Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3023

Dodano: 24.08.2015

Alkoholizm wśród młodzieży

Alkoholizm wśród młodzieży

Alkoholizm wśród młodzieży jest wciąż szokującym tematem. Co innego okazjonalnie wypite piwo z kolegami, a co innego nałóg. Zaczyna się zawsze niewinnie. Pozytywne odbieranie picie alkoholu przez młodych ludzi i zwiększanie przyjmowanych dawek są bardzo niebezpiecznym połączeniem.

Dlaczego w ogóle tak młodzi ludzie piją? Wiele zależy od wartości i kultury picia wyniesionych z domu. Bardzo ważny jest obraz rodziców. W wielu domach do tematu alkoholu podchodzi się dość lekko. Zdarza się, że rodzice nie widzą problemu w tym, że np. podczas grilla naleją nieletniemu piwo. Szacuje się, że ponad połowa nastolatków pije we własnym domu lub u osoby znajomej! Gdy u nastolatka pije się chętnie, a odmowy są wręcz niemile widziane, nastolatek nie wyrobi w sobie asertywności. Picie przez nastolatka w grupie rówieśników i kolegów jest już zupełnie innym tematem. Tutaj to już w ogóle trudno jest odmawiać. Poza tym, co zakazane w domu, a łatwo podane wśród znajomych, kusi.

Newralgicznym momentem jest sięganie po alkohol w sytuacji problemowej. Nastolatek pije, bo czuje, że musi się odprężyć lub zapomnieć o zmartwieniach. Poważny problem zaczyna się w momencie, gdy młody człowiek sięga po alkohol coraz częściej, gdy doznał faktycznego odprężenia, gdy tylko dzięki piciu udało mu się zrelaksować. Coś, co w szybki sposób pomaga, najczęściej zostaje w niedalekiej przyszłości powtórzone. Potem jeszcze raz i kolejny… Taka droga może, i niestety często prowadzi, do uzależnienia. Gorzej, gdy nastolatek (nie wspominając już o najbliższym otoczeniu) tego nie zauważa. Mało tego, wśród dorosłych można spotkać się z przekonaniem, że alkohol leczy! (ułatwia trawienie, piwo „przepłukuje nerki”). Znowu okazuje się, jaki duży wpływ ma na nastolatka najbliższe otoczenie…

Pozostaje jeszcze bardzo trudne pytanie – co robić? Jak zareagować, gdy nakryjemy dziecko na piciu alkoholu lub odczujemy, że jest pod jego wpływem? Od razu nie panikuj, to jeszcze nie powód, żeby nazywać nastolatka alkoholikiem. Poczekaj na jego lepszą formę, porozmawiaj. Nie nachalnie, a życzliwie. Zapytaj czy syn lub córka mają kłopoty, czy zdarza im się pić, kiedy, w jakich okolicznościach? Może zdarzyć się, że nastolatek wszystkiemu zaprzeczy. Warto jest jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie chodzi o ciągłą kontrolę, ale w miarę możliwości o rozeznanie się w sytuacji dziecka.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

Zobacz także:
Jak wybrać idealne zabawki do pokoju dziecięcego? Jak wybrać idealne zabawki do pokoju dziecięcego?

▪ ▪ ▪

1606

05.03.2024

Wybór idealnych zabawek do pokoju dziecięcego to zadanie, które wykracza poza samą chęć sprawienia radości naszym pociechom. To również okazja, by wspierać ich rozwój, pobudzać wyobraźnię...

Akademia Dzieci – program edukacyjny Akademia Dzieci – program edukacyjny

▪ ▪ ▪

2405

10.01.2017

Cykl warsztatów oraz laboratoriów z zakresu edukacji medialnej, filmowej i muzycznej prowadzonych w formule uniwersytetu dla dzieci. Zajęcia wprowadzają najmłodszych w świat filmu, archiwów, internetu...

Baśnie ponadczasowe Baśnie ponadczasowe

▪ ▪ ▪

3340

13.06.2015

O tym, że warto czytać nie trzeba nikogo przekonywać. Samo wąchanie książek nie wystarczy, czasem trzeba jeszcze nieco wytężyć umysł.

Normy najważniejszych wskaźników - wyniki badań Normy najważniejszych wskaźników - wyniki badań

▪ ▪ ▪

3057

18.07.2014

Wszystkie badania wykonane zgodnie z zaleceniem lekarza. Wizytę masz za 3 tygodnie, a jesteś niespokojna czy wszystko w porządku. Zobacz jak czytać wyniki? Zobacz normy.

Mądrze chwal swoje dziecko Mądrze chwal swoje dziecko

▪ ▪ ▪

3414

24.06.2014

Wszyscy rodzice z dumą patrzą, kiedy maluch dopasuje puzzle, zbuduje wieżę z klocków czy zje obiad jak dorosły, sprawnie używając widelca. Ale czy potrafimy to komunikować nie robiąc dziecku...

Świetlice szkolne, a rzeczywistość Świetlice szkolne, a rzeczywistość

▪ ▪ ▪

2957

24.11.2014

Chyba nie będzie końca dyskusji nad świetlicami szkolnymi. Teraz, gdy do klas pierwszych chodzi tak dużo uczniów, problem wydaje się narastać. Dlaczego? Głównie z przyczyn lokalowych, ograniczeń...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.