Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3320

Dodano: 26.03.2018

Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak?

Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak?

Mało kto nie zgodziłby się ze stwierdzeniem, że języki obce są niezwykle ważne i warto się ich uczyć. Niektórzy jednak rezygnują z nauki nie dlatego, że nie dostrzegają ich potencjału, ale dlatego, że nie wierzą, że mogą się ich nauczyć. Do takiej grupy często należą dyslektycy. Warto jednak wiedzieć, że dysleksja, choć nieco utrudnia, wcale nie uniemożliwia opanowania języka obcego. Wszystko zależy od odpowiedniego podejścia – zarówno dyslektyka, jak i jego nauczycieli i opiekunów.

Dysleksja – dla wielu to słowo brzmi niemal jak wyrok skazujący na niezdolność do sprawnego uczenia się języków. Dysleksja ma jednak wiele twarzy, ale nawet te bardziej poważne niczego w tej kwestii nie przesądzają.

Co to jest dysleksja?

Według Światowej Federacji Neurologów, dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania nie spowodowane przez np. niską inteligencją lub niesprzyjające warunki społeczno-kulturowe, ale przez zaburzenia funkcji poznawczych. Możliwe są zaburzenia zarówno percepcji wzrokowej, jak i fonologiczne. W praktyce oznacza to, że dyslektyk może mieć problem z łatwym zrozumieniem widzianej/słyszanej informacji.

Dysleksja a nauka języków obcych - wyzwania

Korzystając z takiej definicji, nietrudno domyśleć się, dlaczego dysleksja może stanowić utrudnienie w nauce języków obcych. W końcu nauka języków w znacznej mierze opiera się na przetwarzaniu informacji, które widzimy lub słyszymy.

Typowym problemem dla dyslektyków jest zrozumienie, że ta sama głoska może być zapisana za pomocą różnych liter, bądź jedna litera może odpowiadać w różnych kontekstach różnym głoskom. Trudne może być też poprawne czytanie. Typowym problemem jest także zapamiętywanie już opanowanego materiału i odtwarzanie go z pamięci w praktyce.

Jak uczyć się języków obcych będąc dyslektykiem?

Istnieje wiele technik i metod, które można zastosować podczas nauki języków obcych, bardzo pomocnych dla osób z dysleksją. Przede wszystkim, konieczne jest pracowanie nad umiejętnościami czytania i słuchania ze zrozumieniem. Podczas pracy z tekstami warto więc często sprawdzać poziom zrozumienia (a jednocześnie koncentracji) poprzez zadawanie pytań.

Istotne jest także częste powtarzanie i utrwalanie poznanych słów i wyrażeń. Pomocne mogą tu być wszelkiego rodzaju pomoce naukowe ułatwiające zapamiętywanie, np. w formie nauki przez skojarzenia.

Podczas zajęć, warto zapewnić stały dostęp do takich materiałów jak słowniki. Mogą to być także słowniki internetowe oraz inne materiały interaktywne dostępne za pomocą takich urządzeń jak komputer czy tablet.

Motywacja i wsparcie to podstawa

W przypadku ucznia z dysleksją, ogromną rolę w powodzeniu nauki odgrywa jego stan psychiczny. By ciągle demonstrować mu, że cały proces ma sens, a jego wysiłek przynosi postępy, warto stworzyć swego rodzaju system motywacyjny oparty o nagrody. W przypadku dzieci, mogą to być wszelkiego rodzaju konkursy, bądź dodatkowe punkty i pochwały za staranne wykonywanie zadań.

Warto także przekonać ucznia, że posiadania dysleksji wcale nie uniemożliwia skutecznej nauki. W tym celu należy położyć nacisk na wysiłek, a nie na talent. W końcu wielu uczniów, którzy nie zmagają się z dysleksją, nie przykłada się odpowiednio do nauki. Jeśli więc dyslektyk będzie pracował lepiej i bardziej regularnie, może osiągnąć lepsze od nich wyniki, co na pewno da mu wiele satysfakcji.

Nauka języka musi być więc dla dyslektyka, pomimo ograniczeń związanych z tym zaburzeniem, doświadczeniem ciekawym i pozytywnym.

Twoje dziecko jest dyslektykiem?

Nie ma powodów do obaw - to nic strasznego. Dysleksja wcale nie musi przeszkodzić Twojemu dziecku w sukcesie w szkole, czy nauce języków obcych. Nie świadczy też źle o inteligencji dziecka. Konieczne jest zindywidualizowane podejście do metod nauczania takich umiejętności jak czytanie i pisanie oraz nauka języków, które pozwoli na dobranie metod najlepiej przystosowanych do słabych i mocnych stron dziecka. Rodzice dyslektyków są często bardziej świadomi niż inni rodzice co do wyboru najlepszych metod nauczania zwiększających efektywność nauki – to ogromny kapitał. Dzięki niemu, z odrobiną wysiłku, wyrozumiałości i konsekwencji, dyslektyk może z powodzeniem rywalizować z innymi uczniami.

Zobacz także:
Podania składane podczas rekrutacji - zachować czy zniszczyć Podania składane podczas rekrutacji - zachować czy zniszczyć

▪ ▪ ▪

1833

25.06.2019

Co należy zrobić z podaniami uczniów do klas I gdy rekrutacja została zakończona a dane które były potrzebne są już pobrane. Czy należy je zabezpieczyć w archiwum czy zniszczyć?

Nowy Hochland Kanapkowy – kremowy serek z charakterem! Nowy Hochland Kanapkowy – kremowy serek z charakterem!

▪ ▪ ▪

2920

15.07.2017

Smaczne i pożywne śniadanie to sprawdzony sposób na dobry początek dnia. Nadaj więc swoim kanapkom charakteru! Jak? To bardzo proste! Już jest Nowy Hochland Kanapkowy – kremowy serek twarogowy...

Feeria barw w nowych deserkach owocowych Gerber Feeria barw w nowych deserkach owocowych Gerber

▪ ▪ ▪

1910

23.06.2017

Linia deserków w tubkach Gerber przeznaczonych dla niemowląt po 6. miesiącu powiększyła się właśnie o 3 nowe inspirujące połączenia smaków. Soczyste kolory, w które ubrano musy, przywodzą...

Życie z niejadkiem Życie z niejadkiem

▪ ▪ ▪

2398

01.07.2015

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko jest niejadkiem? Przyjrzyj się dokładnie jego nawykom żywieniowym i odpowiedz sobie na pytanie, gdzie może tkwić problem – w Tobie, czy w maluchu? Wiele...

Poród, a karmienie piersią Poród, a karmienie piersią

▪ ▪ ▪

2595

12.06.2014

Karmienie piersią najwspanialsza więź matki z dzieckiem. Nosisz swoje maleństwo pod sercem i gdy tylko się urodzi pragniesz mu dać wszystko co najlepsze....także pokarm.

Przekuwanie uszu u małych dzieci – za i przeciw Przekuwanie uszu u małych dzieci – za i przeciw

▪ ▪ ▪

2194

18.11.2016

Kolczyki w uszach małej dziewczynki budzą sporo kontrowersji. Jedne mamy uważają, że córka w przyszłości sama o nich zdecyduje, inne są zdania, że im szybciej, tym lepiej. Jakie są za i przeciw...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.