Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2098

Dodano: 27.02.2017

Dwujęzyczność, czyli klucz do sukcesu?

Dwujęzyczność, czyli klucz do sukcesu?

Znajomość języka obcego to dzisiaj konieczność. Podróżowanie na własną rękę, praca w międzynarodowych firmach czy możliwość oglądania filmów bez napisów i lektora to tylko niektóre plusy wynikające z doskonałej znajomości języka obcego. Chociaż prawie połowa Polaków deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka poza ojczystym, wiele osób ma problem ze swobodną komunikacją. Rozumiemy, czytamy, ale często nie potrafimy mówić i… myśleć w innym języku. Czy dwujęzyczna edukacja to sposób na efektywną naukę języka oraz inwestycja w przyszłość dziecka?

Klasa językowa, dodatkowe godziny nauki języka obcego, przynajmniej godzina w tygodniu spędzona z native speakerem – coraz częściej te aspekty decydują o wyborze danej szkoły. Rosnąca świadomość, że umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem to klucz do lepszej i ciekawszej przyszłości, każe rodzicom poszukiwać nowych rozwiązań. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że ważne jest nie tylko to, ile czasu dziecko uczy się języka, lecz także to, w jaki sposób go przyswaja i dzięki jakiej metodzie.

Im wcześniej zaczynamy, tym lepiej

Dwujęzyczna edukacja umożliwia posługiwanie się językiem na poziomie podobnym do rodzimej mowy. Wciąż jednak niektórym kojarzy się z błędnym przekonaniem, że dwujęzyczny może być jedynie ten, kto ma różnojęzycznych rodziców. Nic bardziej mylnego – dwujęzyczny może stać się każdy, kto odpowiednio wcześnie zacznie naukę języka zgodnie z metodą nastawioną na praktyczną naukę i swobodną komunikację.

Im wcześniej zaczniemy uczyć się języka obcego, tym lepiej, łatwiej i efektywniej. Nauka od wczesnych lat – najlepiej przedszkola lub szkoły podstawowej – ma wpływ na stopień przyswajania, swobodę używania języka oraz wymowę. Dwujęzyczność jest osiągana dzięki dobraniu odpowiednich metod nauki języka od najwcześniejszych lat, w taki sposób, aby wypracować umiejętność naturalnego komunikowania się w języku angielskim.

W rodzinach dwujęzycznych funkcjonuje często następujący model: jedno z rodziców mówi do dziecka po polsku, a drugie – w innym języku. Ta metoda jest najefektywniejsza w dążeniu do osiągnięcia dwujęzyczności, ponieważ w przeciwieństwie do standardowego nauczania języka, umożliwia dziecku w pełni korzystanie z możliwości posługiwania się nim. Warto również, aby ten model przenieść na grunt szkolny, gdzie jeden opiekun mówi do ucznia wyłącznie po polsku, zaś drugi wyłącznie w języku obcym – mówi Magdalena Bedyńska, dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN.

Dlaczego młodszym przychodzi to łatwiej? Małe dziecko bez trudu rozumie, że może porozumieć się z kimś, używając innych słów, zdań i zwrotów niż te, które wykorzystywało do tej pory. Warto jednak mieć na uwadze, że dzieci w szkole podstawowej nie rozumieją, dlaczego powinny uczyć się języka obcego, jeżeli nie umożliwia on ani wspólnej zabawy, ani komunikowania się z innymi. Nauka oparta na zasadzie „gramatyka + słówka” zniechęca dzieci do nauki i używania języka, może być przyczyną późniejszych niepowodzeń, braku wiary w swoje możliwości, a ostatecznie niechęci do nauki języków obcych.

Przede wszystkim: komunikuj się, mów, rozmawiaj

Chociaż uczniowie, uczący się języka nawet kilka lat, mają duży zasób słów, znają reguły gramatyczne, nie potrafią posługiwać się językiem, co zniechęca ich do dalszej nauki. Nauka języków w wielu szkołach odbywała i się i niezmiennie odbywa w oparciu o nieskuteczną metodę tłumaczeniową. Kolejne ćwiczenia, testy, kartkówki oscylujące wokół tłumaczenia słów lub zdań, nie wpływają na rozwój umiejętności komunikowania się w języku obcym.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby edukacja dwujęzyczna polegała na „zanurzeniu językowym”, czyli stwarzaniu jak najczęstszych okazji do naturalnego komunikowania się w danym języku. Metoda jest podobna do wychowania dwujęzycznego w rodzinie różnojęzycznej. Dzięki takiemu podejściu język staje się narzędziem niezbędnym do zdobywania wiedzy i funkcjonowania we współczesnym świecie, a nie kolejnym przedmiotem szkolnym, który należy „zaliczyć” na jakąś ocenę lub celem samym w sobie.

Dwujęzyczna edukacja okazuje się zatem kluczem do komunikacyjnego sukcesu z kilku powodów:

Co ważne, nauczanie językowo-przedmiotowe pozwala uczyć się języka: w działaniu, tworzeniu, ruchu, w realizowanych wspólnie zadaniach. To wszystko stwarza możliwie najwięcej okazji do komunikacji i poznawania języka w różnych sytuacjach.

Warto pamiętać, że dwujęzyczna edukacja poszerza horyzonty dziecka, rozwija jego tolerancję, ciekawość innych ludzi i kultur oraz zwiększa emocjonalną otwartość.

Informacja przygotowana przez Dwujęzyczną Szkołę PWN: http://szkolapodstawowa.pwn.pl/

Patrycja Rogacz
PR Manager
[email protected]

Zobacz także:
Pierwsza miłość nastolatków Pierwsza miłość nastolatków

▪ ▪ ▪

5177

08.09.2015

Nastolatki nie raz dają popalić rodzicom, a ci dwoją się i troją próbując okiełznać młodzieńczy temperament. Jednak psycholodzy uspokajają, że na wszystko przyjdzie czas i nie ma potrzeby...

Dzieci w świecie nowych technologii Dzieci w świecie nowych technologii

▪ ▪ ▪

2015

28.09.2016

Cyberdzieci – tak mówi się obecnie na najmłodsze pokolenie. Już od najmłodszych lat korzystają z nowych technologii i niejednokrotnie są w stanie lepiej wytłumaczyć działanie niektórych sprzętów...

Kiedy maluchowi grozi odwodnienie? Kiedy maluchowi grozi odwodnienie?

▪ ▪ ▪

2298

21.11.2016

Organizm łatwo ją przyswaja, ale niestety nie potrafi kumulować, dlatego musimy ją nieustannie uzupełniać, by nie doprowadzić do zaburzeń pracy naszego ciała. Woda – bo o niej mowa – bierze...

Pierwsza druga połówka Pierwsza druga połówka

▪ ▪ ▪

2746

22.03.2015

Więź z rodzeństwem to skomplikowana relacja oparta na skrajnych emocjach. Jednocześnie kochasz i nienawidzisz, a wszystko przez to, że jesteście w jakiś sposób nierozerwalnie związani.

Pielęgnacja niemowlęcia Pielęgnacja niemowlęcia

▪ ▪ ▪

3203

13.11.2014

Przy pierwszym dziecku każdy rodzic wpada lekko w panikę - ciągle zastanawia się, czy uda mu się odpowiednio zadbać o pielęgnację swojego maleństwa. Prawdą jest iż pielęgnacja niemowlęcia...

Doula – wymarzona towarzyszka kobiety rodzącej Doula – wymarzona towarzyszka kobiety rodzącej

▪ ▪ ▪

2345

07.07.2014

W Polsce samo określenie „doula” brzmi tajemniczo, nie mówiąc już o wiedzy na temat jej funkcji. Standardem na salach porodowych jest obecność położnych, lekarzy i bliskiej osoby towarzyszącej,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.