2798
Badania profilaktyczne ochroną dla zdrowia i rodziny c.d.

Jak wynika z badań CBOS, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków jest niezmienna. Wg 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74% ankietowanych1. Są to więc zagadnienia blisko ze sobą związane, które niekiedy mogą być zachwiane przez tak niespodziewane zdarzenia, jak choroba. Nie lubimy o nich rozmawiać, ani myśleć i trudno się temu dziwić. Niestety także one są częścią życia, czy tego chcemy, czy nie. Możemy starać się minimalizować ryzyko ich wystąpienia, jednak nie mamy gwarancji, że nigdy nas nie dotkną. Dlatego dobrze jest przygotować się na ewentualne starcie, poprzez regularne badania profilaktyczne.
– Wiemy, jak wiele wysiłku kosztuje przełamanie wewnętrznych barier przed diagnozą. Ale wynik badania niczego nie zmienia – nie czyni nas ani zdrowszymi, ani bardziej chorymi. To tylko niezbędna wiedza, na temat stanu zdrowia własnego organizmu, która jest potrzebna do ewentualnego podjęcia dalszych działań. Należy zaznaczyć, że odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie lub skrócić proces leczenia. Dlatego wspólnie z naszymi ambasadorami zachęcamy wszystkich Polaków do pokonania lęku przed profilaktyką nowotworową i badaniami – komentuje Marta Pokutycka-Mądrala, Rzecznik Prasowy Nationale-Nederlanden.
Zalecane badania profilaktyczne
Aby zapobiec nowotworom, kobietom po 18. r.ż. zaleca się:
- Samobadania piersi, raz w miesiącu po zakończeniu menstruacji, najlepiej między 6. a 10. dniem cyklu.
- Raz w roku wizytę u ginekologa oraz wykonanie cytologii, która pozwala rozpoznać większość stanów przedrakowych. Gdy wynik jest prawidłowy, powtarza się ją co 2 lata.
Kobietom po 30. r.ż. zaleca się:
- Raz w roku i cytologię i rutynowe badanie ginekologiczne oraz samodzielne badanie piersi.
- Raz w roku USG piersi.
- Co 2 lata USG przezpochwowe – pozwala wykryć wszelkie zmiany w obrębie narządów rodnych.
Kobietom po 40. r.ż. zaleca się:
- Jeśli nie ma ryzyka obciążeń genetycznych, raz w zgłosić się na USG piersi, a co miesiąc, po menstruacji, badać piersi. Jeśli takie ryzyko istnieje należy zgłosić się na konsultację do poradni genetycznej, gdzie lekarz onkolog-genetyk powie, jak dalej postępować.
- Raz w roku robić cytologię. Jeśli jest się dziedzicznie obciążoną rakiem szyjki macicy, należy regularnie raz w roku zgłaszać się też na USG narządów rodnych, by uchronić się przed rakiem jajnika i trzonu macicy.
- Wykonywać również prześwietlenie (RTG) klatki piersiowej (jeśli pali się papierosy).
- Raz w roku robić badanie USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, pęcherza moczowego, trzustki i położonych wewnątrz węzłów chłonnych.
Aby zapobiec nowotworom, mężczyznom po 18. r.ż. zaleca się:
- Ze względu na zagrożenie nowotworem jąder należy badać się samodzielne, a w przypadku niepokojących zmian (niebolesne powiększenie jądra, zaczerwienienie moszny, ból jądra, szybko narastające powiększenie moszny) – natychmiast zgłosić się do lekarza.
Mężczyznom po 40. r.ż. zaleca się:
- Raz w roku zrobić RTG klatki piersiowej, zwłaszcza jeśli pali się papierosy.
- Raz w roku badanie prostaty (USG) – rak gruczołu krokowego we wczesnym stadium nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Mogą się za to pojawić problemy związane z rozrostem prostaty – utrudnienie oddawania moczu.
- Kontrolować stan jąder, czy nie ma na ich powierzchni żadnych niepokojących zmian np. guzków.
- Raz w roku badanie USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, pęcherza moczowego, trzustki i dwunastnicy.
Krzysztof Pilaszek

▪ ▪ ▪
2816
26.10.2015
Słynna złota polska jesień jest piękną porą roku, zachęcającą do rodzinnych aktywności, długich spacerów, obserwacji zmieniającej się przyrody i łapania ostatnich promyków słońca, podczas...

▪ ▪ ▪
2401
10.02.2016
Domowa pizza nie zawsze ma idealnie okrągły kształt, ale zapach jaki roznosi się po domu w czasie pieczenia jest nie do opisania! Dobrze wyrobione ciasto, sos i ser to przepis na pyszny posiłek, który...

▪ ▪ ▪
2600
07.01.2016
„Oddajemy obywatelom wolność” zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w trakcie sejmowej debaty. Niedługo potem sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty zniósł obowiązek...

▪ ▪ ▪
2836
07.07.2014
Wiele mam nie zetknęło się nigdy z określeniem „lęk separacyjny”, a jest to etap niezwykle ważny w rozwoju dziecka. Maluch reaguje gwałtownie, gdy mama znika z pola jego widzenia, nawet jeśli...

▪ ▪ ▪
2401
17.03.2016
Ziołowe preparaty to doskonała alternatywa dla rodziców, którzy nie chcą fundować swojemu dziecku kuracji antybiotykowej. Naturalne lekarstwa nie wymagają leków osłonowych. Podpowiadamy, jakie...

▪ ▪ ▪
2417
26.11.2015
28 listopada o godzinie 11.00 Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza dzieci w wieku 2-4 lat wraz z rodzicami do udziału w przeznaczonych specjalnie dla nich muzycznych warsztatach, podczas których...