Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2261

Dodano: 30.07.2016

Jak odstawić dziecko od piersi?

Jak odstawić dziecko od piersi?

Odstawianie dziecka od piersi powinno przebiegać stopniowo. Gdy około 6. miesiąca życia maluch zaczyna przyjmować pierwsze stałe pokarmy, powoli odzwyczajamy go od mleka matki. Zwykle proces odstawiania trwa kilka miesięcy. Czasami jednak przedłuża się nawet do kilku lat, bo dziecko nie chce pożegnać się z pokarmem rodzicielki.

Przez pierwsze miesiące mleko z piesi jest najlepszym sposobem na odżywianie niemowlęcia. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera dwudziestokrotnie więcej żelaza. Znacznie redukuje również ryzyko wystąpienia alergii, infekcji układu oddechowego i trawiennego. Karmienie piersią w pierwszych miesiącach jest więc wskazane, i choć można zastąpić je mlekiem modyfikowanym, zaleca się dostarczać maluchowi naturalny pokarm.

Gdy dziecko staje się coraz starsze, do jego diety wprowadza się stopniowo nowe produkty, a mleko matki staje się jednym ze składników posiłku. Przestaje już być niezbędne. Zwykle w tym momencie kobiety podejmują decyzję o odstawieniu niemowlęcia od piersi. Jak tego dokonać, by okres odstawienia przebiegał skutecznie i bezstresowo?

Ssanie piersi służy dziecku zaspokajaniu potrzeby kontaktu, bliskości i bezpieczeństwa. Należy więc dbać o to, by podczas odzwyczajania, nie czuło się opuszczone i zaniedbane. W tym celu często je przytulaj, głaszcz i powtarzaj, jak bardzo je kochasz.

Pokarm to druga rzecz, którą zapewnia karmienie piersią. Pilnuj, aby dziecko nie było głodne, proponuj mu ulubione potrawy i zachęcaj do jedzenia. Głodnego malucha znacznie częściej będzie ciągnęło do piersi.

Niemowlę jest zwykle przyzwyczajone do jedzenia o regularnych porach. Bądź pewna, że pokarm zastępujący mu Twoje mleko, otrzyma o stałych godzinach. Nie obawiaj się jednak wychodzić w tym czasie z domu. Jeżeli jest taka możliwość, niech dzieckiem zajmie się inny członek rodziny, który dotychczas go nie karmił.

Jeżeli malucha wciąż ciągnie do Twojej piersi, rozważ zakup body. Po kilku nieudanych próbach dostania się do Twojego pokarmu, w końcu się znudzi i odpuści. Noś także bluzki nieodsłaniające dekoltu, by dodatkowo go nie kusić.

Jeżeli Twoja pociecha jest coraz starsza, a Ty wciąż nie potrafisz poradzić sobie z odstawieniem go od piersi, możesz wyjechać z domu na kilka dni. Pamiętaj jednak, by poinformować o tym dziecko i zapewnić o swoim powrocie. Porozmawiaj z nim i wytłumacz, że od teraz posiłki będzie mu przygotowywał inny członek rodziny.

Odzwyczajając malucha od swojego pokarmu, należy uważać na własne dobro. Podczas odstawiania, kobiety często borykają się z zapaleniem piersi. Warto więc regularnie odciągać pokarm, pić napar z szałwii i okładać biust liśćmi z białej kapusty. Po okresie dwóch tygodni laktacja powinna znacznie się zmniejszyć, a napięcie odczuwalne w piersiach ustąpić. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać jednak bardzo długo – nawet kilka miesięcy. Jeżeli jest to dla Ciebie uciążliwe, możesz skontaktować się z lekarzem, który zapisze leki zatrzymujące produkcję pokarmu.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Mali poznaniacy skonstruują własne roboty! Mali poznaniacy skonstruują własne roboty!

▪ ▪ ▪

2276

04.02.2016

Mali poznaniacy będą uczyć się projektowania w 3D i programowania własnoręcznie skonstruowanych robotów! Podczas warsztatów w Concordia Design najmłodsi nauczą się podstaw specjalistycznych ...

Domowe sposoby na zapobieganie chorobie jesienią Domowe sposoby na zapobieganie chorobie jesienią

▪ ▪ ▪

1771

26.11.2016

Kaszel, katar, kichanie. Jesień to czas, w którym na chorobę jesteśmy narażeni niemal z każdej strony. Częstość występowania infekcji wiąże się z funkcjonowaniem naszego układu odpornościowego,...

Co przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala? Co przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala?

▪ ▪ ▪

1744

07.10.2017

Pakowanie torby do szpitala to temat na wielu forach internetowych. Listy rzeczy różnią się od siebie, jednak jest kilka przedmiotów, na które warto zwrócić większa uwagę.

Ćwiczymy percepcję wzrokową Ćwiczymy percepcję wzrokową

▪ ▪ ▪

3387

09.10.2014

Percepcja wzrokowa nie jest tylko spostrzeganiem wzrokowym. Inaczej – nie jest ważne tylko to, co zobaczymy, ale też interpretacja bodźców. Spostrzegamy kształt i barwę, elementy na tle całości,...

Herbatka TEEKANNE Cherry Berry Herbatka TEEKANNE Cherry Berry

▪ ▪ ▪

2368

15.10.2015

Smok Emil, smoczyca Safira i Mistrz Benio to bohaterowie bajki przygotowanej dla najmłodszych miłośników herbacianych smaków TEEKANNE. Opowieść do głośnego czytania stanowi uzupełnienie debiutującej...

Propozycje zabaw na urodziny dla dzieci Propozycje zabaw na urodziny dla dzieci

▪ ▪ ▪

1432

17.01.2022

Głównym punktem każdej imprezy urodzinowej dla dzieci będą oczywiście zabawy. Im ich więcej, tym lepiej! A naprawdę nie muszą być one jakoś wielce wyszukane czy oryginalne, by wszystkim przypadły...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.