Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1378

Dodano: 10.10.2016

Kiedy zacząć i jak uczyć języka obcego?

Kiedy zacząć i jak uczyć języka obcego?

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego to podstawa. Coraz częściej więc słyszy się, że rodzice od najmłodszych lat uczą swoją pociechę posługiwania się angielskim. Kiedy należy zacząć naukę, aby przyniosła najlepsze efekty?

Wiele przedszkoli ma w swojej ofercie naukę języka obcego. Niektórzy uważają, że to za wcześnie i dziecko będzie miało na to czas jak pójdzie do szkoły. Badania naukowe wskazują jednak na to, że maluchy o wiele szybciej niż dorośli nabywają umiejętności językowe. Chłonność umysłu do ukończenia szóstego roku życia jest ogromna. Bardzo wcześnie można więc rozpocząć naukę języka obcego. Najlepszy moment to ten po ukończeniu przez dziecko dwóch lat, ponieważ właśnie wtedy kończy się pierwszy etap nauki języka ojczystego. Przekazywanie nowych wiadomości nie oznacza wcale obciążenia umysłu dziecka. Nauka w tym wieku służy bowiem wspieraniu wszechstronnego rozwoju oraz ma pomóc w rozbudzeniu zainteresowań i naturalnej ciekawości.

Kiedy więc zacząć praktycznej nauki języka? Naukowy są zgodni co do tego, że jeszcze zanim maluch skończy 8 lat. Optymalny okres to 4-5 rok życia. Dzieci, które rozpoczną naukę w okolicach 10 lat, mogą mieć problemy z prawidłową artykulacją dźwięków i akcentem, ponieważ ich narządy mowy przyzwyczaiły się już do wymowy w ojczystym języku. Młodsze zwykle nie mają z tym kłopotów. Granice wiekowe nie są jednak jedynym kryterium – najważniejsze jest samopoczucie malucha. Jeżeli nie czuje się on przygotowany do kontaktu z nauczycielem i rówieśnikami, nie należy zmuszać go do uczestnictwa w zajęciach. Może to zaowocować zniechęceniem do języków w przyszłości.

W jaki sposób najefektywniej uczyć najmłodszych? Małe dzieci mają ogromną łatwość powtarzania usłyszanych słów i zdań. Nie muszą tłumaczyć poszczególnych wyrazów na jeżyk ojczysty, ponieważ w ich zrozumieniu pomaga im kontekst. Wynika to z tego, że nie wykształciło się u nich jeszcze myślenie abstrakcyjne, przyporządkowują więc nazwy do określonych przedmiotów i zdarzeń. Nauka języka obcego odbywa się dla nich w taki sam sposób, co nauka języka ojczystego. Efektywną metodą jest również zabawa. Dzięki niej, nauka staje się przyjemniejsza, a maluch nie będzie się nudził. Można zaproponować mu np. zajęcia rysunkowe, naukę wierszyków i piosenek, odgrywanie ról, gry ruchowe czy zabawy muzyczne. Wszystko to przekłada się na rozwój umiejętności językowych oraz kształtowanie wymowy i akcentu.

Niektórzy rodzice decydują się również na posłanie dziecka do szkoły językowej. W tym celu warto porozmawiać z metodykiem nauczania oraz lektorem, który będzie prowadzi zajęcia. Niektóre placówki oferują również lekcje pokazowe, dzięki czemu rodzice mają okazję w praktyce przekonać się, jak wygląda nauka.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
O czym pamiętać przed słoneczną kąpielą O czym pamiętać przed słoneczną kąpielą

▪ ▪ ▪

1233

22.06.2016

Lada moment zaczną się wakacje, a wraz z nimi przyjdzie fala urlopów, letnich dni spędzanych “pod chmurką”, a także niezliczonych rodzinnych słonecznych kąpieli. Niektóre z ulubionych, długo...

Zostaniesz starszym bratem/ starszą siostrą Zostaniesz starszym bratem/ starszą siostrą

▪ ▪ ▪

1824

07.07.2014

Rodzice oczekujący narodzin dziecka przygotowują się pod wieloma względami: kompletują wyprawkę, urządzają pokój dla maluszka, uczestniczą w zajęciach szkoły rodzenia, w licznych badaniach...

Pierwsza druga połówka Pierwsza druga połówka

▪ ▪ ▪

1860

22.03.2015

Więź z rodzeństwem to skomplikowana relacja oparta na skrajnych emocjach. Jednocześnie kochasz i nienawidzisz, a wszystko przez to, że jesteście w jakiś sposób nierozerwalnie związani.

Lista najczęstszych alergenów Lista najczęstszych alergenów

▪ ▪ ▪

1362

15.08.2016

Lista alergenów odpowiadających za nieprawidłowe reakcje organizmu dzieci jest bardzo długa. Wśród nich są składniki pokarmowe, kosmetyki oraz różnego rodzaju pyłki. Jakie substancje uczulają...

Smaczne rozwiązanie na ból gardła Smaczne rozwiązanie na ból gardła

▪ ▪ ▪

1397

09.09.2015

Nastąpił przełom lata i jesieni. Oznacza to chłodne poranki i wieczory, a wysokie temperatury w ciągu dnia. Wdychanie zimnego powietrza, aktywne zabawy dziecka z rówieśnikami w szkole (nadmierna...

Kąpiel noworodka nie musi być trudna Kąpiel noworodka nie musi być trudna

▪ ▪ ▪

1542

08.11.2015

Pierwsza kąpiel noworodka budzi wiele obaw. Kolejne wcale nie są dla młodych rodziców łatwiejsze. Czy jest się czego bać?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.