Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2836

Dodano: 07.07.2014

Mamo, boję się, gdy cię nie widzę – jak dobrze przejść przez lęk separacyjny u dziecka c.d.

Mamo, boję się, gdy cię nie widzę – jak dobrze przejść przez lęk separacyjny u dziecka

Wiele mam nie zetknęło się nigdy z określeniem „lęk separacyjny”, a jest to etap niezwykle ważny w rozwoju dziecka. Maluch reaguje gwałtownie, gdy mama znika z pola jego widzenia, nawet jeśli tylko przejdzie do drugiego pokoju.

My, dorośli, dość często bagatelizujemy lęk separacyjny, choć zwykle po prostu o nim nie wiedząc. Gwałtowny płacz pojawiający się w momencie oddalania się mamy, odbieramy nieraz jako oznakę nadmiernego związku czy uzależnienia od mamy. Tymczasem istota lęku separacyjnego jest wręcz wstrząsająca. Dla dziecka w fazie lęku przed rozstaniem z mamą , to co znika, czego nie widać, nie istnieje. My wiemy, że tylko na chwilę przechodzimy do drugiego pokoju, dla malucha jednak przestajemy istnieć.

Gdy nasz maluch odczuwa prawdopodobny lęk separacyjny, możemy pomóc mu w dobrym przejściu przez negatywne emocje. Przede wszystkim trzeba dziecku pokazywać, że zniknięcia oznaczają też powroty. Szkraba można stopniowo przygotowywać na rozstania z mamą, choć specjaliści uważają, że powrót mamy do pracy w czasie najsilniejszego lęku separacyjnego u dziecka nie jest dobry. Jeśli jednak rozstania są nieuniknione, okresy niewidzenia się powinny być początkowo krótkie, żeby stopniowo je wydłużać. Ważny jest również sam moment rozstania – starajmy się go nie przedłużać. Przytulenie, całus, pomachanie ręką wystarczą. A już na pewno nie płaczmy przy dziecku, choć nieraz łzy cisną się nam do oczu.

Lęk separacyjny z czasem zanika, choć niestety nieraz trwa długo (u niektórych dzieci nawet do czwartego roku życia!). Potem mówimy już raczej o zaburzeniach emocjonalnych, ze współtowarzyszącymi nierzadko objawami fizjologicznymi – bólami głowy czy brzucha.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

1 2
Zobacz także:
Zdjęcia z USG - najlepsza pamiątka po ciąży Zdjęcia z USG - najlepsza pamiątka po ciąży

▪ ▪ ▪

2753

17.11.2020

Ciąża to bardzo wyjątkowy stan, który budzi często skrajne emocje. Szczęście, strach, euforia – to właśnie takie uczucia targają kobietą przed porodem.

Jak chronić dziecięce oczy przed słońcem? Jak chronić dziecięce oczy przed słońcem?

▪ ▪ ▪

2837

14.05.2015

Nie tylko skórę, ale również oczy należy chronić przed wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które są trzykrotnie bardziej narażone na szkodliwe...

Dziecięce ADHD – jak pomóc dziecku i otoczeniu Dziecięce ADHD – jak pomóc dziecku i otoczeniu

▪ ▪ ▪

2999

07.07.2014

Określenie „nadpobudliwość psychoruchowa” jest często nadużywane. Wystarczy, że dziecko jest ruchliwe, aktywne, szybko nudzi się jakąś czynnością, a już pojawia się podejrzenie o ADHD....

Co zrobić z nieużywanymi ciuchami? Co zrobić z nieużywanymi ciuchami?

▪ ▪ ▪

2859

19.07.2015

Kobiety często powtarzają, że nie mają co na siebie włożyć. Z kolei mężczyźni zarzucają im pełne szafy ubrań. I gdzie tu logika?

Każda mama ma wybór! Każda mama ma wybór!

▪ ▪ ▪

3271

04.09.2015

Karmienie piersią to temat, który wywołuje żywe dyskusje. Matki, które z różnych powodów decydują się na przejście ma mleko modyfikowane, są niekiedy oskarżane o brak wystarczających uczuć...

Naturalna witamina D w sprayu Naturalna witamina D w sprayu

▪ ▪ ▪

3799

21.03.2016

Witamina D jest niezbędna dla dzieci. Odpowiada za zdrowe kości, wzrost, korzystnie wpływa na układ mięśniowy i nerwowy. Łagodzi stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, podnosi odporność....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.