Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

882

Dodano: 28.10.2022

Jaka zabawka będzie adekwatna do wieku dziecka? Poradnik

Jaka zabawka będzie adekwatna do wieku dziecka? Poradnik

Pierwsze lata życia to zdecydowanie okres beztroski przepełniony radością i poznawaniem świata. W prawidłowym rozwoju dziecka w tym czasie z całą pewnością pomogą zabawki i różnego rodzaju akcesoria.

Zabawki dopasowane do wieku dziecka

Nauka i poznawanie świata poprzez zabawę to bez dwóch zdań najbardziej efektywny sposób rozwoju. Wraz z każdym kolejnym miesiącem życia zmieniają się jednak potrzeby maluchów i zabawki powinny również nadążać za dojrzewaniem dziecka, aby odpowiednio je stymulować. Dlatego tak istotne jest dobranie zabawek do wieku maluszka. Postaramy się nakreślić jakie zabawki sprawdzą się na poszczególnych etapach życia małego człowieka.

Zabawki dla niemowląt do 3 miesiąca życia

Po urodzeniu najbardziej atrakcyjnym obiektem dla dziecka jest twarz rodzica. Maluszek nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego wzroku, ale podczas karmienia jest w stanie zobaczyć wyraźnie swoją mamę. Kolorowe karuzele nad łóżeczkiem z wyraźnymi barwami mogą być zatem wykorzystanie do stymulacji rozwoju dziecka. W tak młodym wieku bobas ma jednak całkiem nieźle rozwinięty zmysł słuchu, dlatego też zaleca się zakup zabawek, które będą stymulować właśnie słuch. Przykładowe zabawki to różnego rodzaju grzechotki, pozytywki, szumiące misie. 

Zabawki dla dzieci między trzecim, a szóstym miesiącem życia

Dzieci między 3 a 6 miesiącem zaczynają już być świadome swojego ciała i przestrzeni wokół nich dlatego chętnie chwytają w rączki różne rzeczy i biorą je do buzi. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzą się zabawki o zróżnicowanej strukturze, które malec weźmie do rąk lub gryzaki, które bezpiecznie będzie mógł włożyć do buzi.

Zabawki dla dzieci między szóstym, a dziewiątym miesiącem życia

To czas, gdy dziecko zaczyna już kształtować motorykę ręka-oko i jest w stanie coraz lepiej chwytać i podnosić przedmioty wokół siebie. W tym czasie również następują pierwsze próby swobodnego raczkowania lub pełzania. Zważywszy na to, dziecko jest zainteresowane przedmiotami, które nie są statyczne i zmieniają pozycję. Polecamy zatem zakup takich zabawek jak miękkie klocki lub gumowe kulki czy też sensoryczne książeczki.

Zabawki dla dzieci między dziewiątym, a dwunastym miesiącem życia

W tym przedziale czasowym maluszek coraz lepiej porusza się raczkując i zaczyna poznawać otaczający go świat. Polecane zabawki w tym wieku to wszelkiego rodzaju pchacze czy też zabawki, które dziecko może ciągnąć na sznurku. Nadal bardzo dobrym wyborem będą też sensoryczne książeczki oraz takie, które motywują dziecko do artykułowania pierwszych dźwięków.

Zabawki dla dzieci między pierwszym, a drugim rokiem życia

Będąc między swoim pierwszym, a drugim rokiem życia dziecko w głównej mierze kształtuje motorykę niezbędną w późniejszym życiu. Można zatem zainwestować w zabawki manipulacyjne, które poprawiają koordynację ruchową. Oprócz tego dzieci chętnie zaczynają naśladować swoich rodziców i chcą im pomagać w codziennych czynnościach. Warto zatem postawić na zabawkowe kuchnie czy też zestawy imitujące prawdziwy sprzęt agd. W przypadku szybciej rozwijających się dzieci można w tym okresie rozważyć zakup rowerka trójkołowego lub hulajnogi.

Zabawki dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat

Przedszkolaki są znacznie bardziej świadome swoich upodobań oraz tego, co chcą robić. Potrzebują też dać upust swoim kreatywnym zapędom. W związku z tym w wieku przedszkolnym idealnym wyborem są klocki pozwalające rozwinąć wyobraźnię malucha oraz wspierające prawidłowy rozwój jego motoryki. Alternatywą dla klocków konstrukcyjnych mogą być puzzle - dobrane stopniem trudności do zdolności pociechy.

Zobacz także:
22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2

▪ ▪ ▪

2461

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Malowanka na płótnie Artello - niezwykła, nowoczesna zabawka Malowanka na płótnie Artello - niezwykła, nowoczesna zabawka

▪ ▪ ▪

2993

22.06.2015

Jeśli zależy Ci na wszechstronnym rozwoju Twojego dziecka i chcesz, by jego wychowanie szło w parze z duchem czasu, a jednocześnie pragniesz zachować pewne tradycyjne elementy dzieciństwa to… trafiłeś...

Śpij kochanie, czyli spokojny sen Śpij kochanie, czyli spokojny sen

▪ ▪ ▪

2755

19.04.2015

Gdy rodzi się dziecko spokojny sen odchodzi w sferę marzeń. Który rodzic nie chciałby, aby jego aniołek przesypiał całą noc. Poznajcie dobre i złe nawyki podczas usypiania.

Świadoma mama cykl bezpłatnych spotkań Świadoma mama cykl bezpłatnych spotkań

▪ ▪ ▪

05.09.2016

Świadome rodzicielstwo to nie lada wyzwanie. Każdy z nas – jeśli ma dzieci lub planuje je mieć – chce być najlepszym rodzicem na świecie. Bardzo często czujemy przy tym dużą presję, chcemy...

Marwit świętuje 22 urodziny! Marwit świętuje 22 urodziny!

▪ ▪ ▪

2149

28.11.2015

Największą satysfakcję w życiu daje nam świadomość, że doszliśmy do rzeczy wielkich własnymi siłami. Takim sukcesem z pewnością może pochwalić się firma Marwit, której początki sięgają...

Jak chronić dziecięce oczy przed słońcem? Jak chronić dziecięce oczy przed słońcem?

▪ ▪ ▪

2459

14.05.2015

Nie tylko skórę, ale również oczy należy chronić przed wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które są trzykrotnie bardziej narażone na szkodliwe...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.