Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2768

Dodano: 16.09.2016

Gdy Twoje dziecko nie chce uprawiać sportu

Gdy Twoje dziecko nie chce uprawiać sportu

Dla wielu dzieci, wychowujących się jeszcze 30 lat temu, największym marzeniem było posiadanie roweru albo łyżew. Obecnie te sprzęty ustępują miejsca smartfonom i tabletom. Do tego motywacja dzieci do uprawiania sportu znacząco spada. Dlaczego się tak dzieje i jak można temu zapobiec?

Sport, zarówno w życiu dorosłych, tak i w życiu dzieci, jest bardzo ważny i niesie za sobą wiele korzyści. Znacząco poprawia koordynację ruchową, kondycję a także samopoczucie. Uprawianie sportu to także poprawa współżycia społecznego i wykształcanie postaw prospołecznych. Dzieci, grające w gry zespołowe uczą się współpracy, współzawodnictwo daje poczucie pewności siebie, a w chwilach niepowodzeń pozwala nauczyć się godzenia z tym.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których najmłodsi stronią od sportu. Bardzo często problem nie tkwi w dzieciach, a w rodzicach. Ci młodsi mają tendencję do naśladowania zachowań, które widzą w najbliższym otoczeniu i powielania ich. Nieskuteczne więc może być przekonywanie dziecka do wyjścia na podwórko, jeżeli rodzice całe popołudnie leżą na kanapie. Należy pamiętać także, że wspólne uprawianie sportu ze swoimi pociechami może być świetną zabawą dla obu stron. Nie muszą to być od razu zajęcia wymagające dużego wysiłku. Może warto zastanowić się nad rozpoczęciem aktywności od długich spacerów.

Niejednokrotnie opór przed sportem wynika ze strachu przed porażką. Sposobem na to jest rozmowa i wytłumaczenie, że nie chodzi o to, ile razy upadniesz, a o to, ile razy się podniesiesz. W sporcie bowiem najważniejsze jest osiąganie sukcesów metodą małych kroczków, które należy doceniać – nawet te najmniejsze. Kiedy dziecko już coś trenuje, taka motywacja jest także niezwykle przydatna. Najlepiej zrezygnować z motywacji, w której za wygrany mecz obiecujemy nagrodę. Lepiej spróbować tej w stylu: jeżeli dasz z siebie wszystko – będziesz lepszym zawodnikiem. Dla dzieci niezwykle ważne jest wsparcie rodziców, dlatego nie można zapomnieć o kibicowaniu dziecku w rozwijaniu jego pasji. Ich motywacja wzrasta kiedy czują aprobatę ze strony rodziców. Jak we wszystkim jednak należy znać umiar. Jeżeli pochwał będzie za dużo i będą nieszczere – dziecko od razu to wyczuje i można osiągnąć przeciwny efekt.

Aby dziecko czerpało przyjemność ze sportu, musi samo wybrać dziedzinę. Do pewnego wieku dziecku trudno samemu określić co chciałoby robić, jednak kiedy pojawiają się pierwsze sygnały na temat zainteresowań, warto zwrócić na to uwagę. Sport, który będzie uprawiało nie może być niespełnionym marzeniem rodzica. Ważny jest także czas, które poświęcać będą na ćwiczenia – nie można zapisywać ich na wszystkie dostępne zajęcia. Dziecko musi mieć także czas na przyjaciół i odpoczynek.

Jeśli dzieci, mimo dodatkowych zajęć i rozmów na ten temat, w dalszym ciągu nie garną się do sportu, może warto wprowadzić wspólną, poranną gimnastykę. Nawet jeżeli miałaby trwać kwadrans – to może być istotny krok w kierunku wykształcenia u dziecka nawyku codziennych ćwiczeń.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Joanna Szałkowska

Zobacz także:
Jak nosić niemowlę? Jak nosić niemowlę?

▪ ▪ ▪

2782

26.06.2015

Te małe istoty są bardzo kruche. Nie raz zastanawiamy się jak złapać maleństwo, aby nie zrobić mu krzywdy. Poznajcie kilka podstawowych zasad.

Wehikuł czasu z dzieciństwa Wehikuł czasu z dzieciństwa

▪ ▪ ▪

6321

19.05.2015

Dzieci rosną bardzo szybko, uczą się nowych rzeczy, wyrastają z ubranek, a ulubiony miś nie jest już niezbędnym towarzyszem. Na pewno chcielibyście, aby kiedyś Wasze dorosłe dziecko posiadało...

Ile powinno wynosić kieszonkowe? Ile powinno wynosić kieszonkowe?

▪ ▪ ▪

2579

09.04.2016

Wypowiedź: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, ekspert programu edukacji finansowej dzieci „Cha-Ching”.

Ferie – zimowe szaleństwo czy kłopot dla rodziców? Ferie – zimowe szaleństwo czy kłopot dla rodziców?

▪ ▪ ▪

1837

22.01.2018

Dwutygodniowa przerwa w okresie zimowym to dla dzieci wyczekiwany odpoczynek od obowiązków szkolnych, sprawdzianów, zadań domowych. Błogie lenistwo, więcej swobody sprawia jednak, że „nudzi mi...

Infekcje grzybicze głowy Infekcje grzybicze głowy

▪ ▪ ▪

3592

27.07.2015

To częste choroby wśród dzieci. Do zarażenia może dojść przez kontakt z inną osobą, jak i zwierzęciem. Nie dość, że zakaźna, to jeszcze długotrwała w leczeniu.

Rodzina patchworkowa Rodzina patchworkowa

▪ ▪ ▪

3448

09.02.2015

Jeszcze niedawno określenie „patchworkowa” używaliśmy w określaniu specjalnej… kołdry. Na czym polega jej fenomen? – otóż, nie składa się na nią jednolity materiał, a raczej skrawki...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.