Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

443

Dodano: 08.02.2018

Bunt dwulatka

Bunt dwulatka

Każdy kto ma dzieci słyszał lub na własnej skórze doświadczył zjawiska buntu w różnym okresie jego dorastania. Pierwszym, z którym rodzic musi się zmierzyć to przekroczenie magicznej granicy 2 lat.

To trudny czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, ze względu na brak porozumienia. Czym charakteryzuje się ten etap i jak radzić sobie w chwilach histerii?

Bunt dwulatka to nic innego jak kolejny etap w rozwoju dziecka. To czas, kiedy nasz maluch zaczyna dostrzegać swoją odrębność. Próbuje wówczas bardzo dosadnie zaznaczyć swoją obecność, nagminnie używając stwierdzenia: „ja sam”, a jego ulubionym słowem jest „nie!”. Chce decydować o sobie w wielu kwestiach, np. jedzenia czy ubioru, a także samodzielnie wykonywać czynności, w których do tej pory pomagali rodzice. Duży wpływ odgrywa też nauka chodzenia, która ułatwia dzieciom penetrowanie pomieszczeń, odsuwanie krzeseł, wchodzenie na parapet. Każdy sprzeciw ze strony dorosłego, wypowiadane zakazy spotykają się z wybuchem niepohamowanej agresji, krzykiem i histerycznym płaczem. W takich sytuacjach często czujemy się bezradni, jednak ważne jest zachowanie spokoju i równowagi, by pomóc dziecku zrozumieć niektóre zachowania i nauczyć je radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Najpierw jednak musimy opanować swoje nerwy, by przypadkiem nie skarcić dziecka klapsem czy krzykiem. Nasza frustracja musi znaleźć ujście – kilka głębokich wdechów, łyk ulubionej herbaty. Starajmy się nie nadużywać słowa „nie”, dać dziecku prawo wyboru: bluzeczka w gwiazdki czy z kotkiem, a także uprzedzać je o planach na najbliższy czas. Nie negujmy chęci samodzielnego ubrania się czy jedzenia swoją łyżeczką. Z pewnością wydłuży to czas wykonywania tej czynności, ale da dziecku poczucie satysfakcji, że zrobiło coś bez pomocy mamy czy taty. Dodatkowo pochwała, przytulenie sprawi, że wspomagamy rozwój naszej pociechy, ograniczając tym samym protesty i agresję.

Redakcja AchTeDzieciaki
Natalia Filipiak

Zobacz także:
Otyłość a płodność: czy waga ma znaczenie? Otyłość a płodność: czy waga ma znaczenie?

▪ ▪ ▪

983

06.12.2017

Otyłość uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jak powszechnie wiadomo, jest ona bezpośrednią lub pośrednią przyczyna wielu schorzeń, m.in. cukrzycy, miażdżycy, chorób kręgosłupa...

Akademia Dzieci – program edukacyjny Akademia Dzieci – program edukacyjny

▪ ▪ ▪

819

10.01.2017

Cykl warsztatów oraz laboratoriów z zakresu edukacji medialnej, filmowej i muzycznej prowadzonych w formule uniwersytetu dla dzieci. Zajęcia wprowadzają najmłodszych w świat filmu, archiwów, internetu...

Szkoła rodzenia Szkoła rodzenia

▪ ▪ ▪

1256

02.04.2015

Denerwujesz się przed porodem? Nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? W tym artykule przedstawimy wam za i przeciw uczęszczania do szkoły rodzenia.

Świadoma mama - Szczecin 16.03.2016 r. Świadoma mama - Szczecin 16.03.2016 r.

▪ ▪ ▪

1485

11.03.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców ze Szczecina i okolic!

Pierwsze wakacje z niemowlakiem Pierwsze wakacje z niemowlakiem

▪ ▪ ▪

887

13.08.2016

Pierwszy wyjazd z dzieckiem budzi wiele wątpliwości. Niemowlę na wakacjach wymaga większego zaangażowania i wysiłku niż w domu. Jak się przygotować, by urlop odbył się bez stresu?

Nowość dla rodziców - nowa marka sprzętu dla dzieci wchodzi na Polski rynek! Nowość dla rodziców - nowa marka sprzętu dla dzieci wchodzi na Polski rynek!

▪ ▪ ▪

1759

27.10.2015

Jeśli wciąż szukasz odpowiedniego wyposażenia domu, wygodnego dla Ciebie i Twojego malucha, mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Na rynek właśnie wchodzi nowa marka dedykowana dla dzieci i rodziców.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.