Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

4063

Dodano: 03.11.2014

Karmienie niemowlęcia c.d.

Karmienie niemowlęcia

Bardzo ważnym tematem dotyczącym rozwoju i wychowania naszego małego szkraba jest jego żywienie. Od dawien dawna prowadzone są dyskusje, co powinna młoda mama, a czego nie. Trzeba być bardzo spokojną osobą i posiadać dużo cierpliwości, by bez mrugnięcia okiem wysłuchiwać „dobrych babcinych rad” w tej sytuacji. Początkowo dotyczą mleka, a w okolicach 3 miesiąca życia niemowlaka zaczynają rozciągać się na rosołki, manny itp. kluseczki. Niejedna „babcia” nie może zdzierżyć i podtyka wnuczęciu to i owo do „polizania”. Mało, która mama, spokojnie to zniesie.

Duże znaczenie dla rozwoju malucha ma wprowadzenie stałych pokarmów. Mleczko prawie leci samo, ssanie przychodzi mu bardzo łatwo - to teraz musi nauczyć się używać innych partii mięśni, żuchwa i język. Kończą się papki,i coraz częściej podajemy potrawy z grudkami, aż w odpowiednim czasie kończymy na normalnym jedzeniu, które wymaga już dużo pracy w postaci żucia, przeżuwania i gryzienia. Rezygnacja ze smoczka, zmuszenie brzdąca do pracy dziąsłami i ząbkami ma korzystny wpływ na zgryz malucha. Nie każde dziecko akceptuje nowe potrawy, ale jak wprowadzić do posiłku trochę zabawy i pozwolić jeść rączkami to.... od razu pełen uśmiech na twarzy. Przeogromna radość z trafienia jedzeniem w noc czy brode. Ale ucząc się w ten sposób ćwiczą koordynację. poprawiają precyzję ruchów, uczą się samodzielności. Nie da się również ukryć, że dzięki nowym smakom poznają świat, który je otacza. Poznają różne smaki, kształtują swoje preferencje kulinarne na przyszłe życie.

Chociaż wprowadzanie nowych, stałych produktów do diety dziecka ma przede wszystkim znaczenie dla niego i jego rozwoju, musimy jednak pamiętać, że i mama uzyska jakąś korzyść. Stopniowo ilość posiłków malucha zostanie zredukowana do pięciu, pojawiających się o stałych porach i co najważniejsze niewymagających obecności mamy. Na dodatek wszystkie one powinny być zjadane w ciągu dnia, co daje „wreszcie” możliwość spokojnego przespania nocy.

Ostatnimi laty lekarze zalecają karmienie piersią na żądanie do końca 12 miesiąca życia dziecka plus 3 stałe posiłki uzupełniające. Jednak każda mama układa sobie według własnych potrzeb. Można zawsze robić wyjątki, ale jest jedyna reguła, której złamać nie można to ta, iż zdrowie i rozwój naszego maluszka jest na pierwszym miejscu.

Zobacz także:
Cykl ZDROWIE – Jak poprawić samopoczucie zestresowanego dziecka? Cykl ZDROWIE – Jak poprawić samopoczucie zestresowanego dziecka?

▪ ▪ ▪

2009

26.01.2017

Dzieci żyją dziś w zawrotnym tempie, co powoduje, że codzienny rytm funkcjonowania organizmu jest zakłócany przez zbyt wczesne lub zbyt późne wstawanie, naukę w porach dnia przeznaczonych na wypoczynek,...

Rodzina kaszek do picia Nestlé powiększa się! Rodzina kaszek do picia Nestlé powiększa się!

▪ ▪ ▪

2385

20.06.2016

Rozszerzanie diety powinno rozpoczynać się u niemowląt nie wcześniej niż w 17 i nie później niż w 26 tygodniu życia. Jednymi z pierwszych produktów uzupełniających, które zgodnie z zaleceniami...

Uwaga na hazard w grach komputerowych Uwaga na hazard w grach komputerowych

▪ ▪ ▪

1928

12.07.2018

Systemy mikropłatności w grach komputerowych, zwane powszechnie loot boxami, mogą być niebezpieczne i powodować uzależnienia, zwłaszcza wśród najmłodszych. Ostrzegają przed nimi psychologowie,...

Od pieluszki do nocnika Od pieluszki do nocnika

▪ ▪ ▪

2499

24.06.2014

Czy już pora aby odstawić pieluszki i zaprzyjaźnić się z nocnikiem? A może nasz Bąbel jest jeszcze za mały? Pieluszka jest bardzo wygodnym wynalazkiem... nigdy nie jest mokro..., ale czy to dobrze?

Kolka u niemowląt Kolka u niemowląt

▪ ▪ ▪

13222

25.06.2014

Czy Twoje maleństwo krzyczy, podkurcza nóżki? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kolka. Nie martw się co drugie dziecko to przechodzi i tylko spokój może Ciebie uratować.

Dziecko w kuchni Dziecko w kuchni

▪ ▪ ▪

2610

17.11.2014

Dla małego dziecka kuchnia jest miejscem, w którym największą ciekawostką są garnki, pokrywki i przyrządy, które można wyciągać (bądź zrzucać) z półek. Im starszy szkrab tym kuchnia odkrywa...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.