Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1087

Dodano: 10.10.2016

Kiedy zacząć i jak uczyć języka obcego?

Kiedy zacząć i jak uczyć języka obcego?

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego to podstawa. Coraz częściej więc słyszy się, że rodzice od najmłodszych lat uczą swoją pociechę posługiwania się angielskim. Kiedy należy zacząć naukę, aby przyniosła najlepsze efekty?

Wiele przedszkoli ma w swojej ofercie naukę języka obcego. Niektórzy uważają, że to za wcześnie i dziecko będzie miało na to czas jak pójdzie do szkoły. Badania naukowe wskazują jednak na to, że maluchy o wiele szybciej niż dorośli nabywają umiejętności językowe. Chłonność umysłu do ukończenia szóstego roku życia jest ogromna. Bardzo wcześnie można więc rozpocząć naukę języka obcego. Najlepszy moment to ten po ukończeniu przez dziecko dwóch lat, ponieważ właśnie wtedy kończy się pierwszy etap nauki języka ojczystego. Przekazywanie nowych wiadomości nie oznacza wcale obciążenia umysłu dziecka. Nauka w tym wieku służy bowiem wspieraniu wszechstronnego rozwoju oraz ma pomóc w rozbudzeniu zainteresowań i naturalnej ciekawości.

Kiedy więc zacząć praktycznej nauki języka? Naukowy są zgodni co do tego, że jeszcze zanim maluch skończy 8 lat. Optymalny okres to 4-5 rok życia. Dzieci, które rozpoczną naukę w okolicach 10 lat, mogą mieć problemy z prawidłową artykulacją dźwięków i akcentem, ponieważ ich narządy mowy przyzwyczaiły się już do wymowy w ojczystym języku. Młodsze zwykle nie mają z tym kłopotów. Granice wiekowe nie są jednak jedynym kryterium – najważniejsze jest samopoczucie malucha. Jeżeli nie czuje się on przygotowany do kontaktu z nauczycielem i rówieśnikami, nie należy zmuszać go do uczestnictwa w zajęciach. Może to zaowocować zniechęceniem do języków w przyszłości.

W jaki sposób najefektywniej uczyć najmłodszych? Małe dzieci mają ogromną łatwość powtarzania usłyszanych słów i zdań. Nie muszą tłumaczyć poszczególnych wyrazów na jeżyk ojczysty, ponieważ w ich zrozumieniu pomaga im kontekst. Wynika to z tego, że nie wykształciło się u nich jeszcze myślenie abstrakcyjne, przyporządkowują więc nazwy do określonych przedmiotów i zdarzeń. Nauka języka obcego odbywa się dla nich w taki sam sposób, co nauka języka ojczystego. Efektywną metodą jest również zabawa. Dzięki niej, nauka staje się przyjemniejsza, a maluch nie będzie się nudził. Można zaproponować mu np. zajęcia rysunkowe, naukę wierszyków i piosenek, odgrywanie ról, gry ruchowe czy zabawy muzyczne. Wszystko to przekłada się na rozwój umiejętności językowych oraz kształtowanie wymowy i akcentu.

Niektórzy rodzice decydują się również na posłanie dziecka do szkoły językowej. W tym celu warto porozmawiać z metodykiem nauczania oraz lektorem, który będzie prowadzi zajęcia. Niektóre placówki oferują również lekcje pokazowe, dzięki czemu rodzice mają okazję w praktyce przekonać się, jak wygląda nauka.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Jak zorganizować dziecku ferie zimowe Jak zorganizować dziecku ferie zimowe

▪ ▪ ▪

1323

01.11.2015

Ferie zimowe, jak zresztą wszystkie wolne dni, cieszą dzieci. Mniej zadowoleni są zwykle rodzice, którzy nie mogą przeznaczyć części urlopu na zimowy wypoczynek. Gdy maluch uczęszcza do przedszkola,...

Sportowa rodzina to najlepsza drużyna! Sportowa rodzina to najlepsza drużyna!

▪ ▪ ▪

1197

14.03.2017

Jedynie 20% rodzin ćwiczy wspólnie raz w tygodniu lub częściej, a 81% dzieci i młodzieży chciałoby, aby ich rodzice uprawiali sport. Odpowiadając na te potrzeby, w ramach programu Kluby Sportowe...

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy? Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

▪ ▪ ▪

1409

13.07.2016

Wymiana fotelika ma swoje proste wytyczne a często decyzje o zmianie opiekunowie podejmują bardzo pochopnie. Pamiętaj najważniejszą rzecz - fotelik to bezpieczeństwo Twojego dziecka!

Dziecięca bulimia Dziecięca bulimia

▪ ▪ ▪

2152

06.02.2015

Bulimia jako drugie, obok anoreksji, bardzo poważne zaburzenie odżywania, może dotyczyć także dzieci i nastolatków. Tutaj podłożem jest również lęk przed przybieraniem na wadze, ale ku temu...

Owocne zmiany owocowej propozycji od Marwit Owocne zmiany owocowej propozycji od Marwit

▪ ▪ ▪

1717

28.08.2015

Kiedyś Owocudo a teraz SMOOTHIE i nowy podział smakowy: Biały, Żółty, Czerwony i Zielony - te stworzone z soków oraz zmiksowanych owoców smoothie Marwit będą dostępne w zupełnie nowej, jeszcze...

22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2

▪ ▪ ▪

1261

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.