Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1491

Dodano: 22.07.2016

Ciąża a jazda samochodem

Ciąża a jazda samochodem

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, pewnego dnia zadaje sobie pytanie: czy powinnam prowadzić samochód? Pojawiają się wątpliwości, czy jazda autem za kierownicą jest bezpieczna i czy nie lepiej z niej zrezygnować.

Zdania są podzielone – instruktorzy szkół jazdy twierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań, podczas gdy lekarze ginekolodzy radzą rozważyć ten pomysł, szczególnie w ostatnich tygodniach. Eksperci twierdzą, że do połowy drugiego trymestru kobieta może spokojnie prowadzić auto, ponieważ pasy bezpieczeństwa idealnie leżą na miednicy. Później istnieją pewne zagrożenia. Brzuch jest większy, co utrudnia lub całkowicie uniemożliwia zapięcie pasów oraz krępuje ruchy za kierownicą.

Kwestia zapinania pasów bezpieczeństwa przez ciężarną jest sporna. Według kodeksu ruchu drogowego, kobiety w widocznej ciąży nie mają obowiązków zapinania pasów. Lekarze jednak stanowczo odradzają takie rozwiązanie. Wypadnięcie z pojazdu podczas wypadku grozi bowiem zdecydowanie poważniejszymi konsekwencjami. Aby odpowiednio zabezpieczyć pasażerkę, pas musi być zapięty prawidłowo. Należy koniecznie przełożyć go pod brzuchem, w taki sposób, by leżał na biodrach, nieskręcony w żaden sposób. Na rynku są też dostępne są specjalne adaptery przeznaczone dla przyszłych mam, które umożliwiają obniżenie pasa poniżej brzucha. Podczas ewentualnego wypadku, taki adapter kieruje siłę uderzenia na biodra.

Kontrowersyjną sprawą są również poduszki powietrzne. Z powodu ich skuteczności w ratowaniu ludzkiego życia, znajdują się w każdym aucie. Włączona poduszka powietrzna stwarza jednak zagrożenie dla kobiety w ciąży. Jej ewentualne uruchomienie powoduje wysokie prawdopodobieństwo, że uderzy w miejsce, gdzie przyszła mama nosi dziecko. Dbając o bezpieczeństwo, przed podróżą z ciężarną należy więc wyłączyć poduszki powietrzne.

Aby zminimalizować ryzyko wypadku, znacznie lepiej jest nie doprowadzać do trudnych sytuacji na drodze. Bardzo ważną kwestią jest technika jazy. Podczas ciąży warto jest jeździć spokojniej, stosując się np. do zasad ecodrivingu. Celem ekojazdy jest oszczędzanie paliwa, na co wpływa delikatne przyspieszanie i wcześniejsze hamowanie, czyli przewidywanie sytuacji na drodze. Dobrze jest też zaplanować wcześniej trasę w taki sposób, by unikać wyboistych ulic. Ekojazda pomaga nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale także pozwala zaoszczędzić paliwo.

Problemem, który należy również wziąć pod uwagę są zażywane przez ciężarną leki. Niektóre z nich działają negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z tego powodu, trzeba bezwzględnie zapoznać się z treścią ulotki przy opakowaniu i upewnić się, że dany lek nie wpływa na osłabienie koncentracji.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Chcesz zastosować karę wobec dziecka? – zrób to mądrze  Chcesz zastosować karę wobec dziecka? – zrób to mądrze

▪ ▪ ▪

1386

07.11.2015

Najłatwiej jest zabraniać, celować w rzeczy, które dziecko lubi: Nie obejrzysz bajki, nie pójdziesz na rower, nie dostaniesz podwieczorku, nie kupię ci loda, itd., itp. W chwilach wzburzenia, gdy...

Stres pourazowy Stres pourazowy

▪ ▪ ▪

1639

07.04.2015

Zaburzenie stresu pourazowego kojarzone jest głównie z żołnierzami i ofiarami gwałtu. To w takim kontekście najczęściej słyszymy o jego istnieniu. Dotyczy on jednak również młodych matek.

Kilka słów o basenach ogrodowych Kilka słów o basenach ogrodowych

▪ ▪ ▪

1191

21.09.2016

Posiadanie własnego basenu ogrodowego to marzenie nie tylko dzieci, ale też zmęczonych upałami dorosłych. Duży basen w ogrodzie może być atrakcją w trakcie przyjęć urządzanych w ogrodzie, jak...

Gra miejska i piknik rodzinny na Bemowie Gra miejska i piknik rodzinny na Bemowie

▪ ▪ ▪

1243

16.08.2016

Kapitan Warszawa szuka właśnie Ciebie! Tajemnicza Komnata w Pałacu Kultury i Nauki – czy naprawdę istnieje?

Sposoby na dobry sen Sposoby na dobry sen

▪ ▪ ▪

967

14.11.2016

Temat nieprzespanych nocy jest znany niemal wszystkim świeżo upieczonym rodzicom. Nowy członek rodziny zwykle nie potrafi dostosować się do obowiązujących zwyczajów i nie śpi, kiedy nie ma na...

Wzmacniamy młodą mamę Wzmacniamy młodą mamę

▪ ▪ ▪

1509

07.07.2014

Każda młoda mama zasługuje na miano bohatera. Przez dziewięć miesięcy nosiła pod maluszka, potem przeszła przez ból porodu i mimo że sama chciałaby wziąć urlop i porządnie wypocząć, opiekuje...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.