2736
Jak zorganizować dziecku czas wolny podczas ferii zimowych?

Ferie zimowe i letnie wakacje to dwa szczególne okresy dla uczniów – bez względu na wiek, czekają na nie wszyscy! Odpoczynek od nauki wywołuje szczery uśmiech. Niestety tak już jest, że dla najmłodszych ferie są beztroską labą, dla rodziców natomiast to nie lada wyzwanie organizacyjne. Jak zatem zaplanować dziecku wolny czas, aby wróciło do szkoły wypoczęte i radosne?
„Rozkład jazdy”
Tegoroczne ferie trwają od 18 stycznia do 26 lutego. Zimowy wypoczynek uczniów został podzielony na 4 tury. Jako pierwsi wypoczywają uczniowie z województw lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Od 25 stycznia do 5 lutego potrwają ferie dla mieszkańców podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolejna tura, 1-12 lutego, to czas wypoczynku dla uczniów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Ostatnia zmiana rozpocznie się 15 lutego i potrwa do 26 lutego. W tym czasie na ferie udadzą się dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
W czasie ferii dzieci się nudzą?
Sfinansowanie zimowego wyjazdu dla pociech to duże wyzwanie dla budżetu domowego, dlatego ponad 70% dzieci nie wyjechało w ubiegłym roku na ferie zimowe1. W tym roku również większość dzieciaków spędzi ferie w domu. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci, wymaga to od rodziców zorganizowania planu na okres dwóch tygodni wolnego od zajęć szkolnych. Co w takim razie mogą robić dzieci? Jak zorganizować im czas, by ferie nie ograniczały się wyłącznie do oglądania telewizji i grania w gry komputerowe?
Laba dla dzieci, wyzwanie dla rodziców
Dla tych, którzy pozostają w swoim rodzinnym mieście, lokalne ośrodki kultury, szkoły, świetlice oraz biblioteki przygotowują specjalną ofertę. Choć różnią się one w zależności od województw, miast, gmin i powiatów, to dotyczą tego samego – ciekawych propozycji zaplanowania czasu dzieci w okresie ferii. Są zatem wyjazdy do kin i teatrów, muzeów, na wystawy, konkursy, zajęcia ruchowe, warsztaty plastyczne, kreatywne łamigłówki, gry logiczne i inne. Cześć zajęć jest bezpłatna, za część trzeba zapłacić. Zazwyczaj obowiązują wcześniejsze zapisy.

▪ ▪ ▪
3042
15.11.2015
Gender jest obalaniem mitów, które w wychowywaniu dzieci narosły wokół płci żeńskiej i męskiej. Dzieciństwo jest najlepszym tego przykładem, choć mało kto może zdawać sobie z tego sprawę....

▪ ▪ ▪
2268
01.06.2018
Przeglądając asortyment różnorodnych sklepów z zabawkami, możemy odnaleźć naprawdę sporo propozycji samochodzików dla dzieci. Jedna są większe, inne mniejsze. Różnią się nie tylko sposobem...

▪ ▪ ▪
2619
20.12.2015
Wielkimi krokami zbliża się wieczór sylwestrowy. Zastanawiasz się, jak zorganizować ten czas dziecku? Sprawa nie jest taka prosta, szczególnie jeśli chcesz gdzieś wyjść na sylwestra i nie możesz...

▪ ▪ ▪
2676
02.12.2014
Dzieciom nie tak łatwo jest przystosować się do zmian, jakby to mogło się nam wydawać. Mają swoje ulubione miejsca, do których z radością powracają. Przedszkolaki zdążyły się już zaadoptować...

▪ ▪ ▪
2552
08.11.2015
Pierwsza kąpiel noworodka budzi wiele obaw. Kolejne wcale nie są dla młodych rodziców łatwiejsze. Czy jest się czego bać?

▪ ▪ ▪
3565
27.07.2015
To częste choroby wśród dzieci. Do zarażenia może dojść przez kontakt z inną osobą, jak i zwierzęciem. Nie dość, że zakaźna, to jeszcze długotrwała w leczeniu.