Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2537

Dodano: 20.07.2016

Będąc w ciąży, zrób badania witaminy D

Będąc w ciąży, zrób badania witaminy D

W ostatnich latach zrobiło się głośno o cennych właściwościach witaminy D. Jest to spowodowane tym, że według badań aż 90% Polaków cierpi na jej niedobór! Korzyści jakie daje jej przyjmowanie jest mnóstwo: pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz dba o układ kostny. Witamina D jest też szczególnie istotna podczas ciąży.

Jej rola w czasie oczekiwania na dziecko dopiero zaczyna być doceniana. Odpowiednie ilości witaminy D są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dojrzewania szkieletu w okresie płodowym. W okresie ciąży, regulacja gospodarki wapniowej i metabolizm witaminy D w ciele kobiety ulegają modyfikacjom, co pozwala zapewnić dziecku odpowiednią ilość wapnia. Płód potrzebuje go aż 30 g, więc już we wczesnym okresie ciąży, organizm zwiększa aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę kalcytriolu, czyli aktywnej formy witaminy D. Z tego powodu ilość kalcytriolu już w trzecim trymestrze jest dwa razy większa niż przed poczęciem, a co za tym idzie – zwiększa się wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego u matki.

Działanie witaminy D nie ogranicza się jednak tylko do układu kostnego. Ma ona również istotny wpływ na rozwój innych układów – np. odpornościowego i mięśniowego.

Dostarczanie do organizmu kobiety odpowiedniej ilości witaminy D jest więc niezwykle ważne. W przypadku, gdy występuje jej niedobór, przekłada się to również na niedobór u dziecka, a jedynym źródłem wapnia dla rozwijającego się płodu staje się szkielet matki. Może to prowadzić do demineralizacji kości i rozwoju osteoporozy u ciężarnych.

Rekomendowane przez lekarzy dawki dla kobiet ciężarnych to 1500-2000 j.m. na dobę. Suplementowanie witaminy D powinno zostać włączone nie później niż na początku drugiego trymestru ciąży. W przypadku kobiet, które wcześniej przyjmowały tą witaminę, należy jedynie sprawdzić i zmodyfikować stosowaną dawkę. Dopuszczalna dobowa ilość, która może być przyjmowana przez ciężarne wynosi 4000 j.m.

Zaleca się wykonanie okresowych badań na stężenie witaminy D we krwi. Prawidłowy wynik powinien wynosić od 30 do 50 ng/ml. Ważne jest, aby wykonać takie badanie w specjalizującym się w tym laboratorium. Nie każdy gabinet posiada bowiem odpowiednie uprawnienia, o może powodować niemiarodajny wynik. Badanie stężenia witaminy D umożliwia bardziej precyzyjne określenie wymaganej dawki dobowej.

Redakcja portalu AchTeDziaciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Plecak dla mamy - wolne ręce i proste plecy! Plecak dla mamy - wolne ręce i proste plecy!

▪ ▪ ▪

3262

25.06.2015

Aktywne młode mamy poszukują rozwiązań na miarę potrzeb. Akcesoriów, które nadążają za wymaganiami i naprawdę pomagają w opiece nad niemowlęciem. Nowoczesne plecaki Forma Skip Hop to dodatek...

3 niezawodne przepisy na wyśmienite dania z Kurczakiem Zagrodowym! 3 niezawodne przepisy na wyśmienite dania z Kurczakiem Zagrodowym!

▪ ▪ ▪

2250

31.05.2017

Drób pojawia się na naszych stołach na co dzień, podczas imprez i uroczystości rodzinnych. Kurczak Zagrodowy, wyjątkowo delikatny w smaku i mniej otłuszczony niż inne kurczaki, stanowi świetną...

Świetlice szkolne, a rzeczywistość Świetlice szkolne, a rzeczywistość

▪ ▪ ▪

2948

24.11.2014

Chyba nie będzie końca dyskusji nad świetlicami szkolnymi. Teraz, gdy do klas pierwszych chodzi tak dużo uczniów, problem wydaje się narastać. Dlaczego? Głównie z przyczyn lokalowych, ograniczeń...

Osiem inteligencji dziecka. Osiem inteligencji dziecka.

▪ ▪ ▪

2781

22.12.2014

Inteligencja człowieka występuje w różnych postaciach, odpowiadających głównym dziedzinom kultury. Jest to inteligencja wieloraka, która występuje u każdej osoby w różnych proporcjach. Warto...

Opryszczka u dzieci Opryszczka u dzieci

▪ ▪ ▪

9973

10.10.2015

Infekcja wirusem Herpes simplex virus u małych dzieci może być bardzo niebezpieczna, a nawet śmiertelna, na szczęście z wiekiem jest ona coraz mniej groźna, a nawet nie wymaga leczenia.

Mądrze chwal swoje dziecko Mądrze chwal swoje dziecko

▪ ▪ ▪

3408

24.06.2014

Wszyscy rodzice z dumą patrzą, kiedy maluch dopasuje puzzle, zbuduje wieżę z klocków czy zje obiad jak dorosły, sprawnie używając widelca. Ale czy potrafimy to komunikować nie robiąc dziecku...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.