Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1677

Dodano: 30.03.2016

Wypadki w trakcie WF - kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Wypadki w trakcie WF - kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Wypadek w placówce oświatowej to poważna sprawa – cierpi zarówno mały poszkodowany i jego rodzice, jak i nauczyciele oraz dyrekcja. Czasem wystarczy chwila nieuwagi podczas lekcji wychowania fizycznego i o incydent nietrudno. Jak powinna przebiegać procedura postępowania i na kim spoczywa odpowiedzialność za zarejestrowanie wypadku? Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie? Czy w przypadku wypłacenia zbyt niskiej kwoty rodzice powinni zwrócić się do sądu?

Posyłając dziecko do szkoły, ufamy, że będzie ono mogło bezpiecznie uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Wypadki podczas zajęć sportowych należą do najczęstszych urazów doznawanych przez uczniów – zazwyczaj są to lekkie otarcia i stłuczenia, ale zdarzają się również poważniejsze szkody, takie jak złamania, pęknięcia kości czy skręcenia. Podczas lekcji wychowania fizycznego opiekę nad uczniami sprawuję nauczyciel - żadne zajęcia sportowe nie mogą odbywać się bez jego obecności. Jeżeli zdarzy się wypadek i rodzice będą chcieli złożyć pozew do sądu, powinni pamiętać o tym, że pozywa się nie dyrektora szkoły, lecz organ prowadzący placówkę: gminę, powiat lub województwo..

Obowiązki dyrektora i nauczyciela

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny w szkołach publicznych, uczeń powinien znajdować się pod nadzorem przez cały czas, na który został powierzony opiece szkoły. Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w czasie pozalekcyjnym (tzw. „opieka”) należy do obowiązków dyrektora szkoły. Dodatkowymi zasadami zostały obwarowane lekcje wychowania fizycznego – wśród nich znajdują się m.in. dostosowanie stopnia trudności i intensywności ćwiczeń do aktualnej sprawności ćwiczących, prowadzenie ćwiczeń z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo, sprawdzanie stanu technicznego urządzeń i sprzętu sportowego przed każdymi zajęciami oraz zapoznanie uczniów z zasadami ich użytkowania. Jeśli w trakcie zajęć wychowania fizycznego zdarzy się wypadek, do odpowiedzialności pociągnięci są nauczyciele prowadzący zajęcia. Dyrekcja ma obowiązek prowadzenia rejestru wypadków, a ich przyczyny raportować do MEN; ponadto ponosi odpowiedzialność za skutki zdarzeń wynikających z braku należytego zabezpieczenia i uchybień stanu technicznego terenu, na którym znajduje się szkoła.

Kiedy można wystąpić o odszkodowanie?

Rodzice coraz częściej występują do sądu o odszkodowania związane z wypadkami w placówkach edukacyjnych. Są niezadowoleni z faktu, że dyrekcje szkół za najczęstszą przyczynę incydentów wskazują nieuwagę ich dzieci – w raportach bardzo rzadko pojawiają się zapisy o nieodpowiednim nadzorze nad uczniami. Potwierdzają to sami radcy prawni: Rodzice zwracają się do sądu, gdy otrzymane ze szkolnej polisy odszkodowanie jest zbyt małe w stosunku do krzywdy – mówi Magdalena Wajda z krakowskiej kancelarii Efekt. Do takich wypadków dochodzi wtedy, gdy nauczyciel zostawia uczniów samych; choć te sprawy nie należą do łatwych, w dużej części udaje się je wygrać.

sport-transfer.com.pl

Zobacz także:
 Jak przygotować dziecko do nauki w szkole? Jak przygotować dziecko do nauki w szkole?

▪ ▪ ▪

1445

23.05.2017

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla każdego dziecka duże przeżycie. Kilkulatek wchodzi w zupełnie nowe środowisko i rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Czekają go nowe obowiązki. To, czy ten nowy...

Poznaj Preply - nauka angielskiego dla wszystkich Poznaj Preply - nauka angielskiego dla wszystkich

▪ ▪ ▪

1467

30.03.2016

Angielskiego uczą się dzieci, emeryci jak i kierownicy, pracownicy szeregowi, dosłownie wszyscy. Zatem czy istnieje uniwersalna metoda nauki skuteczna w każdym przypadku? Teoretycznie większość...

ssUśnij wreszcie! Pokonujemy problemy dzieci z zasypianiem ssUśnij wreszcie! Pokonujemy problemy dzieci z zasypianiem

▪ ▪ ▪

1284

20.10.2015

Dziecko nie śpi, nie śpią rodzice. To już nawet nie chodzi o to, że rozrabiający wieczorem maluch nie pozwala odpocząć innym domownikom. Niedosypianie, także dziecka, wywołuje zaburzenia koncentracji...

Baśnie ponadczasowe Baśnie ponadczasowe

▪ ▪ ▪

1697

13.06.2015

O tym, że warto czytać nie trzeba nikogo przekonywać. Samo wąchanie książek nie wystarczy, czasem trzeba jeszcze nieco wytężyć umysł.

Zdrowe przekąski dla Twojego dziecka Zdrowe przekąski dla Twojego dziecka

▪ ▪ ▪

937

22.12.2016

Większość dzieci mając wybór między owocem a batonikiem, z pewnością wybierze słodycze. Mimo obecnie panującego trendu na zdrowe jedzenie, wiele dzieci jeśli tylko mają taką możliwość,...

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

▪ ▪ ▪

1637

27.04.2016

Na całym świecie nawet 20% dorosłych osób choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia, jakie daje objawy i w jaki sposób je leczyć?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.