Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2445

Dodano: 20.09.2015

Cykl EDUKACJA: Kompendium wiedzy rodzica

Cykl EDUKACJA: Kompendium wiedzy rodzica

Twoje dziecko niedługo wybiera się do pierwszej klasy szkoły podstawowej lub już do niej trafiło? Jest całe mnóstwo kwestii, których musisz być świadom jako rodzic. Pogrupowaliśmy ważne zagadnienia, aby pomóc Ci uporać się z natłokiem wiedzy dotyczącej opieki nad świeżo upieczonym żakiem.

Odroczenie nauki

Naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej można odroczyć na wniosek rodzica, jednak musi być on poparty opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dyrektor szkoły ma obowiązek przyjąć odroczenie. Z kolei w tym samym roku do końca grudnia rodzice sześciolatków mogą odroczyć obowiązek szkolny i przenieść pociechę z powrotem do przedszkola. W takich przypadkach również potrzebna będzie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. W klasach I-III szkoły podstawowej uczniowie mają prawo do swobodnej organizacji zajęć i lekcji trwających krócej niż 45 minut. Ci sami uczniowie mają też prawo do prac domowych dostosowywanych do ich możliwości. Ustawa gwarantuje dzieciom możliwość odrabiania zadań domowych podczas pobytu w świetlicy. Pociechy mogą również uczęszczać na zajęcia dostosowane do ich zainteresowań.

Pomoc poradni psychologicznej i pedagogicznej

Musisz wiedzieć, że pomoc psychologa i pedagoga należy się zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Jeżeli opiekun dostrzega, że jego podopieczny ma problemy emocjonalne, nie radzi sobie z nauką, jest agresywny, apatyczny lub przejawia symptomy zaburzeń odżywiania, może zwrócić się o pomoc do szkolnego psychologa lub pedagoga. Pierwszaki niekiedy mają kłopot z przystosowaniem się do nowej grupy rówieśniczej i przyzwyczajeniem do nadwyżki obowiązków. Gdy zauważysz, że Twoja pociecha niechętnie wybiera się na zajęcia i unika spotkań z kolegami i koleżankami z klasy, porozmawiaj na ten temat ze szkolnym psychologiem lub pedagogiem. Jeżeli nie chcesz korzystać z pomocy w szkole, możesz wybrać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Obowiązek odbierania dziecka ze szkoły

Jeżeli Twój podopieczny zaczyna lub kończy zajęcia wtedy, gdy jesteś w pracy, może poczekać na Ciebie w szkolnej świetlicy, która czynna jest zwykle od godziny 7.00 do 17.00. W wielu placówkach młodsi i starsi uczniowie przebywają w osobnych salach, ale zdarzają się też szkoły, w których świetlica jest jedna.

1 2
Zobacz także:
Pokój w stylu księżniczki Pokój w stylu księżniczki

▪ ▪ ▪

2891

11.09.2015

Urządzanie pokoju dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, gdy cel jest jeden i dość jasno określony – córka chce się czuć jak księżniczka, a pokój ma być jej królestwem. I to dosłownie....

Eleganckie torby dla mam Eleganckie torby dla mam

▪ ▪ ▪

2775

16.06.2015

Nowoczesne torby dla młodych mam to nie tylko garść funkcjonalnych rozwiązań, ale i niepowtarzalny design. Na co zwracać uwagę, wybierając tę jedną jedyną? Oto lista polecanych toreb dla mam.

Koszt wychowania dziecka w Polsce Koszt wychowania dziecka w Polsce

▪ ▪ ▪

2775

11.08.2015

Według aktualnych danych Centrum im. Adama Smitha koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, do 19 roku życia, mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki – od 317 tys. do 350...

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru

▪ ▪ ▪

2718

11.06.2017

Badania na przykładzie diety 2000 kcal. W przypadku dzieci z cukrów prostych może pochodzić 150 kcal dziennie, co odpowiada ok. 7 łyżeczkom cukru (ok. 37 gramów).

Wychowanie bezstresowe – wady i zalety Wychowanie bezstresowe – wady i zalety

▪ ▪ ▪

8756

05.12.2015

Wychowanie bezstresowe zawsze będzie wzbudzać emocje. Chyba żadna inna koncepcja wychowania nie zgromadziła tylu przeciwników. Problemy często wynikają z błędnego założenia, że dziecku można...

Dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych Dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych

▪ ▪ ▪

2656

25.08.2015

Nie wszystkie dzieci mają możliwość wzrastania i wychowywania w domach rodzinnych. W przypadku rodzin patologicznych może nawet lepiej… Szacuje się, że ponad 90 tys. dzieci żyje poza swoją rodziną...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.