2063
Jak nauczyć dziecko ostrożności w stosunku do obcych?

Od małego kształcimy w dzieciach przekonanie, że na świecie są ludzie „dobrzy” i „źli”. Jednym z zadań rodzica jest nauczenie swojej pociechy ostrożności, nie rujnując jednak przy tym naturalnej ufności do świata. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą stać się dziecku asertywnym.
Po pierwsze, nie wymagaj od swojej pociechy posłuszeństwa w każdej kwestii. Pozwalaj, by od czasu do czasu się sprzeciwiała. Pokaż dziecku, że może mówić „nie” w domu – w ten sposób będzie wiedziało, że może się bronić także poza nim.
Po drugie, respektuj jego prawo do decydowania o sobie. To ono powinno postanowić, czy ma ochotę na całusa czy przytulanie, również ze strony dziadków i wujków. Pokaż dziecku, że jego ciało należy tylko do niego.
Kolejną kwestią jest pozwolenie maluchowi polegać na własnej intuicji. Uczul, że jeżeli będzie odnosiło wrażenie, że jakiś człowiek na w stosunku do niego złe zamiary, ma posłuchać swojemu wewnętrznemu głosowi i zachować ostrożność.
Po czwarte, udziel mu lekcji obrony. Powiedz, że jeżeli ktokolwiek próbowałby je złapać albo gdzieś zaciągnąć, powinno zacząć jak najgłośniej krzyczeć i bronić się na wszystkie możliwe sposoby – wyrywać się, kopać i gryźć.
Po piąte, naucz dziecko, że jeżeli ktoś częstuje je słodyczami albo daje jakiś prezent, powinno najpierw zapytać Ciebie o zgodę. Jeżeli nie ma Cię w pobliżu, powinno zdecydowanie odmówić przyjęcia upominku.
Następną sprawą jest wyposażenie malucha w telefon komórkowy. Jeżeli Twoja pociecha jest już wystarczająco duża, by czasami poruszać się samodzielnie, warto dać jej telefon na kartę. Dzięki temu, będzie mogła zawiadomić Cię gdzie jest i co robi, a także, zaalarmować w przypadku niebezpieczeństwa.
Najważniejsze jest, by nie straszyć dziecka niepotrzebnie. Nie przypominaj mu nieustannie, że źli ludzie czyhają w okolicy, bo będzie ciągle się bało. Nie zależy Ci przecież na tym, by obudzić w nim nieufność do całego świata, która uniemożliwi rozpoznawanie ryzykownych sytuacji.
Warto również przećwiczyć w domu zachowanie w różnych sytuacjach. Pokaż mu jak powinno się zachować gdy ktoś proponuje mu podwiezienie do domu, odprowadzenie do szkoły czy prosi o pomoc przy poszukiwaniach psa. Spowoduje to, że jakby niebezpieczeństwo faktycznie miało miejsce, dziecko zareaguje odruchowo i zacznie się bronić.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
2063
09.08.2016
Od małego kształcimy w dzieciach przekonanie, że na świecie są ludzie „dobrzy” i „źli”. Jednym z zadań rodzica jest nauczenie swojej pociechy ostrożności, nie rujnując jednak przy tym...

▪ ▪ ▪
3112
07.07.2014
Wyobraźnia dzieci trzy-, czteroletnich jest już naprawdę bogata. To wtedy najczęściej w małych główkach pojawia się ktoś, kogo my, dorośli, nigdy nie zobaczymy. Niewidzialny przyjaciel. Dla...

▪ ▪ ▪
2239
26.10.2015
Słynna złota polska jesień jest piękną porą roku, zachęcającą do rodzinnych aktywności, długich spacerów, obserwacji zmieniającej się przyrody i łapania ostatnich promyków słońca, podczas...

▪ ▪ ▪
3043
17.11.2015
Nela ma zaledwie 10 lat, a już dzięki opisom swoich podróży do najdalszych zakątków świata, zyskała grono wiernych czytelników i miano najmłodszej Reporterki na Świecie. Jej najnowsze książki...

▪ ▪ ▪
1399
30.10.2019
Urodziny to dla wielu dzieci najważniejszy i najbardziej wyczekiwany dzień w roku. Często obchodzony nie tylko w gronie najbliższej rodziny, ale również w towarzystwie kolegów i koleżanek z przedszkola...

▪ ▪ ▪
2203
18.04.2015
Łatwo jest wpaść w pułapkę stereotypów – że niby dziewczynki trzeba wychowywać łagodnie, a chłopców dość twardo. Albo że dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy samochodami. Ile jest...