Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2005

Dodano: 30.07.2016

Jak odstawić dziecko od piersi?

Jak odstawić dziecko od piersi?

Odstawianie dziecka od piersi powinno przebiegać stopniowo. Gdy około 6. miesiąca życia maluch zaczyna przyjmować pierwsze stałe pokarmy, powoli odzwyczajamy go od mleka matki. Zwykle proces odstawiania trwa kilka miesięcy. Czasami jednak przedłuża się nawet do kilku lat, bo dziecko nie chce pożegnać się z pokarmem rodzicielki.

Przez pierwsze miesiące mleko z piesi jest najlepszym sposobem na odżywianie niemowlęcia. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera dwudziestokrotnie więcej żelaza. Znacznie redukuje również ryzyko wystąpienia alergii, infekcji układu oddechowego i trawiennego. Karmienie piersią w pierwszych miesiącach jest więc wskazane, i choć można zastąpić je mlekiem modyfikowanym, zaleca się dostarczać maluchowi naturalny pokarm.

Gdy dziecko staje się coraz starsze, do jego diety wprowadza się stopniowo nowe produkty, a mleko matki staje się jednym ze składników posiłku. Przestaje już być niezbędne. Zwykle w tym momencie kobiety podejmują decyzję o odstawieniu niemowlęcia od piersi. Jak tego dokonać, by okres odstawienia przebiegał skutecznie i bezstresowo?

Ssanie piersi służy dziecku zaspokajaniu potrzeby kontaktu, bliskości i bezpieczeństwa. Należy więc dbać o to, by podczas odzwyczajania, nie czuło się opuszczone i zaniedbane. W tym celu często je przytulaj, głaszcz i powtarzaj, jak bardzo je kochasz.

Pokarm to druga rzecz, którą zapewnia karmienie piersią. Pilnuj, aby dziecko nie było głodne, proponuj mu ulubione potrawy i zachęcaj do jedzenia. Głodnego malucha znacznie częściej będzie ciągnęło do piersi.

Niemowlę jest zwykle przyzwyczajone do jedzenia o regularnych porach. Bądź pewna, że pokarm zastępujący mu Twoje mleko, otrzyma o stałych godzinach. Nie obawiaj się jednak wychodzić w tym czasie z domu. Jeżeli jest taka możliwość, niech dzieckiem zajmie się inny członek rodziny, który dotychczas go nie karmił.

Jeżeli malucha wciąż ciągnie do Twojej piersi, rozważ zakup body. Po kilku nieudanych próbach dostania się do Twojego pokarmu, w końcu się znudzi i odpuści. Noś także bluzki nieodsłaniające dekoltu, by dodatkowo go nie kusić.

Jeżeli Twoja pociecha jest coraz starsza, a Ty wciąż nie potrafisz poradzić sobie z odstawieniem go od piersi, możesz wyjechać z domu na kilka dni. Pamiętaj jednak, by poinformować o tym dziecko i zapewnić o swoim powrocie. Porozmawiaj z nim i wytłumacz, że od teraz posiłki będzie mu przygotowywał inny członek rodziny.

Odzwyczajając malucha od swojego pokarmu, należy uważać na własne dobro. Podczas odstawiania, kobiety często borykają się z zapaleniem piersi. Warto więc regularnie odciągać pokarm, pić napar z szałwii i okładać biust liśćmi z białej kapusty. Po okresie dwóch tygodni laktacja powinna znacznie się zmniejszyć, a napięcie odczuwalne w piersiach ustąpić. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać jednak bardzo długo – nawet kilka miesięcy. Jeżeli jest to dla Ciebie uciążliwe, możesz skontaktować się z lekarzem, który zapisze leki zatrzymujące produkcję pokarmu.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Ćwiczymy percepcję wzrokową Ćwiczymy percepcję wzrokową

▪ ▪ ▪

3014

09.10.2014

Percepcja wzrokowa nie jest tylko spostrzeganiem wzrokowym. Inaczej – nie jest ważne tylko to, co zobaczymy, ale też interpretacja bodźców. Spostrzegamy kształt i barwę, elementy na tle całości,...

Koszt wychowania dziecka w Polsce Koszt wychowania dziecka w Polsce

▪ ▪ ▪

2262

11.08.2015

Według aktualnych danych Centrum im. Adama Smitha koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, do 19 roku życia, mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki – od 317 tys. do 350...

Masaż Shantala – lekarstwo na wszystko? Masaż Shantala – lekarstwo na wszystko?

▪ ▪ ▪

2323

22.06.2015

Po wypisaniu ze szpitala wracacie już całą rodzina do domu. Już teraz każde kwilenia odbieracie jako dzwonek alarmowy. Nic więc dziwnego, że gojący się pępek maleństwa wzbudza w Was lekki niepokój....

Pomysły na popołudnie po lekcjach Pomysły na popołudnie po lekcjach

▪ ▪ ▪

2113

26.11.2014

Dzień nie musi kończyć się na odrobieniu lekcji i zjedzeniu kolacji. Są dni, gdy tylko na to starcza czasu, zwłaszcza gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole w godzinach popołudniowych. Jednak im...

Gdy zastanawiamy się nad zmianą szkoły Gdy zastanawiamy się nad zmianą szkoły

▪ ▪ ▪

2068

10.10.2014

Minęło już trochę czasu od rozpoczęcia roku szkolnego. Może twoje dziecko chodzi chętnie do szkoły, nie zgłasza większych trudności, odnosi sukcesy. A może jest wręcz inaczej? – dziecko...

Najpiękniejsze polskie bajki Najpiękniejsze polskie bajki

▪ ▪ ▪

4007

06.05.2016

Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa takie bajki jak „Szklana góra”, „Złota kaczka” czy „Żywa woda”. Powszechnie znane są także opowieści o bazyliszku, poznańskich koziołkach czy Smoku...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.