jest to zachowanie jak najbardziej prawidłowe. Z czasem, po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach, nauczy się właściwego chwytu.
Gdy zauważymy, że dziecko zgina łokieć przy rysowaniu, można podrzucić dziecku nieco mniejszy format kartki. Pamiętaj jednak, że standardowy format bloku rysunkowego - A4 poleca się tym maluchom, które operują już sprawnie nadgarstkiem. Są to najczęściej dzieci powyżej 1-1,5 roku życia. Umiejętność ta może przyjść później ponieważ dzieci mają swój indywidualny rytm rozwoju.
Na początku dziecko będzie rysowało różne linie, nieprzedstawiające żadnych kształtów. Nieco później zacznie malować to, co widzi w swoim otoczeniu.
Kiedy dziecko zaczyna rysować…
Rysowanie jest nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim naturalną potrzebą, a także formą komunikacji. Doskonale wpływa na rozwój osobisty dziecka, jego mowę, sprawność palców czy koordynację ruchową. Kiedy dziecko zaczyna rysować dostaje nowe narzędzie do wyrażania siebie i swoich myśli, co jest bardzo ważne, bowiem na tym etapie rozwoju nie jest wstanie jeszcze wszystkiego powiedzieć, bo nie ma takiego zasobu słów.
Zabawa w rysowanie uczy malucha rozpoznawania kolorów, kształtów czy tekstury. Zaś znajomość kolorów wspomaga wizualne odróżnianie i rozbudowuje słownictwo. Poza tym, tworzenie pierwszych rysunków rozwija w nim wytrwałość i potrzebę skupienia uwagi.
Jak nauczyć dziecko kolorować?
Około 3 roku życia dziecko ma całkiem sprawne ruchy dłoni i palców, można więc śmiało uczyć je kolorować. Niezwykle pomocne w tym przypadku okazują się być kolorowanki, które są doskonałe do ćwiczeniem zdolności manualnych. Dziecko na początku będzie miało problem z trzymaniem się wyznaczonych linii i równym kolorowaniem całego wyznaczonego obszaru, ale z każdym obrazkiem lepiej będzie kontrolowało ruchy ręki. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym jak nauczyć dziecko kolorować to przede wszystkim dajmy mu mądre kolorowanki.
Nauka poprzez zabawę
Dobrym sposobem na zaznajomienie dzieci z tematyką religijną w przyjemny i atrakcyjny sposób jest podrzucenie im kolorowanek religijnych. Jest to dokonała metoda nauki przez zabawę. Mogą one przedstawiać postaci biblijne, np. Jezusa, Adama i Ewę czy Noego, różne motywy biblijne, a nawet współczesną rodzinę żyjącą według boskich przykazań. Takie kolorowanki religijne pomagają dziecku w kreatywny sposób zapamiętać religijne wydarzenia.
▪ ▪ ▪
4033
07.05.2015
Kobiety dbają o siebie cały czas, a zdrowie to podstawa. Co powiecie na trening mięśni, które potrafią zwiększyć doznania seksualne i obniżyć ból porodowy? Dowiedzcie się jakie ćwiczenia wykonywać,...
▪ ▪ ▪
2773
07.01.2015
Okres zimowy cechuje zmienność pogody i wahania temperatur. Pada marznący deszcz i wieje przenikliwy wiatr a przy takich warunkach atmosferycznych bardzo łatwo jest się przeziębić. Szczególnie...
▪ ▪ ▪
2604
24.06.2014
Czy już pora aby odstawić pieluszki i zaprzyjaźnić się z nocnikiem? A może nasz Bąbel jest jeszcze za mały? Pieluszka jest bardzo wygodnym wynalazkiem... nigdy nie jest mokro..., ale czy to dobrze?
▪ ▪ ▪
2651
26.08.2015
24 września 2015 roku w Katowicach w Oku Miasta o godzinie 16:30 rozpocznie się konferencja pod tytułem „Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia”.
▪ ▪ ▪
2212
01.08.2016
Kiedy widzimy wyczekiwane dwie kreski na teście ciążowym, pojawia się przeogromna radość. Wraz z nią przychodzi wiele pytań, na które trudno od razu znaleźć odpowiedź. Jednym z nich jest „kiedy...
▪ ▪ ▪
2515
10.10.2016
W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego to podstawa. Coraz częściej więc słyszy się, że rodzice od najmłodszych lat uczą swoją pociechę posługiwania się angielskim. Kiedy należy...