Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1323

Dodano: 30.07.2016

Jak odstawić dziecko od piersi?

Jak odstawić dziecko od piersi?

Odstawianie dziecka od piersi powinno przebiegać stopniowo. Gdy około 6. miesiąca życia maluch zaczyna przyjmować pierwsze stałe pokarmy, powoli odzwyczajamy go od mleka matki. Zwykle proces odstawiania trwa kilka miesięcy. Czasami jednak przedłuża się nawet do kilku lat, bo dziecko nie chce pożegnać się z pokarmem rodzicielki.

Przez pierwsze miesiące mleko z piesi jest najlepszym sposobem na odżywianie niemowlęcia. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera dwudziestokrotnie więcej żelaza. Znacznie redukuje również ryzyko wystąpienia alergii, infekcji układu oddechowego i trawiennego. Karmienie piersią w pierwszych miesiącach jest więc wskazane, i choć można zastąpić je mlekiem modyfikowanym, zaleca się dostarczać maluchowi naturalny pokarm.

Gdy dziecko staje się coraz starsze, do jego diety wprowadza się stopniowo nowe produkty, a mleko matki staje się jednym ze składników posiłku. Przestaje już być niezbędne. Zwykle w tym momencie kobiety podejmują decyzję o odstawieniu niemowlęcia od piersi. Jak tego dokonać, by okres odstawienia przebiegał skutecznie i bezstresowo?

Ssanie piersi służy dziecku zaspokajaniu potrzeby kontaktu, bliskości i bezpieczeństwa. Należy więc dbać o to, by podczas odzwyczajania, nie czuło się opuszczone i zaniedbane. W tym celu często je przytulaj, głaszcz i powtarzaj, jak bardzo je kochasz.

Pokarm to druga rzecz, którą zapewnia karmienie piersią. Pilnuj, aby dziecko nie było głodne, proponuj mu ulubione potrawy i zachęcaj do jedzenia. Głodnego malucha znacznie częściej będzie ciągnęło do piersi.

Niemowlę jest zwykle przyzwyczajone do jedzenia o regularnych porach. Bądź pewna, że pokarm zastępujący mu Twoje mleko, otrzyma o stałych godzinach. Nie obawiaj się jednak wychodzić w tym czasie z domu. Jeżeli jest taka możliwość, niech dzieckiem zajmie się inny członek rodziny, który dotychczas go nie karmił.

Jeżeli malucha wciąż ciągnie do Twojej piersi, rozważ zakup body. Po kilku nieudanych próbach dostania się do Twojego pokarmu, w końcu się znudzi i odpuści. Noś także bluzki nieodsłaniające dekoltu, by dodatkowo go nie kusić.

Jeżeli Twoja pociecha jest coraz starsza, a Ty wciąż nie potrafisz poradzić sobie z odstawieniem go od piersi, możesz wyjechać z domu na kilka dni. Pamiętaj jednak, by poinformować o tym dziecko i zapewnić o swoim powrocie. Porozmawiaj z nim i wytłumacz, że od teraz posiłki będzie mu przygotowywał inny członek rodziny.

Odzwyczajając malucha od swojego pokarmu, należy uważać na własne dobro. Podczas odstawiania, kobiety często borykają się z zapaleniem piersi. Warto więc regularnie odciągać pokarm, pić napar z szałwii i okładać biust liśćmi z białej kapusty. Po okresie dwóch tygodni laktacja powinna znacznie się zmniejszyć, a napięcie odczuwalne w piersiach ustąpić. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać jednak bardzo długo – nawet kilka miesięcy. Jeżeli jest to dla Ciebie uciążliwe, możesz skontaktować się z lekarzem, który zapisze leki zatrzymujące produkcję pokarmu.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Joie Mytrax – super jakość w atrakcyjnej cenie Joie Mytrax – super jakość w atrakcyjnej cenie

▪ ▪ ▪

633

20.11.2019

Wysoką jakość wykonania i zastosowanie sprawdzonych materiałów, kojarzymy zazwyczaj z wysokimi cenami, które w pewien sposób mogą odstraszyć potencjalnych klientów. Znamy jednak firmy, które...

Jak sprawić, by dziecko polubiło szkołę? Jak sprawić, by dziecko polubiło szkołę?

▪ ▪ ▪

1654

02.09.2016

Dzieci zazwyczaj nie lubią wstawać rano do szkoły. Wymyślają różne wymówki, by uniknąć tego przykrego obowiązku. Są przy tym coraz bardziej kreatywne. Co zrobić, by nasz maluch chętniej chodził...

Wilk w sieci Wilk w sieci

▪ ▪ ▪

1478

26.04.2015

Bajka o czerwonym kapturku jest powszechnie znana. Niemal każde dziecko potrafi ją opowiedzieć. Niestety wilk nie czai się tylko w lesie.

Ciąża a jazda samochodem Ciąża a jazda samochodem

▪ ▪ ▪

1548

22.07.2016

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, pewnego dnia zadaje sobie pytanie: czy powinnam prowadzić samochód? Pojawiają się wątpliwości, czy jazda autem za kierownicą jest bezpieczna i czy nie lepiej z...

Jak bezpiecznie przygotować dziecko do uprawiania sportu? Jak bezpiecznie przygotować dziecko do uprawiania sportu?

▪ ▪ ▪

1146

19.08.2017

Tenis, piłka nożna, siatkówka, czy pływanie – to tylko wybrane dyscypliny, które cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci rozpoczynających przygodę ze sportem. O tym jak ważne...

Idziemy z dzieckiem do dentysty Idziemy z dzieckiem do dentysty

▪ ▪ ▪

1625

23.10.2015

Wizyty u dentysty są koniecznością. Lepiej jest, jeśli odpowiednio wcześnie zapoznany dziecko z tym tematem, nie czekając na pojawienie się dolegliwości.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.