Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1000

Dodano: 20.10.2016

Babcia, niania czy żłobek?

Babcia, niania czy żłobek?

Kobiety coraz częściej rezygnują z wydłużonego urlopu macierzyńskiego i decydują się na kontynuowanie kariery zawodowej. Wówczas pojawia się pytanie - kto zajmie się dzieckiem? Zwykle wyjścia są trzy: babcia, niania oraz żłobek.

Babcia

Dla wielu jest to oczywisty wybór. Babcia jest zaufaną osobą w rodzinie, mieszka blisko i z pewnością będzie szczęśliwa mogąc spędzić z wnukiem więcej czasu. Sporo kobiet na emeryturze może w ten sposób spełnić siebie i zatrzymać poczucie bycia potrzebną. Maluch jest także świetnym pretekstem do wyjścia z domu, spacerów i zaznania odrobiny aktywności. Wydaje się to rozwiązanie idealne, jednak ma również swoje wady. Niektórzy rodzice obawiają się, że babcia może mocno ingerować w sprawy wychowania dziecka lub będzie uważała, że jej metody są lepsze.

W dzisiejszych czasach stereotyp starszej pani na emeryturze nie jest już taki oczywisty. Coraz częściej babcia jest kobietą aktywną zawodowo, która nie jest w stanie zajmować się wnukami na co dzień. Inne, mimo emerytury zwyczajnie nie chcą brać na swoje barki kolejnych obowiązków i oczekują, że po zakończeniu kariery zawodowej będą mogły zająć się swoimi pasjami. Pojawia się jeszcze problem w sytuacji, gdy dziadkowie mieszkają w innym mieście i codzienne dojazdy są wykluczone. W takich przypadkach rodzice muszą poszukać innych możliwości.

Niania

Opiekunka to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na indywidualnej opiece. Dobra niania to skarb. Dla osoby pracującej w taki sposób jest to sposób na zarobek, więc musi dostosować się do oczekiwań pracodawców, czyli w tym przypadku rodziców.

Jeżeli chcecie, by Wasze dziecko rozwijało się w konkretnym kierunku, można znaleźć opiekunkę, specjalizującą się w kształceniu tych umiejętności. Np. coraz większą popularnością cieszy nauka języka obcego już od najmłodszych lat, więc obcojęzyczna niania jest świetnym rozwiązaniem.

Jest jednak kilka wad zatrudniania prywatnej opieki dla dziecka. Jednym z nich niewątpliwie są koszty. W zależności od miasta i konkretnych obowiązków (np. gotowanie obiadu, wyprowadzanie psa), wynagrodzenie waha się od 1000 do nawet 3000 zł za miesiąc. Kolejną kwestią jest znalezienie dobrej niani, która będzie sumiennie wykonywała swoje zadania. Czasami zatrudnione osoby, wiedząc, że pracodawca jest poza domem, lekceważą swoje obowiązki lub nie wykonują ich w odpowiedni sposób. Rzadko kiedy rodzice są w stanie skontrolować ich pracę. Jak więc znaleźć dobrą opiekunkę? Najlepiej poprzez pocztę pantoflową – warto popytać wśród znajomych i zasięgnąć ich opinii.

Żłobek

Żłobki obecnie cieszą się ogromną popularnością. Państwowe placówki przyjmują maluchy od 20 tygodnia życia do 3 lat. Często, nawet te prywatne, są dużo tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie niani. Niestety, żłobków wciąż jest za mało, a chętnych przybywa. Z tego powodu, nie wszyscy rodzice mają możliwość skorzystania z ich oferty.

Niewątpliwą zaletą takich placówek, poza kosztami, jest fakt, że pracuje w niej doświadczona kadra. Zatrudniane są wykształcone opiekunki, nauczycielki i pielęgniarki, które znają się na wychowaniu i rozwoju dzieci. Maluchy są angażowane w różny gry edukacyjne, każdego dnia mogą słuchać muzyki, malować i się bawić. Z powodu braku indywidualnej opieki, maluchy mają również okazję do nauki samodzielności.

Decyzja o formie opieki nad dzieckiem nie jest łatwa. Spośród kilku dostępnych rozwiązań należy wybrać to najbardziej korzystne dla całej rodziny.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków  - Seksting Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków - Seksting

▪ ▪ ▪

2616

24.04.2015

Zdjęcia, filmy, grafiki, to świat komunikacji wśród młodzieży. Zamiast telefonu lub wiadomości coraz częściej otrzymujemy zdjęcie. Pokolenie obrazkowe chętnie zastępuje bezpośrednią komunikacje,...

Wybieramy miejsce porodu Wybieramy miejsce porodu

▪ ▪ ▪

1486

24.04.2015

Niejedna ciężarna zadaje sobie pytanie - gdzie rodzić? Większość porodów w Polsce odbywa się w szpitalach, jednak niektóre kobiety decydują się na narodziny maleństwa w domu. Ważne, aby sprawdzić...

Dlaczego warto zdecydować się na szkołę rodzenia? Dlaczego warto zdecydować się na szkołę rodzenia?

▪ ▪ ▪

1363

22.04.2015

Czy współcześnie kursy rodzenia są nadal potrzebne? Wiele par uważa poród za całkowicie naturalny proces, do którego kobieta jest podświadomie przygotowana. Nie należy jednak bagatelizować profesjonalnych...

Czy telefon komórkowy naprawdę zapewnia dziecku bezpieczeństwo? Czy telefon komórkowy naprawdę zapewnia dziecku bezpieczeństwo?

▪ ▪ ▪

1279

29.10.2015

Aż 83%* polskich 10-latków posiada telefon komórkowy. Wysuwa to nasz kraj na prowadzenie pod kątem liczby dzieci korzystających z telefonów komórkowych na co dzień. Wyprzedzamy m.in. Niemcy, Wielką...

Odżywianie w ciąży – jak zmienia się organizm w danym trymestrze? Odżywianie w ciąży – jak zmienia się organizm w danym trymestrze?

▪ ▪ ▪

1282

22.04.2015

Mam nie trzeba przekonywać o tym, że to co jedzą, ma ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Właściwy tryb odżywiania i wybór pełnowartościowych produktów w trakcie życia płodowego...

Jak zająć dziecko w tramwaju i autobusie? Jak zająć dziecko w tramwaju i autobusie?

▪ ▪ ▪

1680

25.04.2015

Codzienne podróże komunikacją miejską mogą być dla rodziców trudnymi chwilami. Dzieci biegają po środku transportu, krzyczą i liżą szyby. Nuda powoduje, że wpadają na bardzo dziwne i często...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.