Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1868

Dodano: 08.02.2018

Bunt dwulatka

Bunt dwulatka

Każdy kto ma dzieci słyszał lub na własnej skórze doświadczył zjawiska buntu w różnym okresie jego dorastania. Pierwszym, z którym rodzic musi się zmierzyć to przekroczenie magicznej granicy 2 lat.

To trudny czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, ze względu na brak porozumienia. Czym charakteryzuje się ten etap i jak radzić sobie w chwilach histerii?

Bunt dwulatka to nic innego jak kolejny etap w rozwoju dziecka. To czas, kiedy nasz maluch zaczyna dostrzegać swoją odrębność. Próbuje wówczas bardzo dosadnie zaznaczyć swoją obecność, nagminnie używając stwierdzenia: „ja sam”, a jego ulubionym słowem jest „nie!”. Chce decydować o sobie w wielu kwestiach, np. jedzenia czy ubioru, a także samodzielnie wykonywać czynności, w których do tej pory pomagali rodzice. Duży wpływ odgrywa też nauka chodzenia, która ułatwia dzieciom penetrowanie pomieszczeń, odsuwanie krzeseł, wchodzenie na parapet. Każdy sprzeciw ze strony dorosłego, wypowiadane zakazy spotykają się z wybuchem niepohamowanej agresji, krzykiem i histerycznym płaczem. W takich sytuacjach często czujemy się bezradni, jednak ważne jest zachowanie spokoju i równowagi, by pomóc dziecku zrozumieć niektóre zachowania i nauczyć je radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Najpierw jednak musimy opanować swoje nerwy, by przypadkiem nie skarcić dziecka klapsem czy krzykiem. Nasza frustracja musi znaleźć ujście – kilka głębokich wdechów, łyk ulubionej herbaty. Starajmy się nie nadużywać słowa „nie”, dać dziecku prawo wyboru: bluzeczka w gwiazdki czy z kotkiem, a także uprzedzać je o planach na najbliższy czas. Nie negujmy chęci samodzielnego ubrania się czy jedzenia swoją łyżeczką. Z pewnością wydłuży to czas wykonywania tej czynności, ale da dziecku poczucie satysfakcji, że zrobiło coś bez pomocy mamy czy taty. Dodatkowo pochwała, przytulenie sprawi, że wspomagamy rozwój naszej pociechy, ograniczając tym samym protesty i agresję.

Redakcja AchTeDzieciaki
Natalia Filipiak

Zobacz także:
Kształtujemy w dziecku wiarę w siebie Kształtujemy w dziecku wiarę w siebie

▪ ▪ ▪

2499

09.10.2014

Będąc już osobami dorosłymi, żałujemy nieraz, że nie mamy większej wiary w siebie. Że gdybyśmy posiadali wyższą samoocenę, nasze cele byłyby bardziej ambitne. Tymczasem okazuje się, że...

Negatywny wpływ smoczka Negatywny wpływ smoczka

▪ ▪ ▪

3381

03.08.2015

Smoczek jest ważny dla dziecka. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i zaspokaja odruch ssania z którym rodzi się maluch. Jednak zbyt długie stosowania smoczka ma również negatywne skutki....

Gdy dziecko obgryza paznokcie Gdy dziecko obgryza paznokcie

▪ ▪ ▪

3418

29.08.2015

Obgryzanie paznokcie jest dość częstym problemem, szacuje się, że robi to 1/3 dzieci i młodzieży. Co więcej, nawyk, zaliczany zresztą do „nerwowych przyzwyczajeń”, może uaktywniać się...

Zagraj w zielone z brokułem Zagraj w zielone z brokułem

▪ ▪ ▪

2030

11.08.2017

Zielone warzywa to obowiązkowa pozycja w dziecięcym jadłospisie. Brokuł świetnie sprawdzi się jako pierwszy krok w ich wprowadzaniu do diety niemowlęcia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak skutecznie walczyć z infekcjami? Jak skutecznie walczyć z infekcjami?

▪ ▪ ▪

2493

09.12.2015

Wraz z nadejściem jesieni za oknem robi się zimniej, wieje silny wiatr i często pada deszcz. Wszystko to sprawia, że znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji układu oddechowego u dzieci....

Jak pokonać zgagę w ciąży? Jak pokonać zgagę w ciąży?

▪ ▪ ▪

2679

18.07.2015

Nieprzyjemne palące uczucie w za mostkiem jest częstym objawem ciąży. Niestety zgaga może nękać ciężarne przez całe dziewięć miesięcy, a nie jest to przyjemne uczucie.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.