Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1621

Dodano: 31.03.2018

Jak zadbać o wzrok naszego dziecka?

Jak zadbać o wzrok naszego dziecka?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu jesteśmy w stanie w pełni poznawać świat i uczyć się go. Dlatego tak ważne jest, by dbać o wzrok u dzieci, by później nie cierpiało na nabyte wady wzroku. Od najmłodszych lat konieczne jest sprawdzanie ostrości widzenia dziecka.

Kiedy badać?

Pierwsze badanie wzroku powinno odbyć się zaraz po urodzeniu dziecka. Następne badania powinny zostać przeprowadzone odpowiednio w szóstym, dziewiątym i trzydziestym miesiącu życia dziecka. Kiedy pociecha rozpocznie już naukę szkolną wtedy jego wzrok należy badać regularnie, najlepiej co 6 lub 9 miesięcy. Gałka oczna rozwija się bardzo dynamicznie wraz z rozwojem dziecka, dlatego tak ważne jest, by kontrolować wzrok na bieżąco. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, w erze komputerów i smartfonów, które nie wpływają dobrze na widzenie u dzieci.

Uwaga na zbyt dużą ilość światła!

Promienie słoneczne są nam potrzebne i w odpowiedniej ilości są zdrowe. Trzeba jednak uważać, by szczególnie dzieci, nie były narażone na nadmierną emisję światła. Mowa tutaj nie tylko o promieniowaniu słonecznym, które w nadmiarze może być późniejszą przyczyną zaćmy, ale także na zbyt dużą ilość światła w lampach. W związku z tym ważne jest, by nie zostawiać przy łóżeczku dziecka lampki włączonej na całą noc. Ważne jest również, by lampka nie była skierowane wprost na twarz dziecka, nie musiało patrzeć bezpośrednio w światło płynące z żarówki. Zbyt duża ilość światła docierająca do oczu dziecka w przyszłości może powodować krótkowzroczność. Do krótkowzroczności może prowadzić także sytuacja, w której od najmłodszych lat, a nawet miesięcy pozwolimy dziecku na długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera, czy smartfonu. Przesuwające się szybko obrazki okazują się być dobrym sposobem na uspokojenie maluchów, ale nie wpływają dobrze na kondycję ich oczu. Trzeba o tym pamiętać!

Zdrowe odżywianie to zdrowe oczy

Do wielu problemów ze wzrokiem w życiu dorosłym prowadzą złe nawyki żywieniowe z okresu dziecięcego. O zdrowe odżywianie dziecka należy dbać od pierwszych dni jego życia. Jeżeli mowa więc o karmieniu piersią ważne jest, by dieta karmiącej mamy była bogata w niezbędne składniki odżywcze, takie jak witamina A, cynk, witaminy z grupy B, witamina E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Produkty bogate w te składniki warto włączyć później w menu dziecka, gdy podrośnie.

Kontroluj zachowania dziecka

O problemach ze wzrokiem często świadczą też określone zachowania dzieci, szczególnie tych, które rozpoczęły już naukę w szkole. Do symptomów należą przede wszystkim częste bóle głowy, karku, a także problemu ze skupieniem się oraz częste łzawienie oczu, co prowadzi do ciągłego ich przecierania przez dzieci. Najbardziej znamiennym zachowaniem, który świadczyć może o problemach z widzeniem jest nadmierne pochylanie się nad książką lub zeszytem, czy zbyt mocne przybliżanie głowy do ekranu monitora. Powód do niepokoju o wzrok dziecka powinno dawać także mrużenie oczu podczas patrzenia w dal. Ponadto dziecko, które ma problemy ze wzrokiem, podczas czytania może wodzić palcem po tekście. Zaburzenia koordynacji ruchowej również mogą świadczyć, że ze wzrokiem naszego dziecka dzieje się coś niedobrego. Kiedy zauważymy w zachowaniu naszego dziecka często powtarzające się zachowanie, które zostały wymienione powyżej, należałoby jak najszybciej udać się z nim na wizytę do okulisty.

AchTeDzieciaki
Natalia Pawlak

Zobacz także:
Jak wychować dziecko, by umiało spełniać swoje marzenia? Jak wychować dziecko, by umiało spełniać swoje marzenia?

▪ ▪ ▪

2585

01.10.2014

Każdy rodzic po pierwszej euforii związanej z pojawieniem się dziecka na świecie staje przed dylematem, jak dobrze wychować dziecko? Z pomocą przychodzą mu zazwyczaj dziadkowie, doświadczone ciocie...

Jak radzić sobie z małym diabełkiem? Jak radzić sobie z małym diabełkiem?

▪ ▪ ▪

2822

04.05.2015

Dziecko krzyczy, jest niegrzeczne, nie słucha poleceń, kopie, bije i wykorzystuje całą swoją kreatywność w misji „doprowadzę Cię do szału”? Nie Wiesz jak sobie z tym już poradzić? Zwracasz...

Jak rozwijać kreatywność u dziecka? Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

▪ ▪ ▪

2540

08.08.2018

Chcesz, by twoje dziecko rozwijało się, ale brakuje ci pomysłów na angażujące zabawy? Poznaj nasze sposoby na rozwijanie kreatywności u dzieci.

Zabawa klockami – jej wpływ na rozwój dziecka. Zabawa klockami – jej wpływ na rozwój dziecka.

▪ ▪ ▪

2678

06.12.2015

Są takie zabawy i zabawki, których nie powinno się zastępować niczym innym, z uwagi na ich ogromy wpływ na rozwój dziecka. Do takich właśnie zabawek należą klocki. Nie od dziś przecież wiadomo,...

Infekcje grzybicze głowy Infekcje grzybicze głowy

▪ ▪ ▪

3496

27.07.2015

To częste choroby wśród dzieci. Do zarażenia może dojść przez kontakt z inną osobą, jak i zwierzęciem. Nie dość, że zakaźna, to jeszcze długotrwała w leczeniu.

Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach? Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach?

▪ ▪ ▪

2847

18.12.2017

Wolne miejsce przy stole? Pierwsza gwiazdka, opłatek i kolędy? W większości polskich domów podtrzymuje się wiele tradycji i obrzędów, które były bliskie naszym babkom i prababkom.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.