3105
Przedszkole uczy, bawi i inspiruje

To właśnie w nim dzieci stawiają pierwsze kroki ku samodzielności. Integruje najmłodszych i rozwija w nich zdolności społeczno-emocjonalne niezbędne w życiu każdego dorosłego człowieka. Przedszkole bez wątpienia odgrywa niezwykle ważną rolę w wychowaniu dzieci. Jak mądrze wykorzystać ten beztroski czas, żeby znaleźć i rozwinąć indywidualne pasje naszych pociech?
Zabawa to nieodłączny element świata najmłodszych. Pozwala skupić ich uwagę i zainteresować konkretnymi zadaniami. Dzieci posiadają niespożytą energię, dlatego ciężko utrzymują koncentrację i mają problem z tzw. „wysiedzeniem w miejscu”. Atrakcyjność, jaką zapewniają rozmaite formy zabawy to doskonały wabik, którym można na dłużej zaciekawić najmłodszych. Dodatkowo, jak podkreślają pedagodzy i psychologowie zabawa to najbardziej efektywny sposób nauki. Dzieci mają wrodzoną ciekawość, zadają pytania, szukają odpowiedzi, chętnie angażują się w stawiane przed nimi zadania. Zabawa powinna być jednak przemyślana. Odpowiednio zaprojektowane aktywności pomogą znaleźć i rozwinąć indywidualne zdolności najmłodszych.
– Dzieci spontanicznie podejmują aktywności, które znajdują się w obrębie ich zainteresowań. Wystarczy być więc uważnym i wychwytywać, po którą zabawkę najchętniej sięga najmłodszy – tłumaczy psycholog dziecięca, Dorota Kalinowska. – Jeśli np. dziewczynka najchętniej rysuje, wykleja lub bawi się plasteliną to najpewniej posiada zdolności plastyczne, które warto w niej rozwijać – dodaje. W jaki sposób? – Nie dawajmy dzieciom gotowych zabawek. Dużo ciekawsze będą… półprodukty! – twierdzi Kalinowska. Zdaniem psycholog to właśnie one niezwykle rozwijają kreatywność dzieci. Zamiast więc bawić się domkiem dla lalek lepiej zachęcić dziewczynki do zrobienia własnego np. z pudełek po butach. Każde z nich może być osobnym pokojem. Farbami lub kolorowymi flamastrami można je udekorować i ozdobić. Taka zabawa zaangażuje nie tylko wyobraźnię, wpłynie na umiejętności plastyczne, ale będzie rozwijać także zdolności przestrzenne i logiczne myślenie.

▪ ▪ ▪
4856
07.10.2014
Nie wszystkie dzieci muszą być pewne siebie i przebojowe. Dziecko nieśmiałe nie znaczy gorsze. Po prostu taka jest jego natura, choć mogły też zadziałać uwarunkowania genetyczne oraz wychowanie....

▪ ▪ ▪
2784
24.04.2017
Jak powinno wyglądać odżywianie malucha w wieku przedszkolnym? Jeśli z jednej strony chcesz, aby dziecko jadło zdrowe produkty, a z drugiej, aby nie czuło się wykluczone z grupy rówieśników zajadających...

▪ ▪ ▪
2911
02.03.2015
Przestrzeń malucha rządzi się swoimi prawami. Ma być kolorowo, kreatywnie i stymulująco. Nie od dziś przecież wiadomo, że otoczenie ma rzeczywisty wpływ na rozwój dziecka: jego poczucie estetyki,...

▪ ▪ ▪
2797
24.07.2015
Rozmowa to podstawa budowania relacji między rodzicami a dziećmi. Niestety coraz częściej jest ona zastępowana przez tłumaczenie świata lub elektronikę.

▪ ▪ ▪
2935
25.06.2015
Zostawienie dziecka w obcych rekach może być bardzo trudne. Próbujemy odczarować mity dotyczące pobytu w żłobku.

▪ ▪ ▪
3410
06.09.2016
Rodzice wiedzą, że picie wody jest zdrowe. Jednak często dzieci za nią nie przepadają, bo nie jest dla nich tak atrakcyjna, jak to co kolorowe i słodkie.