Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1144

Dodano: 30.07.2016

Jak odstawić dziecko od piersi?

Jak odstawić dziecko od piersi?

Odstawianie dziecka od piersi powinno przebiegać stopniowo. Gdy około 6. miesiąca życia maluch zaczyna przyjmować pierwsze stałe pokarmy, powoli odzwyczajamy go od mleka matki. Zwykle proces odstawiania trwa kilka miesięcy. Czasami jednak przedłuża się nawet do kilku lat, bo dziecko nie chce pożegnać się z pokarmem rodzicielki.

Przez pierwsze miesiące mleko z piesi jest najlepszym sposobem na odżywianie niemowlęcia. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera dwudziestokrotnie więcej żelaza. Znacznie redukuje również ryzyko wystąpienia alergii, infekcji układu oddechowego i trawiennego. Karmienie piersią w pierwszych miesiącach jest więc wskazane, i choć można zastąpić je mlekiem modyfikowanym, zaleca się dostarczać maluchowi naturalny pokarm.

Gdy dziecko staje się coraz starsze, do jego diety wprowadza się stopniowo nowe produkty, a mleko matki staje się jednym ze składników posiłku. Przestaje już być niezbędne. Zwykle w tym momencie kobiety podejmują decyzję o odstawieniu niemowlęcia od piersi. Jak tego dokonać, by okres odstawienia przebiegał skutecznie i bezstresowo?

Ssanie piersi służy dziecku zaspokajaniu potrzeby kontaktu, bliskości i bezpieczeństwa. Należy więc dbać o to, by podczas odzwyczajania, nie czuło się opuszczone i zaniedbane. W tym celu często je przytulaj, głaszcz i powtarzaj, jak bardzo je kochasz.

Pokarm to druga rzecz, którą zapewnia karmienie piersią. Pilnuj, aby dziecko nie było głodne, proponuj mu ulubione potrawy i zachęcaj do jedzenia. Głodnego malucha znacznie częściej będzie ciągnęło do piersi.

Niemowlę jest zwykle przyzwyczajone do jedzenia o regularnych porach. Bądź pewna, że pokarm zastępujący mu Twoje mleko, otrzyma o stałych godzinach. Nie obawiaj się jednak wychodzić w tym czasie z domu. Jeżeli jest taka możliwość, niech dzieckiem zajmie się inny członek rodziny, który dotychczas go nie karmił.

Jeżeli malucha wciąż ciągnie do Twojej piersi, rozważ zakup body. Po kilku nieudanych próbach dostania się do Twojego pokarmu, w końcu się znudzi i odpuści. Noś także bluzki nieodsłaniające dekoltu, by dodatkowo go nie kusić.

Jeżeli Twoja pociecha jest coraz starsza, a Ty wciąż nie potrafisz poradzić sobie z odstawieniem go od piersi, możesz wyjechać z domu na kilka dni. Pamiętaj jednak, by poinformować o tym dziecko i zapewnić o swoim powrocie. Porozmawiaj z nim i wytłumacz, że od teraz posiłki będzie mu przygotowywał inny członek rodziny.

Odzwyczajając malucha od swojego pokarmu, należy uważać na własne dobro. Podczas odstawiania, kobiety często borykają się z zapaleniem piersi. Warto więc regularnie odciągać pokarm, pić napar z szałwii i okładać biust liśćmi z białej kapusty. Po okresie dwóch tygodni laktacja powinna znacznie się zmniejszyć, a napięcie odczuwalne w piersiach ustąpić. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać jednak bardzo długo – nawet kilka miesięcy. Jeżeli jest to dla Ciebie uciążliwe, możesz skontaktować się z lekarzem, który zapisze leki zatrzymujące produkcję pokarmu.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Na jaki kolor pomalować pokój dla nastolatka? Na jaki kolor pomalować pokój dla nastolatka?

▪ ▪ ▪

3398

01.04.2015

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że nastolatkowie to indywidualiści chodzący własnymi drogami. Przestrzeń wokół nich musi więc odzwierciedlać ich buntowniczy charakter. Przemalowując...

Cukrzyca u dzieci – jak sobie z nią poradzić? Cukrzyca u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

▪ ▪ ▪

504

12.05.2018

Twoje dziecko jest wiecznie zmęczone, senne i w ostatnim czasie schudło? Oprócz tego często odwiedza toaletę i męczy je pragnienie? Musisz bacznie je obserwować i udać się z nim do lekarza. Bardzo...

Ranking najdziwniejszych gadżetów dla dzieci Ranking najdziwniejszych gadżetów dla dzieci

▪ ▪ ▪

1350

12.05.2015

Rynek produktów dla rodziców i dzieci jest bardzo szeroki, znajdziemy na nim produkty podstawowe, perełki, ale także i dziwne twory, dzięki którym producenci próbują Nas naciągnąć na niedorzeczne...

Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty? Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty?

▪ ▪ ▪

1534

22.04.2016

Już od pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka z niepokojem obserwujesz rozwój jego zgryzu? Zastanawiasz się na przykład czy ssanie smoczka mu nie zaszkodzi lub czy odległości między mleczakami...

Kiedy dziecko nie chce chodzić do szkoły Kiedy dziecko nie chce chodzić do szkoły

▪ ▪ ▪

1573

10.10.2014

Według badań nawet co czwarte dziecko nie chce chodzić do szkoły. Przyczyn może być wiele, nie tylko przysłowiowe „paluszek i główka”. Kiedy jednak problemy nie są poważne i da się je łatwo...

Śniadanie do szkoły Śniadanie do szkoły

▪ ▪ ▪

1670

09.10.2014

W mediach dużą uwagę przywiązuje się do jedzenia pierwszego śniadania. Bo wiadome jest i nie podlega dyskusji, że trzeba jeść śniadanie przed wyjściem z domu. Pobudzamy wtedy organizm do pracy....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.