Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2578

Dodano: 07.07.2014

Niewidzialny przyjaciel - gdy dziecko przyjaźni się z kimś, kto nie istnieje

Niewidzialny przyjaciel - gdy dziecko przyjaźni się z kimś, kto nie istnieje

Wyobraźnia dzieci trzy-, czteroletnich jest już naprawdę bogata. To wtedy najczęściej w małych główkach pojawia się ktoś, kogo my, dorośli, nigdy nie zobaczymy. Niewidzialny przyjaciel. Dla jednych rodziców powód do niepokoju, dla innych – wesołe zjawisko. Tymczasem dla naszych dzieci to prawdziwy przyjaciel, który przyjmuje całkiem realną postać.

Zacznijmy od tego, że z psychologicznego punktu widzenia niewidzialna przyjaźń jest naturalnym, a więc normalnym etapem życia malucha. Mamy więc już o jeden powód mniej do niepokoju. Oczywiście, wszystko musi mieścić się w ogólnych granicach normy. Nie jest dobre, gdy dziecko ogranicza swoje prawdziwe, realne kontakty z innymi na rzecz tych niewidzialnych. Niewidzialna przyjaźń powinna być jedynie dodatkiem, uzupełnieniem, często kompensacją tego, czego braknie w rzeczywistym świecie. Kim w ogóle jest niewidzialny przyjaciel? To zależy od dziecka, od jego indywidualnych preferencji. Dla jednego malucha będzie nim człowiek, dla innego zwierzę czy krasnoludek.

Zwykle jednak przyjęta postać już się nie zmienia, jest stała przez cały okres nierzeczywistej przyjaźni. Czasami przyjaźń „przybiera na sile”, a dziecko tworzy całą rodzinę czy grupę postaci.

A jak często niewidzialny przyjaciel pojawia się w życiu dziecka? To również jest sprawą indywidualną. Niektóre maluchy potrzebują i dążą do „kontaktów” nawet kilka razy dziennie, inne tylko kilka razy w ciągu wielu lat. Najczęściej wtedy, gdy dziecko potrzebuje przyjaciela w różnych sytuacjach. Stąd niewidzialny przyjaciel może pełnić różne role. Opiekun dodaje pewności siebie, wspiera w zwłaszcza nowych sytuacjach. Obrońca pomaga, gdy dziecko napotyka na przykre zdarzenia (np. sprzeczka z kolegą), dzięki czemu maluch nie czuje się osamotniony i całkowicie bezradny.

1 2
Zobacz także:
Jak wybrać najlepsze zajęcia dla dziecka? Jak wybrać najlepsze zajęcia dla dziecka?

▪ ▪ ▪

1888

09.04.2015

Zajęcia pozalekcyjne mogą rozwijać pasje i kreatywność dziecka. Zaszczepić w nim miłość do pewnej dziedziny nauki, sztuki lub sportu. Jak wybrać najodpowiedniejsze zajęcia, gdy oferta jest tak...

Paracetamol w ciąży Paracetamol w ciąży

▪ ▪ ▪

1687

30.10.2016

Przez długi czas paracetamol uważany był za bezpieczny. Dopiero od niedawna słyszy się o negatywnych skutkach ubocznych przyjmowania go w czasie ciąży. Jak jest naprawdę?

Karny jeżyk, time out, kąt - jak zamiast wychowywać krzywdzisz dziecko. Karny jeżyk, time out, kąt - jak zamiast wychowywać krzywdzisz dziecko.

▪ ▪ ▪

2001

06.08.2015

Od kilku lat znana przez niemal wszystkich metoda wychowawcza, zwana karnym jeżykiem okazuje się mieć bardzo szkodliwy wpływ na dziecko i nie rozwiązywać problemów a jedynie je zmienia.

Jak rozpoznać dni płodne Jak rozpoznać dni płodne

▪ ▪ ▪

4164

12.06.2014

Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?

Dziecko jąkające się Dziecko jąkające się

▪ ▪ ▪

1719

06.11.2015

Jąkanie się jest nie tylko zaburzeniem logopedycznym, ale ma też silne znamiona emocjonalne. Jąkanie wpływa na całą jakość życia, przede wszystkim na kontakty z najbliższym otoczeniem. Trzeba...

Ochroń dziecko przed sektami Ochroń dziecko przed sektami

▪ ▪ ▪

1495

17.11.2015

Sekty są groźne i trudno jest wyrwać z ich oddziaływania zwerbowane dziecko. Sekty są grupami bardzo silnymi, wyizolowanymi z reszty społeczeństwa, posiadającymi własny system wartości i wzór...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.