2359
Filmy online dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Pula darmowych kodów czeka!
Oglądanie filmów to świetna rozrywka, jednak osoby z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu często nie mogą z niej korzystać na co dzień.
Przed pandemią dla widzów ze szczególnymi potrzebami organizowane były pokazy filmowe, niestety wprowadzone obostrzenia wstrzymały wszelkie projekcje. Zamknięcie kin w dobie popularności serwisów VOD nie stanowi problemu dla przeciętnego odbiorcy, jest natomiast znacznym utrudnieniem dla niewidomych oraz niesłyszących. Oferowane przez platformy filmy nie są zazwyczaj dostosowane do widzów z niepełnosprawnościami, ale dzięki projektowi „Rodzina Kinomaniaków 2.0”, realizowanemu przez Fundację Kultury bez Barier, wkrótce się to zmieni. Podpowiadamy, gdzie oglądać dostępne filmy oraz jak zdobyć kody umożliwiające ich darmowy odbiór.
Może się wydawać, że osoby z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu nie oglądają filmów – nie widzą przecież obrazu albo nie słyszą dźwięków. Nic bardziej mylnego! Odbiór sztuki filmowej przez niewidomych oraz niesłyszących jest możliwy, a oni sami są często miłośnikami kina. Aby umożliwić im oglądanie, wystarczy odpowiednio dostosować filmy do ich potrzeb tzn. zapewnić napisy, tłumaczenie na język migowy oraz audiodeskrypcję, czyli dźwiękowy opis tego, co dzieje się na ekranie. Dzięki tym rozwiązaniom osoby, które nie mogą korzystać ze wszystkich zmysłów podczas projekcji mają zagwarantowany pełny dostęp do kultury.
Dostępne filmy w domowym zaciszu
Zapewnianie dostępu do odbioru sztuki każdemu zainteresowanemu jest istotną kwestią w niwelowaniu nierówności społecznych. Fundacja Kultury bez Barier od lat działa na rzecz usuwania ograniczeń w życiu kulturalnym, a jedną z jej inicjatyw jest projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0”. Jego celem jest stworzenie okazji do odbioru sztuki filmowej dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie przed pandemią było realizowane stacjonarnie w kinach, ale w odpowiedzi na ich zamknięcie projekcje zostały przeniesione do online‘u, tak aby widzowie ze szczególnymi potrzebami wciąż mogli oglądać filmy.
– Wspólne oglądanie filmów z rodziną czy przyjaciółmi to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale też okazja do dyskusji i lepszego poznania siebie nawzajem. Stacjonarna edycja „Rodziny Kinomaniaków” cieszyła się dużą popularnością, dlatego w aktualnej sytuacji naturalne było dla nas przeniesienie działań do internetu. Jako fundacja opracowaliśmy napisy, tłumaczenia oraz audiodeskrypcje, jednak realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania partnerów: M2 Films – dystrybutora filmów, Stowarzyszenia Kin Studyjnych, Kina Elektronik oraz platformy MOJEeKINO, na której pojawiać się będą kolejne produkcje. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas filmy dotrą do jak największego grona zainteresowanych i zapewnią im wspaniałą rozrywkę – komentuje Anna Żórawska, Prezeska Fundacji Kultury bez Barier.
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, który zazwyczaj spędzamy w gronie najbliższych, dlatego szczególnie w tym okresie ważne jest zapewnienie filmów dostępnych dla każdego widza. Na platformie MOJEeKINO pojawiły się już dwa filmy dla najmłodszych odbiorców: „Mój przyjaciel Ufik” oraz „Munio: Strażnik Księżyca”. Filmy te posiadają audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących oraz tłumaczenie na polski język migowy. Dla starszych widzów udostępniono pozycje z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją, takie jak: „Ja Daniel Blake”, „Tully”, „Ghostland” oraz „Sokół z Masłem Orzechowym”. W najbliższych dniach lista filmów będzie powiększać się o kolejne tytuły.
Harmonogram nadchodzących filmów:
18 grudnia, piątek
- „Włoskie wakacje” – PREMIERA, reż. James D’Arcy, Wielka Brytania/Włochy 2020 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
- „Green Book” – reż. Peter Farrelly, USA 2018 – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących
Aby obejrzeć film należy zalogować się na platformie MOJEeKINO.pl, a następnie wybrać interesujący nas seans oraz kino z listy. Dostęp do filmów jest płatny, ale przygotowano pulę kodów umożliwiających darmowe obejrzenie filmów: „Mój przyjaciel Ufik”, „Munio: Strażnik Księżyca”, „Włoskie wakacje” oraz „Sokół z Masłem Orzechowym”. W celu zdobycia kodu wystarczy wysłać wiadomość e-mail z tytułem wybranego seansu na adres [email protected].
Projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0” Fundacji Kultury bez Barier jest finansowany przez m.st. Warszawa i będzie realizowany do 2022 roku. Partnerami inicjatywy są: M2 Films – dystrybutor filmów, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Kino Elektronik oraz platforma MOJEeKINO.
▪ ▪ ▪
3237
01.09.2015
Parki rozrywki to coś, co dzieciaki lubią najbardziej. Wydawać by się mogło, że karuzele, czy zjeżdżalnie to zabawa dla maluchów. Okazuje się, że wszyscy, którzy tak mówią mogą być w dużym...
▪ ▪ ▪
3378
23.01.2020
Wspólne wybieranie wyprawki, remont pokoju dziecka, uczestnictwo w badaniach i podglądanie malucha w czasie USG – tak wyobrażamy sobie ciążę. Tymczasem życie nie zawsze nadąża za wyobrażeniami...
▪ ▪ ▪
3436
03.04.2018
Coraz więcej słyszy się o porodach w wodzie. Metoda ta ma być bardziej komfortowa i mniej bolesna dla przyszłej mamy. Jednak nie każda kobieta może sobie na to pozwolić.
▪ ▪ ▪
2356
18.07.2016
Niewątpliwie, ryby są bogatym źródłem wartości i cennych składników: lekkostrawnego białka oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 (DHA). Są to składniki niezbędne dla...
▪ ▪ ▪
2046
31.08.2016
USG, amniopunkcja, kordocenteza, biopsja kosmówki, test PAPP-A czy NIFTY? Lista badań, które może wykonać kobieta w ciąży, chcąc sprawdzić stan zdrowia swojej pociechy, jest naprawdę długa....
▪ ▪ ▪
2427
10.10.2014
Dzieci, pytając o sprawy intymne, podchodzą do tematu zupełnie swobodnie. To dla nich kolejne źródło ciekawostek, element świata, który poznają na co dzień. Tylko nam, dorosłym, dość trudno...