2145
Babcia, niania czy żłobek?
Kobiety coraz częściej rezygnują z wydłużonego urlopu macierzyńskiego i decydują się na kontynuowanie kariery zawodowej. Wówczas pojawia się pytanie - kto zajmie się dzieckiem? Zwykle wyjścia są trzy: babcia, niania oraz żłobek.
Babcia
Dla wielu jest to oczywisty wybór. Babcia jest zaufaną osobą w rodzinie, mieszka blisko i z pewnością będzie szczęśliwa mogąc spędzić z wnukiem więcej czasu. Sporo kobiet na emeryturze może w ten sposób spełnić siebie i zatrzymać poczucie bycia potrzebną. Maluch jest także świetnym pretekstem do wyjścia z domu, spacerów i zaznania odrobiny aktywności. Wydaje się to rozwiązanie idealne, jednak ma również swoje wady. Niektórzy rodzice obawiają się, że babcia może mocno ingerować w sprawy wychowania dziecka lub będzie uważała, że jej metody są lepsze.
W dzisiejszych czasach stereotyp starszej pani na emeryturze nie jest już taki oczywisty. Coraz częściej babcia jest kobietą aktywną zawodowo, która nie jest w stanie zajmować się wnukami na co dzień. Inne, mimo emerytury zwyczajnie nie chcą brać na swoje barki kolejnych obowiązków i oczekują, że po zakończeniu kariery zawodowej będą mogły zająć się swoimi pasjami. Pojawia się jeszcze problem w sytuacji, gdy dziadkowie mieszkają w innym mieście i codzienne dojazdy są wykluczone. W takich przypadkach rodzice muszą poszukać innych możliwości.
Niania
Opiekunka to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na indywidualnej opiece. Dobra niania to skarb. Dla osoby pracującej w taki sposób jest to sposób na zarobek, więc musi dostosować się do oczekiwań pracodawców, czyli w tym przypadku rodziców.
Jeżeli chcecie, by Wasze dziecko rozwijało się w konkretnym kierunku, można znaleźć opiekunkę, specjalizującą się w kształceniu tych umiejętności. Np. coraz większą popularnością cieszy nauka języka obcego już od najmłodszych lat, więc obcojęzyczna niania jest świetnym rozwiązaniem.
Jest jednak kilka wad zatrudniania prywatnej opieki dla dziecka. Jednym z nich niewątpliwie są koszty. W zależności od miasta i konkretnych obowiązków (np. gotowanie obiadu, wyprowadzanie psa), wynagrodzenie waha się od 1000 do nawet 3000 zł za miesiąc. Kolejną kwestią jest znalezienie dobrej niani, która będzie sumiennie wykonywała swoje zadania. Czasami zatrudnione osoby, wiedząc, że pracodawca jest poza domem, lekceważą swoje obowiązki lub nie wykonują ich w odpowiedni sposób. Rzadko kiedy rodzice są w stanie skontrolować ich pracę. Jak więc znaleźć dobrą opiekunkę? Najlepiej poprzez pocztę pantoflową – warto popytać wśród znajomych i zasięgnąć ich opinii.
Żłobek
Żłobki obecnie cieszą się ogromną popularnością. Państwowe placówki przyjmują maluchy od 20 tygodnia życia do 3 lat. Często, nawet te prywatne, są dużo tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie niani. Niestety, żłobków wciąż jest za mało, a chętnych przybywa. Z tego powodu, nie wszyscy rodzice mają możliwość skorzystania z ich oferty.
Niewątpliwą zaletą takich placówek, poza kosztami, jest fakt, że pracuje w niej doświadczona kadra. Zatrudniane są wykształcone opiekunki, nauczycielki i pielęgniarki, które znają się na wychowaniu i rozwoju dzieci. Maluchy są angażowane w różny gry edukacyjne, każdego dnia mogą słuchać muzyki, malować i się bawić. Z powodu braku indywidualnej opieki, maluchy mają również okazję do nauki samodzielności.
Decyzja o formie opieki nad dzieckiem nie jest łatwa. Spośród kilku dostępnych rozwiązań należy wybrać to najbardziej korzystne dla całej rodziny.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka
▪ ▪ ▪
2622
10.08.2015
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, czy szczepić swoje dzieci. O ile wcześniej takie zabiegi były czymś naturalnym i niepodważalnym, o tyle aktualnie szczepionki zyskują coraz...
▪ ▪ ▪
2212
09.02.2016
Jeśli zapomnieliście zarezerwować stolik w eleganckiej restauracji, nie macie ochoty na seans w zatłoczonym kinie – spędźcie ten dzień spontanicznie i miło w domowym zaciszu. Nie ma większej...
▪ ▪ ▪
2049
17.07.2017
Trudności z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, czy też niepewny sen – to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o problemach neurologicznych...
▪ ▪ ▪
2559
05.01.2016
Wraz z nadejściem nowego roku powracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka. Od 1 stycznia 2016 roku staną się dokumentem wypełnianym przez lekarza podczas każdej konsultacji medycznej.
▪ ▪ ▪
2208
13.11.2018
Popularność żywności organicznej rośnie. Składniki, z których powstaje, pochodzą z gospodarstw ekologicznych, czyli uprawiane są z poszanowaniem naturalnego rytmu przyrody, bez stosowania sztucznych...
▪ ▪ ▪
2452
20.11.2019
Rozstępy, cellulit, blizny, przebarwienia czy nadmiar tkanki tłuszczowej – to tylko niektóre z możliwych niekorzystnych konsekwencji ciąży i porodu. To wspaniały czas, jednak może on skutkować...