Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1395

Dodano: 03.03.2016

Klocki, czyli prostota w służbie fantazji

Klocki, czyli prostota w służbie fantazji

Tysiące elementów wraz z załączoną instrukcją i gotowym scenariuszem zabawy. Chcąc uszczęśliwić dzieci dajemy im do ręki gotowe rozwiązania, zamiast stymulować je do poszukiwania własnych. A najlepsza zabawa zaczyna się właśnie tam, gdzie pozornie zwykłe klocki zamieniają się w konstrukcje ze świata wyobraźni.

Każdy z nas bawił się kiedyś klockami. To zabawka, którą od kilku pokoleń znaleźć można w pokojach wszystkich maluchów. Na przestrzeni lat obserwowaliśmy jej „produkcyjną” ewolucję. Kanciaste drewniane bryły zastąpiono plastikowymi cudami techniki. Klocki ożyły, zaczęły się poruszać, świecić, a nawet mówić. Powstały z nich statki kosmiczne, skomplikowane pojazdy, przemyślne domy czy całe miasta – gotowe na wyciągnięcie ręki, wystarczą odpowiednie fundusze i postępowanie zgodne z instrukcją. Nie w tym jednak rzecz. Dlaczego klocki podbijają serca maluchów i jakie zestawy najbardziej spodobają się naszym pociechom?

Jak bawią się chłopcy, a jak dziewczynki?

Sekret tej zabawki tkwi w prostocie i uniwersalności. Już najmłodszym dzieciom można dać do zabawy klocki dostosowane do ich wieku – miękkie, proste, kolorowe. Dla nieco starszych dzieci odpowiednie będą bardziej skomplikowane, z dużą ilością różnokształtnych elementów. Klocki idealnie nadają się zarówno dla dziewczynek, jaki i dla chłopców.

– Co ciekawe obserwując zabawę klockami przestrzennymi zauważyliśmy, że dziewczynki zazwyczaj budują konstrukcje niższe, zamknięte. Chłopcy natomiast starają się budować jak najwyższe budowle. W zabawę chętnie angażują się także rodzice. Choć często ich pomoc służy głównie temu, aby tworzyć budowle, które dziecko będzie później burzyć. – mówi psycholog Agata Jakób z Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World. Uniwersalność to nie jedyna zaleta. Korzyści z zabawy klockami są większe, niż może się wydawać. Umożliwiają nie tylko rozwój umiejętności manualnych, ale także świetny trening dla kreatywności i inwencji maluchów. Różnokształtne elementy otwierają przed dzieckiem niczym nieograniczony świat wyobraźni i ułatwiają swobodną ekspresję. Uczą cierpliwości i wytrwałości. Ćwiczą motorykę i kreatywność. Dają poczucie przestrzeni i trójwymiarowości.

Z drewna, plastiku czy nowoczesnej pianki?

Klocki nie odeszły do lamusa, ponieważ zabawka ta na przestrzeni czasu ewoluowała. Drewno zastąpiły specjalne, kolorowe tworzywa. Kwadratowe bryły zmieniły się w sensoryczne układanki. Dostępne są zestawy drobnych elementów lub wręcz przeciwnie przestrzenne segmenty, które da się połączyć w niezwykłe budowle. Najlepszym przykładem na to, że klocki mogą być nowoczesną zabawką jest atrakcja dostępna w sieci największych w kraju rodzinnych centrów rozrywki. Na placach zabaw, gdzie na powierzchni kilku tys. m kw. zgromadzone są nowoczesne, zmechanizowane atrakcje, a także liczne zjeżdżalnie, trampoliny, wielopoziomowe konstrukcje i ściany wspinaczkowe, znalazło się miejsce także dla klocków.

– Z początkiem roku do dyspozycji dzieci oddaliśmy „Budowisko”, czyli niezwykły plac budowy, gdzie znajduje się ponad 1100 wielkoformatowych klocków. Wykonano je z polietylenowej pianki, więc są trwałe i jednocześnie niezwykle lekkie. Co więcej ich kształty zaprojektowane zostały w taki sposób, aby dzieci miały nieograniczone możliwości w tworzeniu konstrukcji. Dzięki czemu otwieramy przed młodymi adeptami sztuki budowlanej niczym nieograniczony świat wyobraźni i tylko od nich zależy, co z nich powstanie. Fortece, zamki, igloo i kosmiczne rakiety to tylko niektóre z budowli, które każdego dnia powstają na naszym „Budowisku”– mówi Agata Jakób z Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World. Tego typu klocki to nowość na rynku atrakcji dla dzieci. Dzięki zastosowaniu specjalnego tworzywa wielkoformatowe bryły jest w stanie unieść nawet najmłodszy budowniczy. Dodatkowym atutem jest aktywność fizyczna. W odróżnieniu od małych klocków, które umożliwiają jedynie statyczną zabawę, przestrzenne i jednocześnie lekkie elementy rozwijają dużą motorykę, czyli angażują całe ciało. Dodatkowo ćwiczą również zmysł równowagi. I choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że klocki, to klocki… Jednak niektóre z tych zabawek uczą jedynie postępowania zgodnie z instrukcją, inne natomiast wspierają kreatywność i umożliwiają wszechstronny rozwój dziecka.

Agnieszka Fabich

Zobacz także:
Pieniądze dla rodziców Pieniądze dla rodziców

▪ ▪ ▪

1467

15.07.2015

Dzieci to niekończąca się inwestycja i wieczna skarbonka. Stąd warto wiedzieć, kiedy i za co można otrzymać dodatkowe pieniądze.

Jak zmierzyć temperaturę dziecku? Jak zmierzyć temperaturę dziecku?

▪ ▪ ▪

1490

02.01.2017

Najdokładniejszy sposób na zmierzenie temperatury niemowlętom i małym dzieciom to metoda doodbytnicza. Od piątego roku życia pomiaru dokonuje się już głównie w jamie ustnej lub pod pachą. Najnowocześniejsze...

Cykl EDUKACJA: Liceum, technikum czy zawodówka? Cykl EDUKACJA: Liceum, technikum czy zawodówka?

▪ ▪ ▪

1322

30.09.2015

Zanim uczeń trafi do szkoły średniej – musi zdecydować, jakich przedmiotów chce uczyć się na poziomie rozszerzonym, a co za tym idzie – jaki profil klasy wybrać. Do niego bowiem dostosowana...

Dieta w szkołach – czy dziecko jest skazane na cukrzycę i otyłość? Dieta w szkołach – czy dziecko jest skazane na cukrzycę i otyłość?

▪ ▪ ▪

1347

20.02.2015

Wiele rodziców idzie na łatwiznę, dając gotówkę dziecku, zamiast przygotować pełnowartościowy posiłek na drugie śniadanie. A co robią uczniowie, chodząc do szkolnego bufetu? Wbrew nadziejom...

Dziecko z ADHD w środowisku szkolnym Dziecko z ADHD w środowisku szkolnym

▪ ▪ ▪

1502

10.10.2014

Dla ucznia z ADHD uczestniczenie w lekcjach jest bardzo dużym wyzwaniem. Nauczyciel wymaga zachowania ciszy, spokoju, uważnego słuchania poleceń. Dla nadruchliwego ucznia już samo siedzenie w bezruchu...

Ranking najdziwniejszych gadżetów dla dzieci Ranking najdziwniejszych gadżetów dla dzieci

▪ ▪ ▪

1423

12.05.2015

Rynek produktów dla rodziców i dzieci jest bardzo szeroki, znajdziemy na nim produkty podstawowe, perełki, ale także i dziwne twory, dzięki którym producenci próbują Nas naciągnąć na niedorzeczne...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.