2404
Jak odstawić dziecko od piersi?
Odstawianie dziecka od piersi powinno przebiegać stopniowo. Gdy około 6. miesiąca życia maluch zaczyna przyjmować pierwsze stałe pokarmy, powoli odzwyczajamy go od mleka matki. Zwykle proces odstawiania trwa kilka miesięcy. Czasami jednak przedłuża się nawet do kilku lat, bo dziecko nie chce pożegnać się z pokarmem rodzicielki.
Przez pierwsze miesiące mleko z piesi jest najlepszym sposobem na odżywianie niemowlęcia. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera dwudziestokrotnie więcej żelaza. Znacznie redukuje również ryzyko wystąpienia alergii, infekcji układu oddechowego i trawiennego. Karmienie piersią w pierwszych miesiącach jest więc wskazane, i choć można zastąpić je mlekiem modyfikowanym, zaleca się dostarczać maluchowi naturalny pokarm.
Gdy dziecko staje się coraz starsze, do jego diety wprowadza się stopniowo nowe produkty, a mleko matki staje się jednym ze składników posiłku. Przestaje już być niezbędne. Zwykle w tym momencie kobiety podejmują decyzję o odstawieniu niemowlęcia od piersi. Jak tego dokonać, by okres odstawienia przebiegał skutecznie i bezstresowo?
Ssanie piersi służy dziecku zaspokajaniu potrzeby kontaktu, bliskości i bezpieczeństwa. Należy więc dbać o to, by podczas odzwyczajania, nie czuło się opuszczone i zaniedbane. W tym celu często je przytulaj, głaszcz i powtarzaj, jak bardzo je kochasz.
Pokarm to druga rzecz, którą zapewnia karmienie piersią. Pilnuj, aby dziecko nie było głodne, proponuj mu ulubione potrawy i zachęcaj do jedzenia. Głodnego malucha znacznie częściej będzie ciągnęło do piersi.
Niemowlę jest zwykle przyzwyczajone do jedzenia o regularnych porach. Bądź pewna, że pokarm zastępujący mu Twoje mleko, otrzyma o stałych godzinach. Nie obawiaj się jednak wychodzić w tym czasie z domu. Jeżeli jest taka możliwość, niech dzieckiem zajmie się inny członek rodziny, który dotychczas go nie karmił.
Jeżeli malucha wciąż ciągnie do Twojej piersi, rozważ zakup body. Po kilku nieudanych próbach dostania się do Twojego pokarmu, w końcu się znudzi i odpuści. Noś także bluzki nieodsłaniające dekoltu, by dodatkowo go nie kusić.
Jeżeli Twoja pociecha jest coraz starsza, a Ty wciąż nie potrafisz poradzić sobie z odstawieniem go od piersi, możesz wyjechać z domu na kilka dni. Pamiętaj jednak, by poinformować o tym dziecko i zapewnić o swoim powrocie. Porozmawiaj z nim i wytłumacz, że od teraz posiłki będzie mu przygotowywał inny członek rodziny.
Odzwyczajając malucha od swojego pokarmu, należy uważać na własne dobro. Podczas odstawiania, kobiety często borykają się z zapaleniem piersi. Warto więc regularnie odciągać pokarm, pić napar z szałwii i okładać biust liśćmi z białej kapusty. Po okresie dwóch tygodni laktacja powinna znacznie się zmniejszyć, a napięcie odczuwalne w piersiach ustąpić. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać jednak bardzo długo – nawet kilka miesięcy. Jeżeli jest to dla Ciebie uciążliwe, możesz skontaktować się z lekarzem, który zapisze leki zatrzymujące produkcję pokarmu.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka
▪ ▪ ▪
2349
02.07.2016
Pierwsza podróż samolotem z małym dzieckiem to ogromny stres, zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Należy pamiętać o setkach rzeczy, które są niezbędne dla malucha. Jak przygotować się na...
▪ ▪ ▪
2027
08.09.2017
Dzisiejsze tempo życia ma odzwierciedlenie w wyborach przed którymi stajemy każdego dnia, także w decyzjach dotyczących odżywiania. Wybieramy produkty, które szybko zaspokajają nasz głód –...
▪ ▪ ▪
2237
29.09.2015
Dzieci uwielbiają łakocie! Żaden malec nie odmówi słodkiej przekąski, czy kolorowego lizaka!
▪ ▪ ▪
2373
26.11.2015
28 listopada o godzinie 11.00 Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza dzieci w wieku 2-4 lat wraz z rodzicami do udziału w przeznaczonych specjalnie dla nich muzycznych warsztatach, podczas których...
▪ ▪ ▪
5207
18.10.2018
Pasjonujące eksperymenty, nowe technologie i podróże to świat młodych bohaterów serii „Explorer Academy”, autorstwa Trudi Trueit, osadzony w fantastycznych realiach. Przygody Cruza Coronado,...
▪ ▪ ▪
2528
08.08.2015
Rozstępy to koszmar wielu kobiet. Często powstają niezauważone, przez co trudno jest z nimi walczyć.