2481
Będąc w ciąży, zrób badania witaminy D

W ostatnich latach zrobiło się głośno o cennych właściwościach witaminy D. Jest to spowodowane tym, że według badań aż 90% Polaków cierpi na jej niedobór! Korzyści jakie daje jej przyjmowanie jest mnóstwo: pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz dba o układ kostny. Witamina D jest też szczególnie istotna podczas ciąży.
Jej rola w czasie oczekiwania na dziecko dopiero zaczyna być doceniana. Odpowiednie ilości witaminy D są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dojrzewania szkieletu w okresie płodowym. W okresie ciąży, regulacja gospodarki wapniowej i metabolizm witaminy D w ciele kobiety ulegają modyfikacjom, co pozwala zapewnić dziecku odpowiednią ilość wapnia. Płód potrzebuje go aż 30 g, więc już we wczesnym okresie ciąży, organizm zwiększa aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę kalcytriolu, czyli aktywnej formy witaminy D. Z tego powodu ilość kalcytriolu już w trzecim trymestrze jest dwa razy większa niż przed poczęciem, a co za tym idzie – zwiększa się wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego u matki.
Działanie witaminy D nie ogranicza się jednak tylko do układu kostnego. Ma ona również istotny wpływ na rozwój innych układów – np. odpornościowego i mięśniowego.
Dostarczanie do organizmu kobiety odpowiedniej ilości witaminy D jest więc niezwykle ważne. W przypadku, gdy występuje jej niedobór, przekłada się to również na niedobór u dziecka, a jedynym źródłem wapnia dla rozwijającego się płodu staje się szkielet matki. Może to prowadzić do demineralizacji kości i rozwoju osteoporozy u ciężarnych.
Rekomendowane przez lekarzy dawki dla kobiet ciężarnych to 1500-2000 j.m. na dobę. Suplementowanie witaminy D powinno zostać włączone nie później niż na początku drugiego trymestru ciąży. W przypadku kobiet, które wcześniej przyjmowały tą witaminę, należy jedynie sprawdzić i zmodyfikować stosowaną dawkę. Dopuszczalna dobowa ilość, która może być przyjmowana przez ciężarne wynosi 4000 j.m.
Zaleca się wykonanie okresowych badań na stężenie witaminy D we krwi. Prawidłowy wynik powinien wynosić od 30 do 50 ng/ml. Ważne jest, aby wykonać takie badanie w specjalizującym się w tym laboratorium. Nie każdy gabinet posiada bowiem odpowiednie uprawnienia, o może powodować niemiarodajny wynik. Badanie stężenia witaminy D umożliwia bardziej precyzyjne określenie wymaganej dawki dobowej.
Redakcja portalu AchTeDziaciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
3156
19.04.2015
Gdy rodzi się dziecko spokojny sen odchodzi w sferę marzeń. Który rodzic nie chciałby, aby jego aniołek przesypiał całą noc. Poznajcie dobre i złe nawyki podczas usypiania.

▪ ▪ ▪
2259
08.07.2016
Dodatkowe kilogramy, rozstępy czy gorsza kondycja skóry po ciąży – to nie jedyne kwestie, którymi martwią się przyszłe i świeżo upieczone mamy. Poród może bowiem powodować pewne „skutki...

▪ ▪ ▪
3000
03.09.2020
Twoje pociechy pragną urozmaicenia letnich dni? A może chciałbyś zabrać młodsze rodzeństwo do parku rozrywki, ale nie wiesz czy roller coastery będą dla niego odpowiednie?

▪ ▪ ▪
3007
31.03.2015
Dla rozwoju niemowlęcia najistotniejsze jest wykształcenie mechanizmu zwanego zmysłem czucia głębokiego. Wszystkie informacje związane z brakiem komfortu, uczuciem głodu, zmęczenia, czy bólu,...

▪ ▪ ▪
3205
27.10.2015
Jeśli wciąż szukasz odpowiedniego wyposażenia domu, wygodnego dla Ciebie i Twojego malucha, mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Na rynek właśnie wchodzi nowa marka dedykowana dla dzieci i rodziców.

▪ ▪ ▪
2674
09.10.2014
Będąc już osobami dorosłymi, żałujemy nieraz, że nie mamy większej wiary w siebie. Że gdybyśmy posiadali wyższą samoocenę, nasze cele byłyby bardziej ambitne. Tymczasem okazuje się, że...