Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1971

Dodano: 12.02.2018

Jak zadbać o wrażliwą skórę okolic pieluszkowych u niemowlaków?

Jak zadbać o wrażliwą skórę okolic pieluszkowych u niemowlaków?

Pieluszki często powodują u maluchów występowanie nieprzyjemnych i uciążliwych zaczerwienień, mogących doprowadzić do tzw. „pieluszkowego zapalenia skóry”. Jak sobie z nimi porodzić? Co zrobić, aby mu zapobiec i szybko zregenerować cienki naskórek? Podpowiemy!

Tak zwane okolice pieluszkowe są jednymi z najdelikatniejszych miejsc na ciele każdego niemowlaka. Niedojrzała skóra, która nie przyzwyczaiła się jeszcze do nowego środowiska, wrażliwa jest na ocieranie wynikające z obecności pieluszki. W konsekwencji może to doprowadzić do bolesnych odparzeń i zaczerwienień. Można temu zapobiec regularnie i dokładnie zabezpieczając skórę dziecka warstwą ochronną kremu, przy okazji zmiany pieluchy. Zacznijmy jednak od początku.

Dokładnie przemywamy

Zwiększona podatność na zakażenia oraz mniejsza odporność skóry powodują, że o okolice pieluszkowe naszej pociechy powinniśmy dbać szczególnie. Po zdjęciu mokrej pieluchy, pupę malucha należy dokładnie przemyć wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie, naparze z nagietka lub użyć prebiotycznych chusteczek nawilżających przeznaczonych dla niemowląt. W przypadku, gdy dziecko zrobiło kupę, pupę przemywamy pod bieżącą wodą.

Ważne!
Należy pamiętać, że przemywając skórę dziewczynki, robimy to od brzuszka w kierunku pośladków. Zapobiegnie to zanieczyszczeniu kałem przedsionka pochwy i zakażeniu dróg moczowych!

Szczegółowo osuszamy

Kolejnym krokiem po dokładnym przemyciu okolic pieluszkowych, jest osuszanie skóry malca. Szczególną uwagę zwracamy na fałdki skórne. Jest do tego potrzebny jednorazowy ręcznik papierowy lub bardzo miękki ręcznik frotte. Musi być on jednak przeznaczony wyłącznie dla naszego brzdąca, aby nie przeniosły się na nim żadne niebezpieczne drobnoustroje. Ręcznik przykładamy w mokre miejsca, staramy się nie pocierać skóry, aby nie zniszczyć cienkiej warstwy naskórka. Osuszanie to bardzo ważny etap, ponieważ nie do końca wytarta skóra staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii.

Starannie smarujemy

- Ostatnim, ale najważniejszym etapem prawidłowej zmiany pieluszki, jest posmarowanie okolic pieluszkowych odpowiednim kremem przeciw odparzeniom. Fantastycznie w tej roli sprawdzi się kosmetyk zawierający substancje łagodzące i przynoszące ulgę skórze skłonnej do otarć i zaczerwienień, np. Natural Bee Complex. Maluchy potrafią być bardzo ruchliwe i często prowadzi to do powstawania bolesnych odparzeń. Dlatego warto zaufać produktowi, który zdejmie z rodziców obawę o okolice pieluszkowe – mówi Kamila Sitkowska, brand manager By Medica Fisher-Price.

Krem pośladkowy należy stosować przy każdej zmianie pieluszki. Na umytą i osuszoną skórę wystarczy nanieść cienką warstwę kremu. Użycie go w nadmiarze może spowodować powstawanie niepotrzebnych grudek. Regularność jego stosowania zapewni maluchowi uczucie komfortu, zapobiegnie ścieraniu się warstwy lipidowej naskórka. Wspomoże również regenerację skóry i stworzy barierę przed działaniem moczu i kału.

- Komfort dziecka spowodowany brakiem odparzeń to również komfort dla rodziców, którzy nie muszą martwić się o swojego malca. Dzieci nieodczuwające bólu związanego z noszeniem pieluszki są zadowolone, skore do zabaw i ciekawe świata. Warto więc poszukiwać kremów pośladkowych zawierających m.in. witaminę E, zapobiegającą wysuszeniu skóry czy wosk pszczeli, który działa osłonowo i przyspiesza regenerację naskórka – dodaje Sitkowska.

Odparzeniom mówimy STOP!

O czym jeszcze pamiętać, by skóra naszego malucha zawsze była zdrowa i zabezpieczona?

Zobacz także:
Lot samolotem z niemowlęciem Lot samolotem z niemowlęciem

▪ ▪ ▪

2448

02.07.2016

Pierwsza podróż samolotem z małym dzieckiem to ogromny stres, zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Należy pamiętać o setkach rzeczy, które są niezbędne dla malucha. Jak przygotować się na...

Nasz maluch poznaje świat Nasz maluch poznaje świat

▪ ▪ ▪

2630

08.10.2015

Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień nasze dziecko staje się baczniejszym obserwatorem. Już w drugim miesiącu chętnie naśladuje mimikę twarzy, gesty, ruchy i dźwięki otaczających je osób....

Rozwój poprzez zabawę – odgrywanie ról Rozwój poprzez zabawę – odgrywanie ról

▪ ▪ ▪

2957

20.01.2016

Nie od dziś wiadomo, że aktywność twórcza dziecka jest jego naturalną potrzebą biologiczną. Dzięki niej dziecko lepiej poznaje otaczający go świat, jego właściwości, elementy (relacje między...

 Kurczak w menu dziecka. Czy pochodzenie drobiu ma znaczenie? Kurczak w menu dziecka. Czy pochodzenie drobiu ma znaczenie?

▪ ▪ ▪

2899

01.10.2015

Polacy coraz częściej doceniają walory odżywcze i delikatny smak drobiu. W ciągu ostatnich lat spożycie tego mięsa wzrosło i obecnie wynosi ok. 27 kg rocznie na osobę. Szczególnie mięso z kurczaka...

Spokojny i bezpieczny sen niemowlaka Spokojny i bezpieczny sen niemowlaka

▪ ▪ ▪

2463

25.03.2017

Sen dziecka to bardzo ważna sprawa. Powinien być spokojny i bezpieczny. Niemowlęta zaraz po urodzeniu mogą mieć z nim spory problem. Świat, w którym żyjemy jest im zupełnie obcy. Do tej pory spały...

Alkoholizm wśród młodzieży Alkoholizm wśród młodzieży

▪ ▪ ▪

3024

24.08.2015

Alkoholizm wśród młodzieży jest wciąż szokującym tematem. Co innego okazjonalnie wypite piwo z kolegami, a co innego nałóg. Zaczyna się zawsze niewinnie. Pozytywne odbieranie picie alkoholu przez...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.