Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1797

Dodano: 20.10.2016

Babcia, niania czy żłobek?

Babcia, niania czy żłobek?

Kobiety coraz częściej rezygnują z wydłużonego urlopu macierzyńskiego i decydują się na kontynuowanie kariery zawodowej. Wówczas pojawia się pytanie - kto zajmie się dzieckiem? Zwykle wyjścia są trzy: babcia, niania oraz żłobek.

Babcia

Dla wielu jest to oczywisty wybór. Babcia jest zaufaną osobą w rodzinie, mieszka blisko i z pewnością będzie szczęśliwa mogąc spędzić z wnukiem więcej czasu. Sporo kobiet na emeryturze może w ten sposób spełnić siebie i zatrzymać poczucie bycia potrzebną. Maluch jest także świetnym pretekstem do wyjścia z domu, spacerów i zaznania odrobiny aktywności. Wydaje się to rozwiązanie idealne, jednak ma również swoje wady. Niektórzy rodzice obawiają się, że babcia może mocno ingerować w sprawy wychowania dziecka lub będzie uważała, że jej metody są lepsze.

W dzisiejszych czasach stereotyp starszej pani na emeryturze nie jest już taki oczywisty. Coraz częściej babcia jest kobietą aktywną zawodowo, która nie jest w stanie zajmować się wnukami na co dzień. Inne, mimo emerytury zwyczajnie nie chcą brać na swoje barki kolejnych obowiązków i oczekują, że po zakończeniu kariery zawodowej będą mogły zająć się swoimi pasjami. Pojawia się jeszcze problem w sytuacji, gdy dziadkowie mieszkają w innym mieście i codzienne dojazdy są wykluczone. W takich przypadkach rodzice muszą poszukać innych możliwości.

Niania

Opiekunka to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na indywidualnej opiece. Dobra niania to skarb. Dla osoby pracującej w taki sposób jest to sposób na zarobek, więc musi dostosować się do oczekiwań pracodawców, czyli w tym przypadku rodziców.

Jeżeli chcecie, by Wasze dziecko rozwijało się w konkretnym kierunku, można znaleźć opiekunkę, specjalizującą się w kształceniu tych umiejętności. Np. coraz większą popularnością cieszy nauka języka obcego już od najmłodszych lat, więc obcojęzyczna niania jest świetnym rozwiązaniem.

Jest jednak kilka wad zatrudniania prywatnej opieki dla dziecka. Jednym z nich niewątpliwie są koszty. W zależności od miasta i konkretnych obowiązków (np. gotowanie obiadu, wyprowadzanie psa), wynagrodzenie waha się od 1000 do nawet 3000 zł za miesiąc. Kolejną kwestią jest znalezienie dobrej niani, która będzie sumiennie wykonywała swoje zadania. Czasami zatrudnione osoby, wiedząc, że pracodawca jest poza domem, lekceważą swoje obowiązki lub nie wykonują ich w odpowiedni sposób. Rzadko kiedy rodzice są w stanie skontrolować ich pracę. Jak więc znaleźć dobrą opiekunkę? Najlepiej poprzez pocztę pantoflową – warto popytać wśród znajomych i zasięgnąć ich opinii.

Żłobek

Żłobki obecnie cieszą się ogromną popularnością. Państwowe placówki przyjmują maluchy od 20 tygodnia życia do 3 lat. Często, nawet te prywatne, są dużo tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie niani. Niestety, żłobków wciąż jest za mało, a chętnych przybywa. Z tego powodu, nie wszyscy rodzice mają możliwość skorzystania z ich oferty.

Niewątpliwą zaletą takich placówek, poza kosztami, jest fakt, że pracuje w niej doświadczona kadra. Zatrudniane są wykształcone opiekunki, nauczycielki i pielęgniarki, które znają się na wychowaniu i rozwoju dzieci. Maluchy są angażowane w różny gry edukacyjne, każdego dnia mogą słuchać muzyki, malować i się bawić. Z powodu braku indywidualnej opieki, maluchy mają również okazję do nauki samodzielności.

Decyzja o formie opieki nad dzieckiem nie jest łatwa. Spośród kilku dostępnych rozwiązań należy wybrać to najbardziej korzystne dla całej rodziny.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Jak często mówić dziecku „kocham Cię”? Jak często mówić dziecku „kocham Cię”?

▪ ▪ ▪

1986

14.02.2017

Rodzice często mają problemy z wyrażaniem uczuć. Wydawać by się mogło, że miłość rodzicielska jest czymś tak oczywistym, iż okazywanie płynących z serca emocji przychodzi naturalnie. Okazuje...

Świadoma mama - cykl bezpłatnych spotkań Świadoma mama - cykl bezpłatnych spotkań

▪ ▪ ▪

3174

11.01.2016

Świadoma Mama „Czas dziecka” i „Radość z ciąży” czyli bezpłatne warsztaty organizowane są z myślą o przyszłych i obecnych Rodzicach. Celem spotkań jest szerzenie idei świadomego macierzyństwa...

Dziecko z ADHD w środowisku szkolnym Dziecko z ADHD w środowisku szkolnym

▪ ▪ ▪

2703

10.10.2014

Dla ucznia z ADHD uczestniczenie w lekcjach jest bardzo dużym wyzwaniem. Nauczyciel wymaga zachowania ciszy, spokoju, uważnego słuchania poleceń. Dla nadruchliwego ucznia już samo siedzenie w bezruchu...

Kąpiel dobrze zorganizowana Kąpiel dobrze zorganizowana

▪ ▪ ▪

2196

06.02.2015

Kąpiel dziecka? Oto jest wyzwanie! Zwłaszcza dla tych rodziców, których pociechy wpadają w histerię, widząc wanienkę z wodą. Czy jest jakiś skuteczny sposób na przełamanie niechęci do kąpieli?...

Nauka poprzez zabawę, czyli zabawki edukacyjne Nauka poprzez zabawę, czyli zabawki edukacyjne

▪ ▪ ▪

2338

06.10.2015

Pilny uczeń przynoszący do domu piątki i czwórki to duża radość dla każdego rodzica. Zdarza się jednak, że pierwszak niechętnie ćwiczy umiejętność pisania, czytania czy liczenia. Na szczęście...

Gdy dziecko pyskuje? Gdy dziecko pyskuje?

▪ ▪ ▪

3144

23.10.2014

Co robić, gdy dziecko pyskuje i nie przejmuje się napomnieniami innych? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy nie wiedzą jak sobie poradzić z dojrzewaniem dziecka. Problemy wychowawcze z...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.