Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2523

Dodano: 20.11.2019

Jak zadbać o siebie po ciąży

Jak zadbać o siebie po ciąży

Rozstępy, cellulit, blizny, przebarwienia czy nadmiar tkanki tłuszczowej – to tylko niektóre z możliwych niekorzystnych konsekwencji ciąży i porodu. To wspaniały czas, jednak może on skutkować nieestetycznym wyglądem i często niezadowoleniem świeżo upieczonej mamy z własnego ciała. Tymczasem odpowiednia profilaktyka ciążowa pozwoli na uniknięcie wielu problemów urodowych. Poza tym już podczas połogu czy w okresie karmienia można poddawać się zabiegom medycyny estetycznej. O tym jak walczyć z defektami po ciąży opowiada dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, jedyny Polak z dyplomem MSc Aesthetic Medicine University of London.

Rozstępy

Za wiele procesów zachodzących podczas ciąży w organizmie przyszłej mamy odpowiedzialne są hormony. Na ciało kobiety wpływa także normalny w tym czasie, ciągły rozrost tkanek. Wzrastający poziom kortyzolu osłabiający włókna elastyny i kolagenu oraz mocne naciąganie skóry, szczególnie na piersiach i brzuchu, to główne przyczyny tworzenia się rozstępów. To częsty oraz, niestety, trudny w korekcie defekt.

Aby uniknąć nieestetycznych prążków, najbezpieczniejszą formą profilaktyki jest regularne, codzienne nawilżanie i natłuszczanie skóry newralgicznych miejsc. Warto także łączyć taką pielęgnację z kilkunastominutowym, delikatnym masażem. Skóra jest naturalną barierą, która zapobiega przenikaniu substancji w głąb ciała, dlatego jak wyjaśnia dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium nie kosmetyk, a sam proces masowania będzie mieć dobroczynne właściwości. – Przez wcieranie balsamu lub drażnienie mechaniczne skóry np. ręcznym masażem bańką chińską, pocieraniem tkanki specjalną gąbką podczas kąpieli lub braniem na przemian zimnego i ciepłego prysznica, zwiększamy ukrwienie skóry. Dzięki temu dociera do niej więcej składników odżywczych i poprawia się jakość produkowanego kolagenu i elastyny, a tym samym odporność tkanki na rozciąganie – opisuje specjalista.

W przypadku pojawienia się rozstępów terapię leczniczą warto zaczynać jak najszybciej. Świeże rozstępy usuwa się bowiem najłatwiej. Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że metodą pozwalającą na pozbycie się rozstępów jest radiofrekwencja mikroigłowa. – Specjalna głowica silnie podgrzewa tkankę wewnątrz ubytku i stymuluje jej odbudowę. Skuteczność leczenia rozstępów tej metody zależy nie tylko od użycia odpowiedniego sprzętu, ale także od właściwego dobrania parametrów. Efekty terapii widoczne są kilka tygodni po pierwszym zabiegu, choć zazwyczaj należy powtórzyć go kilka razy. Możliwie szybkie rozpoczęcie terapii, nawet 2 tygodnie od porodu to klucz do jej efektywności – dodaje ekspert.

Przebarwienia

Podczas ciąży pod wpływem hormonów wzrasta ryzyko pojawienia się bardzo trudnych do usunięcia przebarwień typu melasma. Ryzyko jest tym większe, jeśli dodatkowo kobieta naraża swoją skórę na niekorzystne promieniowania UV. Dlatego w ciąży nie wolno zapominać o regularnym stosowaniu kosmetyków z filtrami. Minimalny, zalecany faktor to SPF 30. Należy wklepać go w skórę ok. 20 minut przed ekspozycją ciała na słońce i uzupełniać co 2-3 godziny. – Do leczenia przebarwień najlepiej sprawdzają się specjalne lasery. Ich zalety są takie, że działają one selektywnie, a więc są w stanie bezpiecznie i skutecznie zadziałać nawet na głęboko umiejscowione zmiany, dokładnie w miejscu, w którym akurat występuje nagromadzona melanina, omijając pozostałe struktury skóry. Ja w tym celu wykorzystuję między innymi laser bromkowo-miedziowy oraz laser Q-switch – tłumaczy dr Marek Wasiluk.

Należy pamiętać, że przebarwień o podłożu hormonalnym nie można usuwać za pomocą peelingów. To częsty błąd, który skutkuje pogorszeniem stanu skóry.

Cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej

Miejscowy nadmiar kilogramów i cellulit to zmora wielu młodych mam. Ten drugi defekt powodowany jest przez niewłaściwą strukturę komórek tłuszczowych, która związana jest ze zmianami hormonalnymi oraz zaburzeniami krążenia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, masaże czy prysznice na zmianę zimną i ciepłą wodą są najlepszymi działaniami profilaktycznymi. Nawet w ciąży można się do nich stosować. W przypadku chęci walki z tymi nieprawidłowościami należy odczekać, aż po porodzie organizm nieco się zregeneruje. Jeżeli ćwiczenia i dieta nie dają pożądanego efektu można wspomóc się zabiegami.

Najbardziej inwazyjną metodą likwidacji tkanki tłuszczowej jest liposukcja, która polega na jej miejscowym odessaniu. Inną skuteczną formą jest lipoliza iniekcyjna czyli ostrzykiwanie tłuszczu preparatem rozpuszczającym. Do nieinwazyjnych sposobów należy lipoliza kawitacyjna, kriopoliza oraz ciepły laser lipolityczny. Powodują niszczenie komórek tłuszczowych, jednocześnie są one bezpieczne i nie przerywają ciągłości skóry – wymienia specjalista medycyny estetycznej dr Marek Wasiluk.

Modelując sylwetkę dobieramy metody do efektów, jakich oczekuje pacjentka, czasu, który chce na to poświęcić, a także inwazyjności na jaką jest gotowa się zdecydować. Spoglądamy na problem w sposób kompleksowy, zakładając, że w trakcie terapii możliwe jest zarówno łączenie metod jak i ich zmiana na inne – dodaje lekarz Triclinium. By skutecznie zlikwidować cellulit niezbędna jest poprawa ukrwienia skóry, rozpuszczenie tłuszczu, regulacja hormonów lub usunięcie obrzęków. Dobór metody zależy od predyspozycji pacjentki.

Blizny

Blizny po nacięciu krocza i nieprawidłowym zszyciu po porodzie naturalnym są nie tylko nieestetyczne, a ponadto czasem bolesne. Do tego jest grupa pacjentek zgłaszająca się z blizną po cesarskim cięciu.

Zdaniem dr Marka Wasiluka w profilaktyce powstawania blizn poporodowych kluczowa jest odpowiednia dbałość o gojenie ran. – Rana po pęknięciu lub nacięciu krocza powinna być odkażana i wietrzona. Poza tym nie powinna być podrażniana, dlatego w pierwszych dobach należy jak najmniej chodzić i ostrożnie siadać. Warto stosować specjalistyczne maści i żele na bazie kwasu hialuronowego lub typowe preparaty przyspieszające prawidłowe zrastanie tkanki. Jeśli pacjentka zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany w okolicy zszytego krocza, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza – tłumaczy specjalista warszawskiej kliniki. W przypadku blizn po cesarskim cięciu warto stosować sylikonowe plastry zapobiegające jej przerostowi.

Do usuwania tych nieestetycznych defektów stosuje się przede wszystkim ablacyjny laser frakcyjny (odbudowuje braki w skórze i wyrównuje strukturę) oraz biostymulujący laser bromkowo-miedziowy (wpływa na spłaszczenie i blednięcie). Gojenie dodatkowo wspomaga się osoczem bogatopłytkowym.

Wiotkość biustu i skóry brzucha

Okres ciąży i karmienia jest bardzo obciążający dla kobiecych piersi. Po czasie stają się one często bardziej płaskie, nieco obwisłe i mało jędrne. Profilaktycznie można poprawiać mikrokrążenie w skórze poprzez np. pocieranie gąbką podczas kąpieli czy ręczne masaże. Ważny jest także odpowiedni dobór biustonosza na okres ciąży i karmienia, który podtrzyma piersi, zapobiegając ich opadaniu i rozciąganiu się skóry. Terapią doskonale ujędrniającą tkankę biustu jest połączenie radiofrekwencji mikroigłowej oraz HIFU. Zabiegi te stymulują skórę do naturalnej odnowy, działając obkurczająco na włókna kolagenu i elastyny. Skóra przez to napina się, pogrubia i ujędrnia. Kobiety, które chcą unieść i wypełnić biust powinny zapoznać się m.in. z metodą lipotransferu (przeszczepu własnego tłuszczu).

Problemy miejsc intymnych

Po porodach kobietom bardzo często przeszkadza luźność pochwy, dyskomfort spowodowany przez blizny czy nietrzymanie moczu. Warto w takim wypadku skonsultować się z lekarzem. – Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej nie są fanaberią ani wymysłem specjalistów od poprawiania urody, stanowią odpowiedź na rzeczywiste problemy kobiet po porodach. Trzeba wiedzieć, że po porodzie organizm kobiety regeneruje się przez około pół roku. Jest to czas, który warto odczekać i dopiero po upływie tych kilku miesięcy przyjść na konsultację związaną z tego typu dolegliwościami – przekonuje dr Marek Wasiluk z Triclinium. Warto pamiętać, że kluczowe jest wybranie odpowiedniego specjalisty, który całościowo spojrzy na estetyczne problemy po ciąży oraz właściwie dopasuje skuteczną terapię, dającą najlepsze efekty leczenia.

Informacje o ekspercie:
Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”, autor nowatorskiej metody leczenia rozstępów No Stretch Marks by Marek Wasiluk

.
Zobacz także:
Wybieramy porodówkę – na co zwrócić uwagę? Wybieramy porodówkę – na co zwrócić uwagę?

▪ ▪ ▪

2659

02.06.2016

Narodziny dziecka to jedno z tych wydarzeń, które będziesz pamiętać do końca życia. Warto więc zadbać o jak najlepsze wspomnienia. Na pewne kwestie związane z porodem, jak chociażby to, ile...

33 pomysły na zabawy w domu - część 1. 33 pomysły na zabawy w domu - część 1.

▪ ▪ ▪

3087

24.03.2015

Gdy aura za oknem nie dopisuje, a dzieciaki umierają z nudy mamy coś dla Ciebie. Kilka propozycji, jak ciekawie wykorzystać ten czas, a przy tym dobrze się bawić. Nie dość, że twórcze, to jeszcze...

Wiedza o alergiach w pigułce Wiedza o alergiach w pigułce

▪ ▪ ▪

2584

29.04.2015

Coraz więcej dzieci i dorosłych jest alergikami. Kichanie, swędzenie i inne nieprzyjemne objawy towarzyszą ponad 40% Polaków. Najwięcej alergików występuje w dużych miastach, co ma związek z...

Atropina – czy warto się jej obawiać? Atropina – czy warto się jej obawiać?

▪ ▪ ▪

9118

18.10.2016

Atropina to trujący alkaloid zawarty w kroplach do oczu. Czasami okuliści przepisują ten lek dzieciom. Rodzice wówczas zaczynają się zastanawiać, czy to aby na pewno dobry pomysł. Ich myśli nachodzi...

Specjalistyczna pielęgnacja Iwostin Solecrin® Specjalistyczna pielęgnacja Iwostin Solecrin®

▪ ▪ ▪

1877

28.04.2017

Warszawa, 10.04.2017 - Laboratorium Iwostin wzbogaciło linię ochrony przeciwsłonecznej Iwostin Solecrin o Krem na przebarwienia SPF 50+ Iwostin Solecrin Lucidin®. Preparat jest przeznaczony do bardzo...

Hartujemy dziecięcą odporność Hartujemy dziecięcą odporność

▪ ▪ ▪

2694

05.12.2014

Czy dziecięce organizmy rzeczywiście można uodpornić na choroby? Co stosować –produkty apteczne czy naturalne? Kiedy najlepiej jest rozpocząć działania profilaktyczne? Poczytaj o hartowaniu...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.