3000
Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty? c.d.

Już od pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka z niepokojem obserwujesz rozwój jego zgryzu? Zastanawiasz się na przykład czy ssanie smoczka mu nie zaszkodzi lub czy odległości między mleczakami nie są zbyt duże? Doktor Kamila Wasiluk z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium twierdzi, że taka czujność jest potrzebna, ponieważ w okresie formowania się zgryzu czyha wiele zagrożeń, ale jednocześnie uspokaja twierdząc, że odpowiednia reakcja bardzo szybko koryguje pojawiające się wady.
Z jakimi wadami poczekać
Istnieją wady, z leczeniem których nie trzeba się śpieszyć. Np. z korygowaniem tyłozgryzu warto poczekać do momentu skoku wzrostowego, który występuje u nastolatków. Ciało wtedy intensywnie rośnie, także kości żuchwy, co bardzo sprzyja leczeniu tego typu wad. Z usuwaniem diastemy, czyli dużych szpar między siekaczami (ok. 2 mm), też można poczekać, do momentu, aż wyrżną się stałe kły. Może się okazać, że wtedy wada sama naturalnie zniknie i że wcześniejsze leczenie byłoby niepotrzebne. Jeśli diastema nadal będzie widoczna, to jest to odpowiedni moment do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, a po nim wskazane jest laserowe usunięcie włókien wędzidełka wargi górnej, wrastających w przestrzeń między jedynkami.
Na prawidłowy rozwój zgryzu w dzieciństwie czyha wiele zagrożeń. Na szczęście wszystkie zmiany można stosunkowo szybko wyleczyć w wieku dorastania. Warto więc poświęcić odrobinę czasu nie tylko na leczenie stomatologiczne, ale również ortodontyczne dzieci, tym bardziej, że zaniedbanie opisanych wad w młodszym wieku prowadzi do poważnych i trudnych do usunięcia problemów ze zgryzem w dorosłym życiu.
Informacje o ekspercie:
Doktor Kamila Wasiluk - MSc in Orthodontics, lekarz stomatolog, ortodonta. Absolwentka mi.in. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i trzyletnich studiów specjalizacyjnych z ortodoncji na Donau University w Austrii. Współwłaścicielka warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl), w którym prowadzi swoją praktykę lekarską. Leczy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik ortodontycznych, powalających uzyskać jak najlepsze i trwałe efekty terapii bez usuwania zębów.
Więcej informacji udziela:
Joanna Siemińska

▪ ▪ ▪
1947
09.06.2017
Z roku na rok w klinikach medycyny estetycznej można zaobserwować coraz większe zainteresowanie problematyką ginekologii estetycznej. Kobiety zgłaszają swoje wątpliwości w zakresie anatomii okolic...

▪ ▪ ▪
2109
28.09.2016
Które dziecko nie lubi soków? Gerber daje Maluszkom możliwość przetestowania 2 soków ze swojej oferty.

▪ ▪ ▪
2458
01.03.2016
Troska rodziców o dobre wykształcenie dziecka jest w pełni zrozumiała, ponieważ stanowi ona przepustkę do lepszej pracy i barwniejszego życia. Podstawą nowoczesnej edukacji są języki obce i,...

▪ ▪ ▪
4762
26.07.2015
Wybór właściwego imienia to poważna sprawa. Zdarza się, że rodzice rezygnują z polskich imion na rzecz wzorców zachodnich. Jakie są najdziwniejsze trendy za oceanem?

▪ ▪ ▪
3258
13.07.2016
Wymiana fotelika ma swoje proste wytyczne a często decyzje o zmianie opiekunowie podejmują bardzo pochopnie. Pamiętaj najważniejszą rzecz - fotelik to bezpieczeństwo Twojego dziecka!

▪ ▪ ▪
2892
30.07.2015
Czasem działacie na siebie jak płachta na byka? Obwiniacie o to dziecko, pracę, brak wolnego czasu? W związku bywa różnie, raz są wzloty raz upadki. Pamiętajmy, aby tych pierwszych było znacznie...