Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1576

Dodano: 30.03.2016

Wypadki w trakcie WF - kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Wypadki w trakcie WF - kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Wypadek w placówce oświatowej to poważna sprawa – cierpi zarówno mały poszkodowany i jego rodzice, jak i nauczyciele oraz dyrekcja. Czasem wystarczy chwila nieuwagi podczas lekcji wychowania fizycznego i o incydent nietrudno. Jak powinna przebiegać procedura postępowania i na kim spoczywa odpowiedzialność za zarejestrowanie wypadku? Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie? Czy w przypadku wypłacenia zbyt niskiej kwoty rodzice powinni zwrócić się do sądu?

Posyłając dziecko do szkoły, ufamy, że będzie ono mogło bezpiecznie uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Wypadki podczas zajęć sportowych należą do najczęstszych urazów doznawanych przez uczniów – zazwyczaj są to lekkie otarcia i stłuczenia, ale zdarzają się również poważniejsze szkody, takie jak złamania, pęknięcia kości czy skręcenia. Podczas lekcji wychowania fizycznego opiekę nad uczniami sprawuję nauczyciel - żadne zajęcia sportowe nie mogą odbywać się bez jego obecności. Jeżeli zdarzy się wypadek i rodzice będą chcieli złożyć pozew do sądu, powinni pamiętać o tym, że pozywa się nie dyrektora szkoły, lecz organ prowadzący placówkę: gminę, powiat lub województwo..

Obowiązki dyrektora i nauczyciela

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny w szkołach publicznych, uczeń powinien znajdować się pod nadzorem przez cały czas, na który został powierzony opiece szkoły. Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w czasie pozalekcyjnym (tzw. „opieka”) należy do obowiązków dyrektora szkoły. Dodatkowymi zasadami zostały obwarowane lekcje wychowania fizycznego – wśród nich znajdują się m.in. dostosowanie stopnia trudności i intensywności ćwiczeń do aktualnej sprawności ćwiczących, prowadzenie ćwiczeń z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo, sprawdzanie stanu technicznego urządzeń i sprzętu sportowego przed każdymi zajęciami oraz zapoznanie uczniów z zasadami ich użytkowania. Jeśli w trakcie zajęć wychowania fizycznego zdarzy się wypadek, do odpowiedzialności pociągnięci są nauczyciele prowadzący zajęcia. Dyrekcja ma obowiązek prowadzenia rejestru wypadków, a ich przyczyny raportować do MEN; ponadto ponosi odpowiedzialność za skutki zdarzeń wynikających z braku należytego zabezpieczenia i uchybień stanu technicznego terenu, na którym znajduje się szkoła.

Kiedy można wystąpić o odszkodowanie?

Rodzice coraz częściej występują do sądu o odszkodowania związane z wypadkami w placówkach edukacyjnych. Są niezadowoleni z faktu, że dyrekcje szkół za najczęstszą przyczynę incydentów wskazują nieuwagę ich dzieci – w raportach bardzo rzadko pojawiają się zapisy o nieodpowiednim nadzorze nad uczniami. Potwierdzają to sami radcy prawni: Rodzice zwracają się do sądu, gdy otrzymane ze szkolnej polisy odszkodowanie jest zbyt małe w stosunku do krzywdy – mówi Magdalena Wajda z krakowskiej kancelarii Efekt. Do takich wypadków dochodzi wtedy, gdy nauczyciel zostawia uczniów samych; choć te sprawy nie należą do łatwych, w dużej części udaje się je wygrać.

sport-transfer.com.pl

Zobacz także:
Niebezpieczne słonce Niebezpieczne słonce

▪ ▪ ▪

1512

12.06.2015

Słoneczne dni napawają optymizmem, chętnie wystawiamy twarze ku słońcu. Takie dni idealne są też na dziecięce zabawy. Niestety słonce może być też bardzo niebezpieczne. Szczególnie dla niemowląt.

Jak nosić niemowlę? Jak nosić niemowlę?

▪ ▪ ▪

1397

26.06.2015

Te małe istoty są bardzo kruche. Nie raz zastanawiamy się jak złapać maleństwo, aby nie zrobić mu krzywdy. Poznajcie kilka podstawowych zasad.

Wyprawka do szpitala – lista niezbędnych rzeczy Wyprawka do szpitala – lista niezbędnych rzeczy

▪ ▪ ▪

1150

06.05.2017

Myśl o kompletowaniu wyprawki do szpitala wzbudza lęk w wielu przyszłych mamach. W końcu jest tyle rzeczy, o których nie można zapomnieć, zanim zacznie się rodzić! Aby na oddziale położniczym...

Co poza lekcjami? - o zajęciach dodatkowych dla dzieci Co poza lekcjami? - o zajęciach dodatkowych dla dzieci

▪ ▪ ▪

1558

08.10.2014

Zajęcia dodatkowe są tymi, które odbywają się poza obowiązkowymi lekcjami w szkole. Zajęcia są prowadzone na terenie szkoły (określamy je wtedy jako pozalekcyjne), bądź poza jej obrębem. Jak...

Smacznie, zdrowo i kolorowo Smacznie, zdrowo i kolorowo

▪ ▪ ▪

1312

19.12.2014

Zapewne każdy słyszał o negatywnym wpływie słodyczy na stan zdrowia. Mówiono nam o tym w szkole, na studiach, informują o tym gazety i programy telewizyjne. Zawarte w słodyczach barwniki, spulchniacze,...

Witamina D3 – dlaczego jest ważna dla dzieci? Witamina D3 – dlaczego jest ważna dla dzieci?

▪ ▪ ▪

1364

10.03.2016

Witamina D, podobnie jak pozostałe witaminy, odgrywa w organizmie istotną rolę. Między innymi pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, a także zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.