Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2038

Dodano: 20.01.2017

Cykl ZDROWIE: Walka z uporczywym bólem głowy

Cykl ZDROWIE: Walka z uporczywym bólem głowy

Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów zażywających najwięcej leków przeciwbólowych. Szacuje się, że blisko 20% populacji jest od nich uzależniona. Dostępne bez recepty preparaty przeważnie zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol lub ibuprofen. Substancje te zapobiegają docieraniu do mózgu informacji o bólu, powodując poprawę samopoczucia, co sprzyja powstawaniu nałogu. Do uzależnienia dochodzi wskutek nadużywania leków bez konsultacji ze specjalistą, a także z powodu nieleczenia przyczyn uporczywego i powracającego bólu głowy. To bardzo powszechna dolegliwość, która utrudnia życie osobom w każdym wieku, a w ostatnich latach coraz częściej doskwiera również i dzieciom. Jak temu przeciwdziałać z pomocą naturalnych metod?

By skutecznie zwalczyć ból głowy, warto poznać jego przyczyny. Nie każde uczucie dyskomfortu ma podłoże neurologiczne. Pediatrzy alarmują, że coraz częstszym źródłem boleści jest długotrwały stres, rozmaite uczulenia, nadwrażliwość na niektóre pokarmy, zmęczenie, długie przebywanie w upale lub na mrozie lub wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem. Dolegliwości tym spowodowane można załagodzić bez użycia preparatów farmaceutycznych. Najpopularniejszym sposobem jest przykładanie zimnych kompresów do skroni i karku dziecka. Zmoczony ręcznik i serwetki można w tym celu zastąpić chusteczką nasiąkniętą wodą. Kojące i zarazem relaksujące działanie mają okłady z dodatkiem olejków eterycznych – zwłaszcza tych zawierających majeranek, lawendę lub miętę pieprzową. Wykonując ten zabieg należy jednak uważać, by substancja nie dostała się do oczu.

Maluchom polegają kąpiele aromatyczne o uspokajającym działaniu. Naturalne olejki i balsamy wytwarza się z roztworu zawierającego mieszankę soku z pomarańczy oraz wyciąg z liści szałwii lekarskiej, rumianku, majeranku i mięty. Przyrządzane są w podobny sposób jak napary i herbaty lecznicze. Dawniej tabletki przeciwbólowe nie były tak łatwo dostępne, dlatego w domowej medycynie królowały ziołowe lekarstwa, obecne również w sypialni. Sen poprawiać miały aromatyzowane poduszki i materace, wypełniane kompozycjami z suszonych kwiatów lub ziół. Powoli aromaterapia powraca do łask zwolenników naturalnych praktyk zdrowotnych. Oczyszczona łuska orkiszowa w połączeniu z płatkami lawendy i wysuszonymi szyszkami chmielu aromatycznego zmniejsza uczucie rozdrażnienia, wspomaga przy trudnościach z zasypianiem i  łagodzi nadpobudliwość w stanach wysokiego napięcia nerwowego. Nie pomaga niestety w sytuacji, gdy dziecku doskwierają powtarzające się, pulsujące bóle głowy. Jeżeli migreny występują często i nie dają się zwalczyć naturalnymi metodami – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który podejmie decyzję w sprawie dalszego leczenia.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

Zobacz także:
Koniec wymówek - zrób badania! Koniec wymówek - zrób badania!

▪ ▪ ▪

2605

15.01.2015

Już po raz VI ruszyła Ogólnopolska Kampania „Piękna bo Zdrowa”, organizowana przez fundację Kwiat Kobiecości. W tym roku hasłem akcji jest: „Zrób badanie ginek()logiczne. Nie bierz problemu...

Plażowy mistrz odpowiedniego zachowania Plażowy mistrz odpowiedniego zachowania

▪ ▪ ▪

2409

03.06.2015

Wreszcie udaje się wyjechać na upragnione wakacje. Przed Wami perspektywa piasku, morza i odpoczynku. Zanim jednak rozłożycie swoje koce pamiętajcie o wpojeniu dziecku zasad wspólnego wypoczynku...

Po co wykonywać badania USG Po co wykonywać badania USG

▪ ▪ ▪

2567

31.07.2014

Jesteś w drugim trymestrze ciąży? Przypilnuj aby lekarz wykonał badania USG. Badania te są bardzo ważne, dostarczają odpowiednich informacji dla lekarza o Twoim maleństwie.

Spacer z dzieckiem - jak przygotować się do niego w chłodne dni? Spacer z dzieckiem - jak przygotować się do niego w chłodne dni?

▪ ▪ ▪

1927

23.10.2016

Zima to ciężki okres dla mamy i dziecka. Zimno, szaro, nieprzyjemnie. Najlepiej siedzieć w domu i nie wystawiać nosa zza koca…. Takie właśnie myśli przychodzą Ci do głowy, gdy patrzysz w kalendarz...

Plecak na każdą przygodę Plecak na każdą przygodę

▪ ▪ ▪

2194

30.11.2016

Kiedy w piątek słońce świeci, serce mi do góry wzlata, że w sobotę wezmę plecak w podróż do mojego świata”. Tekst tej dziecięcej piosenki budzi wyobraźnię i chęć przygody. Bo kto...

Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem? Co zrobić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem?

▪ ▪ ▪

3993

04.11.2016

W dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie dzieci i młodzież spędzają przed monitorem długie godziny. Czy można coś na to poradzić?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.